Doustne zażywanie żywokostu jest zakazane
Kilka lat temu udowodniono, że wysoka zawartość alkaloidów w roślinie jest groźna dla ludzi i zwierząt. Wykazano, że długotrwałe spożywanie preparatów na jej bazie skutkuje uszkodzeniem wątroby — może doprowadzić nawet do marskości i nowotworów tego narządu. Nie ma jednak większych przeciwwskazań do aplikowania żywokostu zewnętrznie – należy jedynie pamiętać, by nie nakładać go na otwarte rany. Stężenie trujących substancji w gotowych preparatach jest mniejsze niż w nieobrobionym surowcu, poza tym w niewielkim stopniu wchłaniają się one przez skórę.
Żywokost – zastosowanie
Żywokost znalazł zastosowanie jako środek stosowany w leczeniu różnego rodzaju kontuzji (obtłuczeń, złamań, zwichnięć) oraz bólów reumatycznych. Przynosi ulgę obolałym stawowym, nadwyrężonym mięśniom i naciągniętym ścięgnom. Okłady zawierające wyciąg z żywokostu łagodzą obrzęki i podrażnienia.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Żywokost - przepisy
Maseczka
Rozdrobniony, ususzony korzeń żywokostu należy połączyć z kilkoma kroplami dozwolonego oleju lub wody. Powstałą papkę rozprowadzamy po obolałym miejscu, owijamy gazą i bandażujemy.
Odwar z żywokostu
Dwie łyżeczki sproszkowanego korzenia zalewamy 500 ml zimnej wody. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu przez ok. 10 – 15 minut. Po ostygnięciu odwar przecedzamy. Najlepiej stosować go jako odkład na obolałe miejsca.
Maść z żywokostu
100g suszonego i rozdrobnionego korzenia rośliny nasączamy 50 ml spirytusu lub wódki, po czym odstawiamy do „ważenia” na ok. 2 – 3 godziny. Po tym czasie zalewamy ekstrakt 140 ml gliceryny.
Glicerynę można zastąpić upłynnionym olejem kokosowym lub masłem shea.
Deccoria.pl
Zdjęcia główne: 123RF/PICSELL, Pixabay.com
Przecytaj również:
Apteka w ogrodzie: orzech włoski
Apteka w ogrodzie: czarny bez
Apteka w ogrodzie: babka lancetowata
Apteka w ogrodzie: bez czarny
Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty
Apteka w ogrodzie: czosnek
Apteka w ogrodzie: oregano
Apteka w ogrodzie: przywrotnik pospolity