Artykuły

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domu

Szukamy działek budowlanych i domów. Wybieramy mieszkania z większą ilością pokoi i coraz częściej pytamy o balkon, taras lub ogródek.

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domu
fot. Pixabay.com
REKLAMA

Zbuduję ci dom

Budowa domu w przeliczeniu na metr kwadratowy jest nadal dwa razy tańsza od kupna mieszkania. Stąd ogromny boom na działki budowlane i budowę domu. Jak podaje serwis otodom.pl w ciągu ostatniego roku aż o 71 procent częściej szukaliśmy właśnie działek pod budowę domu. Interesujemy się mocno domami i wyszukiwano ich o 32 procent więcej. Jak podaje serwis rynekpierwotny.pl powołując się na dane Ministerstwa Sprawiedliwości w zeszłym roku podpisano 56 tysięcy aktów notarialnych o sprzedaży działki budowlanej. To o prawie 20 procent więcej niż rok wcześniej.

Przeczytaj: Nowy trend na rynku budowlanym – mikrodomy na czas izolacji

Mieszkanie z pokojem do pracy

Praca zdalna zmieniła nasze przyzwyczajenia. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że potrzebujemy może niezbyt dużej, ale jednak wydzielonej przestrzeni do pracy. Dlatego rynek odpowiada na to mieszkaniami, w których łatwo da się wydzielić taką przestrzeń. W nowo budowanych blokach regułą stało się takie projektowanie mieszkań, by wszystkie ściany były działowe. W takim mieszkaniu łatwo możemy dokonać zmian i wygospodarować wydzielony kąt do pracy. Deweloperzy coraz częściej na niewielkiej powierzchni są w stanie umieścić kilka pokoi. Na przykład w jednej z inwestycji w Katowicach trzypokojowe mieszkanie udało się zaprojektować na 47 metrach kwadratowych. Cena za metr wynosi tam niewiele ponad 6 tysięcy złotych za metr. O takie właśnie mieszkania coraz częściej pytają klienci.

Zobacz więcej zdjęć

Taras, balkon lub ogródek

Zmęczeni ciągłym siedzeniem w domu szukamy namiastki wolności i świeżego powietrza. Dlatego w cenie są balkony, tarasy i oczywiście parterowe ogródki. Kiedyś te miejsca służyły za składzik rzeczy niepotrzebnych. Dzisiaj się stają kolejnym (letnim) pokojem. Standardem jest dokładne i precyzyjne zagospodarowanie każdego metra kwadratowego. Na nawet niewielkich balkonach widzimy dzisiaj stoliki, rośliny i ludzi, którzy jeśli tylko pozwala pogoda, starają się na swoich niewielkich przestrzeniach spędzać wolne chwile.

Przeczytaj: Czego o urządzaniu wnętrz nauczyła nas pandemia koronawirusa?

Czego oczekują kupujący nowe mieszkania lub budujący dom?

Ciekawą ankietę przeprowadził jakiś czas temu wśród osób kupujących nowe mieszkania i domy w Krakowie Instytut Analiz – Monitor Rynku Nieruchomości. Otóż zapytał on respondentów o to co powinno się znaleźć w odległości do 200 metrów od mieszkania. Aż 85 procent badanych wskazało, że przystanki komunikacji publicznej a ponad 70 procent uznało, że tereny zielone. Większość, bo ponad 70 procent osób kupujących mieszkania zwraca także uwagę na energooszczędność budynków. Część z tych odpowiedzi wynikała oczywiście z naszej troski o planetę, ale spora część osób po prostu martwi się o przyszłe rachunki. Z badań wynika też, że coraz bardziej chcemy mieć jak najwięcej usług w pobliżu domu. Czas, kiedy podobały nam się wyprawy na zakupy mija. Dziś jak najwięcej czasu chcemy mieć na relaks i odpoczynek.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.