Spis treści:
- Nielegalne odprowadzanie wody deszczowej – przepisy
- Jak sprawdzić nielegalne odprowadzanie wody deszczowej?
- Co grozi za nielegalne odprowadzanie wody deszczowej?
Nielegalne odprowadzanie wody deszczowej – przepisy
Odprowadzanie wody deszczowej to jeden z obowiązków właściciela działki. W myśl obowiązującego prawa spływ deszczówki z posesji nie może być kierowany na sąsiednie działki, ani również na drogi publiczne. Wodę opadową należy zagospodarować na własnym terenie nieutwardzonym, do studni chłonnych lub zbiorników retencyjnych zlokalizowanych na terenie własnej nieruchomości.
Zdarza się również, że właściciele posesji decydują się na nielegalne odprowadzenie wód opadowych do kanalizacji deszczowej lub sanitarnej. Tego typu praktyki powodują dodatkowe koszty dla instytucji sprawujących pieczę nad siecią deszczową lub kanalizacyjną, a dodatkowo przy naprawdę dużych opadach zwiększają ryzyko przeciążenia i uszkodzenia sieci.
Przeczytaj również: Dofinansowanie fotowoltaiki w 2024 roku. Gdzie i jak uzyskać dotacje?
Jak sprawdzić nielegalne odprowadzanie wody deszczowej?
Urzędnicy przeprowadzają kontrole pod kątem nielegalnego odprowadzania wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej. Niedawno ruszyły one w wielu polskich miastach, m.in. Krakowie, Katowicach oraz Wadowicach. Inspektorzy wykorzystują nowe metody, które pomagają wykryć tego typu podłączenia. Jednym z nich jest zadymienie przyłączy kanalizacyjnych i obserwowanie, czy z rynny lub kratki odwodnieniowej obok domu, nie wydobywa się dym.
Wytwornica dymu produkuje białą mgłę z roztworu płynu z odpowiednimi atestami do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych (takiego samego urządzenia używa się np. do efektów specjalnych podczas koncertów lub przedstawień teatralnych). Wytwarzany dym jest bezwonny i nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt. Metoda polega na wtłoczeniu dymu do ulicznej studzienki kanalizacyjnej. Dym znajduje ujście w rynnach, jeżeli są one podłączone do przewodów sanitarnych.
Innym sposobem, który stosują kontrolerzy, są barwniki do wykrywania nieprawidłowych lub nieszczelnych połączeń instalacji rynnowej z kanalizacją sanitarną lub wyznaczania trasy przepływu wody.
W przypadku stwierdzenia włączeń odprowadzających deszczówkę do kanalizacji sanitarnej w pierwszej kolejności wysyłane jest pismo. Właściciel posesji musi trwale odciąć nielegalne odprowadzenie, a następnie w inny sposób zagospodarować wodę opadową, np. poprzez drenaż lub podłączenie do kanalizacji deszczowej.
Urzędnicy zapowiadają kontrole w zakresie odprowadzania wód deszczowych z posesji. Fot.123RF.com
Co grozi za nielegalne odprowadzanie wody deszczowej?
Właściciele nieruchomości muszą liczyć się z wysoką karą finansową wynikającą z wykrycia nieprawidłowego odprowadzania wody deszczowej. Takie działanie zagrożone jest karą grzywny do 10 000 zł oraz skutkować może również odłączeniem budynku od sieci kanalizacyjnej. Należy również pamiętać, że przy większych ulewach może po prostu dojść do zalania nieruchomości nieczystościami.
Źródło: prawo.pl., deccoria.pl
Przeczytaj również:
Oznakowanie domu, piece i nie tylko. Ruszyły kontrole domów w całej Polsce
Jak oszczędzić wodę? Proste domowe triki zostawią w kieszeni kilkadziesiąt złotych
Nietypowe sposoby na oszczędzanie energii. Wypróbuj, rachunki będą niższe
Dopłaty do ogrzewania w 2024 roku. Kto może dostać dodatek gazowy lub elektryczny?