Artykuły

Jak oszczędzać prąd przy wysokiej inflacji? Niby drobnostki, ale mają wpływ na rachunek

W obecnej sytuacji agresji Rosji na Ukrainę, inflacji i rosnących cen paliw, rachunki za prąd mocno poszły w górę. Okazuje się, że opłaty za energię można zmniejszyć. W jaki sposób? Należy przede wszystkim zmienić codzienne nawyki, gdyż ograniczenie zbędnego zużycia prądu zależy tylko od nas. Poniżej przedstawiamy kilka prostych porad na oszczędzanie energii elektrycznej.       

Jak oszczędzać prąd przy wysokiej inflacji? Niby drobnostki, ale mają wpływ na rachunek
Istnieje bardzo wiele sposobów, dzięki którym możliwe jest ograniczenie zużycia prądu i tym samym obniżenie rachunków. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Rachunki za energię elektryczną to jeden z podstawowych wydatków w każdym domu. Teraz, gdy ceny prądu podniosły się o prawie 40 proc., a koszty dostarczenia –  o około 8 proc., opłaty za energię elektryczną mocno dają się we znaki naszym portfelom. Z najnowszego sondażu United Surveys, który został przeprowadzony dla „Dziennika Gazety Prawnej”, wynika, że w realiach mocno rosnących cen prądu 60 proc. Polaków nie zamierza zmniejszać zużycia energii w jakikolwiek sposób. Oszczędzanie energii deklaruje tylko 37 proc. badanych.      

Jak oszczędzać prąd? Przydatne porady

Nie tylko inflacja powoduje, że płacimy coraz wyższe rachunki za prąd. Bardzo często sprawcą wysokich opłat jest niepotrzebne zużycie energii. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym możemy zaoszczędzić na rachunkach za energię nawet do 25 proc.!

 • Pamiętaj o wyłączaniu światła

Jest to banalnie prosty, ale zarazem skuteczny sposób na oszczędzanie prądu, o którym wiele osób często zapomina. A szkoda, ponieważ wystarczy tylko nacisnąć włącznik światła. Istnieje takie przekonanie, że wyłączenie światła na chwilę to nieopłacalne działanie. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że samo włączenie światła pobiera tyle prądu, ile żarówka przez sekundę świecenia. Wyjątek stanowią świetlówki energooszczędne. Należy je wyłączać wtedy, kiedy opuszczamy pomieszczenie na dłużej niż 5 minut.   

 • Wymień żarówki na energooszczędne

Jeśli chcesz zaoszczędzić na energii elektrycznej, wymień tradycyjne żarówki na świetlówki typu LED. Stosowanie energooszczędnych żarówek niewątpliwie przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd (nawet do 80 proc.), a także obniża też koszty związane z ich wymianą. Świetlówki typu LED charakteryzują się dłuższą żywotnością (działają do 12 razy dłużej niż tradycyjne żarówki), dzięki czemu będą służyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat.    

jak oszczędzić prąd Żarówki energooszczędne zużywają o około 60-70% mniej prądu w stosunku do żarówek tradycyjnych. Fot.123RF.com

 • Wyłączaj nieużywany sprzęt z kontaktu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nawet nieużywane urządzenia pobierają prąd, gdy znajdują się w trybie czuwania, inaczej stand-by. Chociaż jest wygodny, bo pozwala na szybkie uruchomienie telewizora czy komputera w dowolnym momencie, jednak wciąż pobiera energię.

Ile konkretnie pobiera energii sprzęt w trybie stand-by? Komputery pobierają zazwyczaj ponad 2 kWh, w przypadku telewizorów może to być od ok. 0,08 do 2 kWh, drukarka – ok. 0,60 kWh, natomiast dekodery telewizyjne i cyfrowe w stanie czuwania potrafią pobierać nawet 25 kWh. Warto również zaznaczyć, że ładowarka, którą po naładowaniu telefonu zostawimy w gniazdku, pobiera 1,2 kWh, co podniesie rachunki za prąd w skali roku o 5 zł. Mało? Tak się tylko wydaje. Jeśli zrezygnujesz z trybu czuwania, możesz zaoszczędzić nawet 300 złotych w skali roku! Dlatego najlepiej jest odłączyć urządzenia od źródła prądu, gdy tylko zakończą swoją pracę.       

Oszczędzanie prądu w kuchni

Jak oszczędzać prąd w kuchni? Wielu z nas ciągle zadaje sobie to pytanie i szuka sprawdzonych rozwiązań, bo właśnie w kuchni posiadamy mnóstwo sprzętów zasilanych prądem, m.in. lodówkę, piekarnik, płytę indukcyjną, mikrofalówkę czy zmywarkę. Chociaż pozwalają łatwo i szybko przygotować obiad, mają duży wpływ na zużycie prądu. Podpowiadamy, co można zrobić, by rachunki za energię elektryczną nie były tak drastyczne.

 • Ekonomiczna lodówka

Dziś nie wyobrażamy sobie kuchni bez lodówki, która jest największym pożeraczem prądu, gdyż pracuje przez 24 godziny na dobę. Natomiast dzięki posiadaniu pewnej wiedzy można jednak zaoszczędzić trochę kilowatogodzin.

Duże znaczenie ma przede wszystkim samo ustawienie lodówki. Aby oszczędzić prąd w kuchni, sprzęt należy ustawić z dala od źródeł ciepła, takich jak grzejnik, kuchenka czy zmywarka. Powinna też stać co najmniej 10 cm od instalacji i ścian. Ponadto nie można wkładać do lodówki gorących i ciepłych potraw. Równie ważne jest dobranie sprzętu do liczby osób mieszkających w domu.  

 • Zmywarka a oszczędzanie prądu

Mycie naczyń w zmywarce to oszczędność nie tylko czasu oraz wody, ale też prądu. Ważne jest jednak, by włączyć urządzenie dopiero wtedy, gdy w pełni się zapełni. Zaleca się również używanie funkcji ekonomicznego zmywania, a także programów szybkiego mycia, które są bardzo przydatne przy świeżych zanieczyszczeniach.

jak oszczędzić prąd Energię elektryczną oszczędzisz również uruchamiając pełną pralkę oraz zmywarkę. Fot.123RF.com

 • Oszczędzanie energii w piekarniku

Piekarnik elektryczny to spory prądożerca. Żeby pracował ekonomicznie, powinniśmy zadbać o jego odpowiednią eksploatację. Przede wszystkim warto korzystać z funkcji termoobiegu. Równomierne rozprowadzenie ciepła w piekarniku sprawi, że potrawa upiecze się znacznie szybciej. Poza tym należy dobierać temperaturę do konkretnej strawy, ponieważ im wyższa moc, tym większe zużycie prądu. Pieczmy kilka potraw jednocześnie, a w trakcie pieczenia i po jego zakończeniu nie otwierajmy drzwi piekarnika, żeby nie wytracać energii.    

 • Ekonomiczne używanie płyty indukcyjnej

Chociaż płyta indukcyjna jest bardziej ekonomiczna niż kuchnia ceramiczna czy gazowa, warto pamiętać, by dopasowywać garnek do wielkości palnika. Zbyt duże pole grzewcze w stosunku do naczynia sprawi, że będziemy tracić więcej prądu i niepotrzebnie ogrzewać kuchnię. Warzywa zaleca się kroić na mniejsze części, dzięki czemu przyspieszymy proces ich gotowania. Podczas obróbki termicznej staraj się używać przykrywek, ponieważ gotując bez przykrycia, zużywamy o jedną trzecią energii elektrycznej więcej. Jeśli  korzystasz z czajnika elektrycznego, gotuj tylko tyle wody, ile na daną chwilę jest potrzebne. Pamiętaj, im więcej wody, tym więcej zużytego prądu.

Przeczytaj również: Energooszczędny grzejnik elektryczny. Jaki wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

energooszczędny grzejnik Energooszczędny grzejnik elektryczny oznacza niższe rachunki za prąd. Fot.123RF.com

Jak oszczędzać prąd w łazience?

Łazienka to kolejne „prądożerne” miejsce w naszym domu. Okazuje się, że stosując kilka sprawdzonych sposobów, można znacząco obniżyć swoje rachunki za prąd. Oto najskuteczniejsze triki:

 • zamiast kąpieli w wannie, bierz szybki prysznic;

 • zamontuj w prysznicu i umywalce perlator, który sprawi, że strumień wody wydaje się większy;

 • włączaj pralkę tylko wtedy, kiedy wiesz, że ją zapełnisz;

 • wstępne pranie stosuj tylko w przypadku mocnych zabrudzeń (taki program zużywa o 20 proc. więcej energii);

 • wybieraj dobrej jakości środki piorące, które usuną plamy w temperaturze 30 st. C;

 • wybierz pralkę bez funkcji suszarki, gdyż jest to istny pożeracz energii;

 • wymień urządzenia na te z wysoką klasą energetyczną (najlepiej z oznaczeniem A+++);

 • podczas suszenia włosów wybieraj maksymalne obroty, dzięki czemu szybciej wysuszysz włosy i mniej zużyjesz prądu;

 • korzystaj z urządzeń służących do ogrzewania w łazience tylko wtedy, kiedy ich potrzebujesz (np. przed planowaną kąpielą).

oszczędzanie prądu Uszczelnianie okien pomoże zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu. Fot.123RF.com

Oszczędzanie prądu na ogrzewaniu i izolacji domu. Oto kilka sposobów

Ogrzewanie i izolacja domu również mają znaczenie przy oszczędzaniu prądu. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej.

 • nie zasłaniaj kaloryferów – jest to bardzo nieekonomiczne i niebezpieczne;

 • korzystaj z grzejników wtedy, gdy są potrzebne;

 • co jakiś czas należy czyścić grzejniki, będą wtedy lepiej oddawały ciepło;

 • zadbaj o odpowiednie uszczelnienie okien i drzwi;

 • w nocy warto zasłonić okna roletami, dzięki czemu utrzymamy więcej ciepła w domu, z kolei w dzień – odsłonić;

 • w przypadku starej i nieskutecznej izolacji, należy zadbać o jej wymianę.

Jak jeszcze oszczędzać na prądzie? Zainwestuj w fotowoltaikę! Panele fotowoltaiczne umożliwiają przekształcanie promieni słonecznych w energię elektryczną, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Dobrze dobrana instalacja może w dużym stopniu zaspokoić nasze zapotrzebowanie: oświetli budynek, zasili w energię wszystkie urządzenia, a nawet podgrzeje wodę. Fotowoltaika pozwoli zaoszczędzić energię, a inwestycja szybko się zwróci.  

Przeczytaj również: Ocieplanie domu. Co wybrać, by oszczędzić na ogrzewaniu? Jakie materiały izolacyjne są najlepsze?

ocieplanie domu Ocieplenie domu poprawia jego estetykę oraz wpływa na wartość nieruchomości. Fot.123RF.com

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema żadnej rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon.bezposrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak oszczędzać prąd przy wysokiej inflacji? Niby drobnostki, ale mają wpływ na rachunek"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.