Artykuły

Indywidualne ogrzewanie w bloku. Spiesz się z wnioskiem, zostało bardzo mało czasu, by dostać dopłatę

W związku z kryzysem energetycznym rząd przygotował różne formy wsparcia dla gospodarstw domowych. Czy osoby mieszkające w blokach też mogą liczyć na dopłaty do ogrzewania, podobnie jak właściciele domów? Okazuje się, że tak. Jednak czasu na złożenie wniosku zostało już niewiele.

Indywidualne ogrzewanie w bloku. Spiesz się z wnioskiem, zostało bardzo mało czasu, by dostać dopłatę
Czy mieszkańcy bloków mogą liczyć na rządowe wsparcie? Sprawdź! Fot.123RF/Arkadiusz Ziolek/East News
REKLAMA

Spis treści:

20 września 2022 roku weszła w życie ustawa o dopłatach do ogrzewania systemowego. Zgodnie z nią o dofinansowanie mogą się starać nie tylko gospodarstwa domowe ogrzewające swoje domy węglem, lecz także drewnem, pelletem, gazem LPG czy olejem opałowym. Co jednak z osobami, którzy mieszkają w blokach? Czy oni też dostaną wsparcie od państwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Indywidualne ogrzewanie w bloku a dofinansowanie

Z powodu wysokiej inflacji oraz słabej sytuacji gospodarczej ceny surowców do ogrzewania poszły mocno w górę. Nie oznacza to jednak, że osoby korzystające z ciepła systemowego zostały pozostawione bez pomocy. Okazuje się, że właściciele mieszkań w bloku również mogą starać się o dofinansowanie do ogrzewania. Biorąc pod uwagę obecne wysokie ceny, z pewnością warto z niego skorzystać.

Dopłata do ogrzewania w bloku – komu się należy?

Dopłaty do ogrzewania przysługują gospodarstwom domowym, w którym głównym źródłem ogrzewania jest:

  • kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy;

  • kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;

  • kocioł olejowy.

Aby jednak ubiegać się o dopłatę, należy takie źródło ogrzewania zgłosić lub wpisać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W przeciwnym razie, świadczenie nie będzie przyznane.   

Przeczytaj również: Dodatek węglowy a centralne ogrzewanie w bloku. Jakie warunki muszą spełnić mieszkańcy?

indywidualne ogrzewanie w bloku Dopłata do ogrzewania w bloku przyznawana będzie jednorazowo na wybrane źródło ciepła. Fot.123RF.com

Dopłata do ogrzewania w bloku – ile można dostać?

W zależności od paliwa przewidziane różne kwoty dopłaty do ogrzewania. Dofinansowanie wynosi:

  • 3000 zł – gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy (z wyłączeniem drewna kawałkowego);

  • 2000 zł – w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł olejowy;

  • 1000 zł – jeśli głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym;

  • 500 zł – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG.

Warto jednak zaznaczyć, że dopłata do ogrzewania będzie przyznawana w formie jednorazowego świadczenia. Pokryje 40 proc. wzrostu kosztów ogrzewania na sezon. Kwota zostanie przelana bezpośrednio na konto wnioskodawcy lub będzie można ją odebrać w kasie urzędu gminy. Ponadto przy wnioskowaniu o dopłatę do ogrzewania nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe gospodarstwa domowego.

Dofinansowanie do ogrzewania w bloku – wniosek i terminy składania

Aby uzyskać dofinansowanie do ogrzewania w bloku, należy złożyć obowiązujący wniosek. TUTAJ zamieszczamy wzór do pobrania. Pamiętaj, że formularz należy wypełnić wielkimi literami. Z kolei pola wyboru należy zaznaczać „V” lub „X”.

We wniosku o dopłatę do ogrzewania należy podać podstawowe dane wnioskodawcy, m.in.: imię, nazwisko, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego (jeśli nie dysponujemy numerem PESEL) oraz adres zamieszkania. Następnie należy podać numer rachunku bankowego, na który zostanie przelana wypłata świadczenia. We wniosku należy też określić rodzaj gospodarstwa domowego (jednoosobowe czy wieloosobowe), a także wskazać główne źródło ogrzewania.

O dopłatę do ogrzewania w bloku można się ubiegać do 30 listopada 2022 roku. Wnioski złożone po tym terminie pozostaną bez rozpatrzenia. Formularze można składać osobiście w urzędzie gminy lub miasta albo w formie elektronicznej na stronie e-PUAP. Gminy z kolei mają 30 dni na rozpatrzenie dokumentu i wypłatę pieniędzy.

Dopłata do ogrzewania w bloku a blokada podwyżek cen ciepła

Na rządowe wsparcie będą mogły też liczyć mieszkańcy budynków ogrzewanych przez ciepłownie gazowe. Aby nie narażać osób korzystających z ciepła systemowego na drastyczne podwyżki cen za ogrzewanie, rząd wprowadził blokadę. Zgodnie z obowiązkiem nałożonym przez Ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, przedsiębiorstwa energetyczne i wytwórcy ciepła, będą miały obowiązek stosować średnią cenę ciepła z rekompensatą w kwotach netto:

  • 150,95 zł/GJ – dla źródeł ciepła zasilanych przez gaz i olej opałowy;

  • 103,82 zł/GJ – dla ciepła wytwarzanego z pozostałych źródeł.

Takie rozwiązanie ma być wsparciem dla wszystkich odbiorców korzystających z ciepła sieciowego. Dzięki temu ma zostać ograniczony wzrost cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody. Podmiotem blokującym podwyżki cen za ciepło systemowe będzie Urząd Regulacji Energetyki (URE).  

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa informuje, że maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego wyniesie 40 proc., a kwota, o którą będzie obniżony rachunek to od 1000 do 4000 zł na gospodarstwo domowe w całym sezonie grzewczym, czyli od października do 2022 r. do kwietnia 2023 r.

Przeczytaj również: Dopłaty do prądu 2022. Wniosek można składać już od 1 grudnia. Co z pompą ciepła?

Nazywany cichym zabójcą. Uważajcie także latem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Indywidualne ogrzewanie w bloku. Spiesz się z wnioskiem, zostało bardzo mało czasu, by dostać dopłatę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.