• Deccoria.pl
  • Artykuły
  • Artykuły
  • Gdzie wyrzucać puste i pełne opakowania po lekarstwach, przeterminowane syropy? Sprawdź, żeby nie było problemów
Artykuły

Gdzie wyrzucać puste i pełne opakowania po lekarstwach, przeterminowane syropy? Sprawdź, żeby nie było problemów

Segregowanie odpadów medycznych to jedna z najbardziej problematycznych kwestii, gdy robimy porządki w domowej apteczce czy regularnie przyjmujemy medykamenty. Blistery najczęściej wykonane są z plastiku i aluminium, jednak to nie oznacza, że wyrzucamy je do pojemnika żółtego. Jak prawidłowo segregować opakowania po lekach, igły i strzykawki? Błąd może kosztować ludzkie zdrowie, a nawet życie.

Gdzie wyrzucać puste i pełne opakowania po lekarstwach, przeterminowane syropy? Sprawdź, żeby nie było problemów
Zanim wyrzucisz przeterminowane lekarstwa, upewnij się, gdzie powinny trafić. Fot. Pixabay
REKLAMA

Spis treści:

Dlaczego należy segregować odpady medyczne?

Segregowanie odpadów medycznych jest bardzo istotne w kwestii dbania nie tylko o środowisko, ale też o zdrowie i życie ludzi i zwierząt. Nieumiejętne pozbycie się takich śmieci może doprowadzić do skażenia środowiska.

Środki chemiczne zawarte w preparatach medycznych mogą spowodować szereg nieprawidłowości. Między innymi to takie komplikacje jak zakażenie wód gruntowych czy uodparnianie patogenów na uwolnione związki aktywne. Do skażenia i ewolucji patogenów może też przyczynić się inne patogeny, jak ze zużytych strzykawek, igieł lub rękawiczek, które przedostały się do środowiska.

Przeczytaj również: Gdzie wyrzucać styropian budowlany, a gdzie z opakowań?

Odpowiednie segregowanie odpadów medycznych pozwoli zapobiegnąć negatywnemu wpływowi na środowisko oraz na dopasowany sposób transportu. Potencjalnie niebezpieczne śmieci będą przewożone zgodnie z wytycznymi bezpieczeństwa. Następnie będą unieszkodliwiane odpowiednią metodą, likwidując możliwy negatywny wpływ na środowisko.

Z tego powodu ważne jest prowadzenie prawidłowej segregację odpadów medycznych. Leków i zużytych przyrządów nie należy więc wyrzucać do przypadkowych miejsc.

Gdzie wyrzucać puste i pełne opakowania po lekarstwach?

Opakowania po lekarstwach wyrzucamy w różny sposób. Wszystko zależy od tego, czy są one pełne, czy puste. Blistry i listki, które są pozbawione środków medycznych, umieszczamy w pojemniku na odpady zmieszane, który ma kolor czarny.

Pełnych opakowań po lekarstwach nie należy wyrzucać do żadnego worka czy pojemnika, który znajduje się u nas w domu. Środki medyczne, które są przeterminowane, nieużywane lub wycofane z obiegu należy zostawić w aptece. Takie placówki mają specjalne pojemniki na odpady medyczne. W ten sam sposób pozbywamy się opakowań z syropami.

Przeterminowane leki powinny trafić do apteki lub PSZOK. Fot.123RF/Pilscel

Drugim miejscem, w którym możemy wyrzucić lekarstwa, są Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK znajduje się w każdym mieście i gminie. Placówka odbierze takie śmieci od nas za darmo.

Pod żadnym pozorem leków czy syropów nie wolno wyrzucać czy wylewać do kanalizacji. Będą one zagrożeniem dla środowiska, życia i zdrowia ludzi i zwierząt.

Przeczytaj również: Gdzie wyrzucać żarówki? Czy zużyte żarówki można wyrzucać do śmieci?

Gdzie wyrzucać igły i strzykawki?

Igły i strzykawki to przedmioty, które miały kontakt nie tylko ze związkami chemicznymi, ale także krwią. Wyrzucenie ich do żółtego pojemnika, który jest najczęściej wybierany w tym przypadku ze względu na materiały, z jakich są wykonane, może zagrażać nie tylko środowisku, ale też życiu pracowników sortowni odpadów. W trakcie pracy ładowaczy i sortowaczy może dojść do ukłucia.

Igły i strzykawki należy więc oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wcześniej należy je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim igłę zdejmujemy ze zużytej strzykawki i zamykamy ją osłonką. Przedmioty umieszczamy w przezroczystym pudełku, w którym odpady będą widoczne.

Pozostałe przedmioty, które miały kontakt z krwią, czyli waciki, rękawiczki, dreny wyrzucamy do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Wcześniej również je odpowiednio przygotowujemy poprzez umieszczenie w dodatkowej torebce, która zabezpieczy potencjalne patogeny.

Źródło: smieci.eu, odpady.net.pl, deccoria.pl

Zobacz również:

Gdzie wyrzucać opakowania po przyprawach i ziołach? Zwróć uwagę na wnętrze torebki

Co można palić w ognisku, za co dostaniesz mandat? Bezpieczne palnie ogniska w ogrodzie

Jak wykorzystać kartony w ogrodzie? Pomogą walczyć z najbardziej uciążliwym chwastem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Gdzie wyrzucać puste i pełne opakowania po lekarstwach, przeterminowane syropy? Sprawdź, żeby nie było problemów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.