Spis treści:
- Obowiązki najemcy i właściciela mieszkania
- Co zrobić, gdy najemca niszczy mieszkanie?
- Czy można wyrzucić najemcę za niszczenie mieszkania?
Obowiązki najemcy i właściciela mieszkania
Wynajem mieszkań to częsty sposób na pozyskiwanie dodatkowego dochodu. Mimo sporządzenia dokładnej umowy i zachowania ostrożności może się zdarzyć, że nie unikniemy problemów z najemcą. Często dochodzi do tego, że lokator nie płaci czynszu za używanie mieszkania. Są też sytuacje, w których najemca niszczy mieszkanie lub nie chce opuścić nieruchomości.
Wszelkie wątpliwości w kwestiach prawnych związanych z najmem rozstrzyga przede wszystkim ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów oraz kodeks cywilny.
Podstawowe obowiązki najemcy dotyczą przede wszystkim:
- płacenia w terminie czynszu w kwocie wcześniej ustalonej z wynajmującym;
- eksploatowania lokalu w taki sposób, jaki określiła zawarta pomiędzy stronami umowa, a jeśli sama umowa nie określa sposobu używania – w sposób odpowiadający specyfice i przeznaczeniu lokalu;
- utrzymywania lokalu oraz pomieszczenia, do których używania jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym oraz przestrzegania porządku domowego.
Z kolei do podstawowych obowiązków osoby wynajmującej należy:
- wydanie lokalu w stanie adekwatnym do umówionego użytkowania;
- utrzymywanie lokalu w takim stanie przez cały czas trwania umowy;
- zapewnienie sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem (umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej), dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń, stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.
Przeczytaj również: Chcesz wynająć komuś mieszkanie? Sprawdź, co musisz wiedzieć
Co zrobić, gdy najemca niszczy mieszkanie?
Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów w sposób szczegółowy kształtują możliwość wypowiedzenia przez wynajmującego umowy najmu zawartej z najemcą. Zgodnie z treścią art. 11 ust. 2 ww. ustawy, właściciel może wypowiedzieć umowę, jeżeli lokator używa lokalu w sposób sprzeczny lub niezgodny z jego przeznaczeniem, doprowadzając do szkód i niszczenia mienia. Ważną kwestią jest wcześniejsze pisemne poinformowanie lokatora o zamiarze zerwania umowy z winy wynajmującego.
W tym przypadku pokrycie kosztów naprawy lub remontu może zostać pokryte z kaucji, która nie zostanie oddana najemcy po opuszczeniu mieszkania. Pieniądze mogą także nie zostać wypłacone w momencie, gdy znikną przedmioty zapisane w protokole zdania mieszkania, będące częścią wyposażenia.
Czy można wyrzucić najemcę za niszczenie mieszkania?
Nawet jeśli lokator niszczy mieszkanie, które mu powierzono, właściciel nieruchomości nie może wyrzucić go z lokalu z dnia na dzień. Najpierw musi przedstawić mu pisemne wypowiedzenie umowy najmu. Dopiero gdy najemca nie opuści lokalu dobrowolnie, właściciel ma prawo złożyć pozew o eksmisję.
Dokument powinien być sporządzony na piśmie, opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem osoby wynajmującej lokal (przez notariusza, przedstawiciela administracji publicznej lub samorządu terytorialnego). Żądanie opróżnienia lokalu musi zawierać m.in.:
- oznaczenie właściciela oraz najemcy, którego żądanie dotyczy;
- wskazanie umowy najmu okazjonalnego lokalu;
- przyczyny ustania najmu okazjonalnego;
- termin, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal (nie może być krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy)
Źródła: deccoria.pl, policja.pl, prawo.pl.
Przeczytaj również:
Co zrobić, gdy lokator nie chce wyprowadzić się po zakończeniu umowy? Możliwości są dwie
Sam zapraszasz pluskwy i karaluchy do domu. Jak rozpoznać, że mamy te insekty w mieszkaniu?
Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.