Jak pielęgnować wrzos w domu i ogrodzie
Wrzosy to niewielkie krzewinki, które dorastają do 20 – 40 cm wysokości. Część odmian zaczyna zakwitać jeszcze w lipcu, ale większość pełnię rozwoju osiąga na przełomie sierpnia i września — niektóre z nich utrzymują się nawet do listopada. Rośliny wytwarzają pojedyncze, drobne, pełne kwiaty w kolorach fioletu, bieli, różu i czerwieni. Można je uprawiać w ogrodzie, w formie wrzosowiska, ale też na tarasie czy balkonie. Posadzone na zewnątrz są w stanie przetrwać 3-4 lata, trzymane w domu bardzo rzadko dożywają do kolejnego sezonu. W TYM artykule wyjaśnimy, dlaczego tak się dzieje.
Przeczytaj również: Wrzosy na tarasie i na balkonie
Złote zasady pięknego wrzosowiska
Należy przestrzegać tych kilku punktów, które gwarantują sukces w drodze do pięknego i zadbanego wrzosowiska:
- uzupełnianie ściółki – aby uniknąć przerastania chwastów i przesuszenia gleby,
- odchwaszczanie – aby rośliny nie konkurowały z chwastami o składniki pokarmowe,
- podlewanie w czasie suszy – szczególnie wrzosów o płytkich systemach korzeniowych - często, ale małymi dawkami,
- prawidłowe nawożenie,
- cięcie – wrzośce po kwitnieniu wiosną, a wrzosy po zimie - skracając dosyć mocno nożycami do żywopłotów,
- okrywanie na zimę – najlepiej sosnowymi gałęziami.
Przeczytaj również: Jak pielęgnować wrzosy w ogrodzie?
Wrzos w wierzeniach ludowych
Mało kto wie, ale nasi pradziadkowie ze sposobu kwitnienia wrzosu przepowiadali, jaka będzie jesień i zima, w zależności od tego, czy kwiaty rozwijały się najpierw w dolnej, czy górnej części krzewinki. Jeśli kwitnie od góry, można spodziewać się długiej i ciepłej jesieni, a mrozów dopiero w końcu stycznia i lutym.
„Gdy wrzos z góry kwitnie, zima wcześnie przytnie” - ludowe przysłowie
CIEKAWISTKA
Wrzos jest bardzo popularną rośliną na Wyspach Brytyjskich. Irlandczycy wywołują z jego pomocą duchy, Walijczycy dodają go do bukietów ślubnych, by przynosił szczęście, a Szkoci wytykają nim sobie posłania - olejki eteryczne zawarte w kwiatach wrzosu działają uspokajająco, relaksująco zapewniając zdrowy i spokojny sen.
O wrzosach utarło się również mówić, że przynoszą nieszczęście domowi, w którym się pojawią. Nie do końca jest jasne, skąd się wzięły takie przesądy – jego przyczyn jest co najmniej parę. Dawniej uważano, że z roślin tych wiedźmy robiły swoje miotły. Niepokojąca może też być pora ich kwitnienia, przypadająca na okres jesienny — spotkać je jeszcze można w listopadzie, miesiącu kojarzonym ze świętem zmarłych. W Skandynawii wierzy się, że wrzosy sprowadzają choroby i śmierć. Inne kultury przypisywały im właściwości magiczne: odpowiednio spalane wrzosy miały przywoływać deszcz i duchy przodków; trzymane pod poduszką, sprowadzały na śpiącego prorocze sny.
Poduszka z ziół przy bezsenności
Do poduszki lub jaśka wsypać 3 szklanki kwiatów wrzosu, można dodać gałązkę lawendy lub szyszki chmielu.
Lecznicze właściwości wrzosu / Przydatne przepisy, czytaj na kolejnej stronie >>>