Artykuły

Czy kartusze gazowe są bezpieczne? Sprawdź, jak długo wytrzymują i jak to obliczyć

Jeśli przeraża cię wizja kilkudniowego wyjazdu pod namiot bez ciepłego posiłku, powinieneś dołączyć do grona amatorów pieszych wycieczek, w których plecakach zawsze znajdzie się miejsce na kartusz gazowy. Co to jest kartusz gazowy, czy jest bezpieczny i jak z niego korzystać? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Czy kartusze gazowe są bezpieczne? Sprawdź, jak długo wytrzymują i jak to obliczyć
Ile wytrzymuje kartusz gazowy? Prosty sposób na obliczenie. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Co to jest kartusz gazowy?

Kartusz gazowy, nazywany też nabojem gazowym do kuchenki turystycznej, to wytrzymały pojemnik napełniony gazem. Dzięki niemu gdziekolwiek się znajdujesz, możesz skorzystać z kuchenki gazowej, na której przygotujesz ciepły posiłek.

Większość z dostępnych kartuszy spełnia standard EN417. Oznacza to, że kartusz jest „jednorazowym pojemnikiem metalowym na gaz płynny z zaworem lub bez do przenośnych urządzeń gazowych”. Norma EN 417 określa jakość oraz przeznaczenie danego elementu i dotyczy wszystkich kartuszy dostępnych na rynku, zarówno tych, które mają zawór, jak i tych, które go nie mają, jak kartusze przebijane.

Kartusze gazowe swoją popularność zawdzięczają mobilności. Ponieważ są dużo lżejsze niż butle stalowe, mogą być z łatwością przenoszone. Do tego są bezpieczne w użytkowaniu, niedrogie i łatwo dostępne.

Jak działa kartusz gazowy?

Instrukcja dotycząca tego, jak działa kartusz gazowy, jest bardzo prosta. Wystarczy dokręcić go do kuchenki. Po ugotowaniu posiłku należy odkręcić kartusz, a automatyczny zawór zamknie dopływ gazu. Nie ma limitu łączenia kartusza z kuchenką, choć bardzo ważną kwestią przed każdą podróżą jest udzielenie odpowiedzi na pytanie „ile wytrzymuje kartusz gazowy”.

Ile wytrzymuje kartusz gazowy? Prosty sposób na obliczenie

Jak działa kartusz gazowy to jedno, a jak długo można z niego korzystać to zupełnie inna kwestia, niezbędna do sprawdzenia przed dłuższą i krótszą podróżą.

Aby obliczyć, ile wytrzyma kartusz gazowy, potrzebujesz palnika (tego konkretnego, którego będziesz używać na wyjeździe), wagi (może być kuchenna), kartki i notesu oraz odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań:

 • Ile posiłków i napojów będziesz przygotowywał podczas podróży?
 • Ile wody będziesz gotować za jednym razem?

Znając odpowiedzi na te pytania, będziesz w stanie określić, ile wytrzyma kartusz gazowy.

Kartusz gazowy – jak sprawdzić, na jak długo wystarczy? Instrukcja

 • Zważ kartusz. Najlepiej, jeśli waga poda wartość z dokładnością do 0,1 grama.
 • Przykręć palnik do kuchenki i wlej do kubka około pół litra wody. Postaw na kuchence i odpal.
 • Moment zagotowania wody możesz określić szacunkowo. Niech będzie to chwila, w której zaczyna unosić się pokrywa kubka.
 • Wyłącz palnik.
 • Zagotowaną wodę wykorzystaj do zalania dużego kubka herbaty. Gdy palnik wystygnie, odkręć go i ponownie zważ butlę.
 • Wartość, która pokaże się na wadze, wskaże, ile gramów gazu zużyto. Wartości po przecinku warto zaokrąglić do góry.
 • Wykonaj działanie. Jeśli na wyjeździe będziesz potrzebował zagotować wodę 15 razy, to pomnóż to zapotrzebowanie przez wynik z punktu 6. W ten sposób zobaczysz, czy wartość jest mniejsza niż pojemność kartusza. Jeśli tak, butli wystarczy na całą podróż!

Uwaga! Nie jesteś w stanie obliczyć dokładnie, na ile wystarczy kartusz gazowy, jednak oszacowana wartość powinna zapewnić możliwość korzystania z kuchenki podczas kilkudniowej podróży, szczególnie jeśli weźmiesz niewielki zapas, np. około 50 gramów. Im więcej gazu, tym cięższa butla, dlatego, o ile to możliwe, lepiej nie brać ze sobą butli o bardzo dużej pojemności.

kartusz gazowy Kartusze gazowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane podczas różnego typu rekreacji, do wielu rodzajów kuchenek turystycznych. Fot.123RF.com

Rodzaje kartuszy gazowych

Wszystkie rodzaje kartuszy gazowych są dobrym źródłem gazu podczas podróży. Oto najpopularniejsze z nich:

 • Kartusze w aerozolu są najbardziej powszechne. Standardowa pojemność takiego kartusza wynosi około 393 ml (220 g).
 • Kartusze z gwintem 7/16 są rozwiązaniem przeznaczonym do kuchenek z palnikiem montowanym bezpośrednio na kartusz. Kartusze tego typu można znaleźć w czterech wariantach, różniących się od siebie pod względem pojemności: 175 g/300 ml, 300 g/600 ml, 330 g/600 ml i 500 g/900 ml.
 • Kartusze przebijalne coraz bardziej tracą na popularności względem dwóch wcześniej wymienionych rozwiązań. Choć są wygodne i małe, dzięki czemu stanowią poręczną opcję, ich zabezpieczenie nie chroni przed wyciekiem gazu i może się okazać, że całkowicie uleciał, choć nikt z użytkowników nie był tego świadom. Kartusze przebijalne są dostępne wyłącznie w wariancie o pojemności 190 g.

Jak przechowywać kartusze gazowe?

Wszystkie rodzaje kartuszy powinny być przechowywane w temperaturze mniejszej niż 50°C, w suchym i chłodnym miejscu o dobrej wentylacji, poza zasięgiem dzieci.

Puste kartusze nie mogą być powtórnie napełniane, wrzucane do ognia ani dziurawione. Jeśli chcesz je utylizować, kartusze gazowe do kuchenki turystycznej możesz oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Porady „jak przechowywać kartusze gazowe” warto wziąć sobie do serca. Ich nieodpowiednie użytkowanie może sprawić, że kartusz nie będzie nadawał się do użytku lub będzie stanowić zagrożenie dla zdrowia jego użytkownika.

Czy kartusze gazowe są bezpieczne?

To, czy kartusze gazowe są bezpieczne, zależy przede wszystkim od tego, czy korzysta z nich osoba świadoma, w jaki sposób trzeba ich używać oraz w jakich warunkach przechowywać.

Choć można obawiać się używania kartuszy, ich popularność to najlepsze potwierdzenie tego, że zaufali im podróżnicy na całym świecie. Można znaleźć je nie tylko w supermarketach, ale też na stacjach benzynowych czy w specjalistycznych sklepach. Instrukcje ich obsługi nie są trudne, szczególnie że producenci dbają o to, by szczegółowo opisać, jak korzystać z ich produktów.

Osoby, które mimo to zastanawiają się, czy kartusze gazowe są bezpieczne w każdych warunkach, muszą wiedzieć, że istnieją już kartusze na… jeden przycisk. Takie kartusze mają zawór automatycznie odcinający dopływ gazu po odpięciu palnika. Dzięki niemu można wielokrotnie przyłączać kartusz do kuchenki i odłączać go, a gaz turystyczny nie ucieknie.

Co ważne, na rynku jest także dostępna przejściówka, która umożliwia podłączenie tego rozwiązania do kuchenek innych marek.

Do czego można używać kartuszy gazowych? Podsumowanie

Kartusze gazowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane podczas różnego typu rekreacji, do wielu rodzajów kuchenek turystycznych. Często używa się także kartuszy w przypadku palników do lutowania.

Niestety kartusz nie może być przewieziony samolotem, dlatego podczas wakacyjnych podróży trzeba zaopatrzyć się w niego na miejscu. Najlepiej zawczasu sprawdzić listę pobliskich sklepów, które taki produkt mogą mieć na stanie, a w popularnych pod względem turystycznym lokalizacjach stosunkowo wcześniej poprosić o jego odłożenie.

Dzięki dzisiejszym poradom wiesz, co to jest kartusz gazowy, jak go przechowywać, używać i ile wytrzymuje. Od teraz każda podróż będzie łatwiejsza, przyjemniejsza i obfitsza w cieplejsze posiłki!

Nazywany cichym zabójcą. Uważajcie także latem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czy kartusze gazowe są bezpieczne? Sprawdź, jak długo wytrzymują i jak to obliczyć"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.