Artykuły

Kolejny obowiązek dla właścicieli domów jednorodzinnych. Do wydania 300 zł

Szykuje się nowy obowiązek dla właścicieli domów. Sejm uchwalił nowelizację ustawy wprowadzającą konieczność sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku – zarówno indywidualnego, jak i wielorodzinnego. Ile kosztuje wykonanie charakterystyki energetycznej? Jak często należy ją przeprowadzać? Kto może sporządzić świadectwo energetyczne?

Kolejny obowiązek dla właścicieli domów jednorodzinnych. Do wydania 300 zł
Właściciele budynków będą musieli zlecać sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Świadectwo charakterystyki energetycznej – co to jest?

Świadectwo charakterystyki energetycznej, nazywane przez niektórych certyfikatem energetycznym, to dokument sporządzany na podstawie oceny energetycznej budynku. W tym celu oblicza się zapotrzebowanie domu na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, takie jak ogrzewanie, wentylacja, przygotowanie ciepłej wody, a także klimatyzacja i oświetlenie.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem o ściśle określonej prawnie strukturze. Zawiera przede wszystkim takie informacje, jak dane identyfikacyjne budynku lub jego części, podsumowane wnioski z audytu, a także wskazówki, które pomogą ci zmniejszyć zużycie energii i stałe wydatki. Ponadto w dokumencie powinna się znaleźć szczegółowa charakterystyka energetyczna obiektu. Wśród zapisów wyszczególnione jest zużycie:

  • energii pierwotnej (EP) – energia pozyskiwana bezpośrednio ze środowiska (z zasobów odnawialnych i nieodnawialnych);

  • energii końcowej (EK) – energia, którą należy zakupić u dostawcy (i za którą trzeba zapłacić);

  • energii użytkowej (EU) – energia wykorzystywana do ogrzewania i wentylacji pomieszczeń, a także przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Wszystkie wyliczenia są podawane w kWh/m²/rok. 

Przeczytaj również: Jakie złożyć dokumenty o wyższy limit zużycia prądu? Kto sprawdzi, ile zużywasz energii i czy przekraczasz 2000 kWh?

Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?

Świadectwa charakterystyki energetycznej obowiązują w Polsce od kilku lat. Do tej pory obowiązek ten spoczywał na tych, którzy wybudowali dom po 2009 roku. Natomiast nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej wprowadzi konieczność sporządzania certyfikatów dla każdego budynku (również tych wybudowanych przed 2009 roku) zarówno indywidualnego, jak i wielorodzinnego.     

„Ideą wprowadzenia nowelizacji było to, żeby każdy, kto ma budynek – nieważne, czy jednorodzinny, czy inny, nawet bez obrotu, miał świadectwo charakterystyki energetycznej… Ludzie nie dopełniali tego obowiązku. Dotyczy to zarówno osób indywidualnych, jak i podmiotów publicznych, które powinny dodatkowo wywieszać takie świadectwo w publicznym miejscu. Bardzo mało osób z branży wykonało takie świadectwa. Przez ostatnie dwa lata wykonałam jedynie kilka takich świadectw, ale na dzień dzisiejszy jest zerowe zainteresowanie” –  mówiła w rozmowie z Interią Biznes mgr inż. Danuta Paginowska, rzeczoznawca budowlany z Komisji Prawno-Regulaminowej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Nowelizacja ustawy zakłada też m.in. wprowadzenie zmian związanych z kontrolą systemów ogrzewania i klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli (dotyczyć to będzie urządzeń o mocy ponad 70 kW).

Ponadto umożliwiony ma być również powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w certyfikatach energetycznych, które są zgromadzone w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Nie można też pominąć faktu, że inwestorzy (w tym deweloperzy i inwestorzy indywidualni) będą musieli dołączać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

świadectwo charakterystyki energetycznej Koszt świadectwa charakterystyki energetycznej waha się w okolicy 300 zł. Fot.123RF.com

Po co składać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej wykonuje się przede wszystkim, aby wskazać, ile energii potrzebuje nasz budynek do celów jego ogrzania i zapewnienia ciepłej wody użytkowej. W efekcie ma to się przyczynić nie tylko do oszczędności energii, ale także zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.

Kiedy należy ubiegać się o świadectwo energetyczne? Ten dokument jest niezbędny w kilku sytuacjach prawnych. Przede wszystkim bez certyfikatu nie uzyskamy pozwolenia na użytkowanie budynku. Ponadto jest niezbędny, gdy obiekt (lub jego część) jest sprzedawany czy wynajmowany. Takie świadectwo ułatwia właścicielowi wiarygodne przedstawienie walorów budynku oferowanego do wynajmu lub sprzedaży. Z kolei dla najemcy czy nabywcy stanowi zabezpieczenie przed ewentualnymi nieujawnionymi wadami wynajmowanego lub kupowanego budynku.    

Przeczytaj również: Przegląd pieca gazowego przed sezonem grzewczym. 4 powody, by wezwać do domu fachowca od kotłów grzewczych

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej? Jak długo jest ważne?

Szacunkowy koszt świadectwa charakterystyki energetycznej będzie wynosił około 300 zł. Warto jednak zaznaczyć, że ostateczna cena będzie zależna od kilku czynników, m.in. zastosowanego typu systemu ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji czy klimatyzacji. W przypadku domów wielorodzinnych koszty mogą być jeszcze wyższe. Warto jednak pamiętać, że ci, którzy zlekceważą obowiązek składania świadectwa, będą musieli zapłacić karę (może ona wynieść nawet kilka tysięcy złotych).  

Jak często składa się świadectwo charakterystyki energetycznej? Certyfikat energetyczny budynku jest ważny przez 10 lat, licząc od daty jego sporządzenia. Ważne jest, by przed upływem tego okresu odnowić dokument. W przypadku, gdy w budynku dokonano prac budowlano-instalacyjnych, w wyniku których zmieniła się jakość systemu energetycznego oraz jego wydajność, świadectwo energetyczne traci ważność. Wystarczy ocieplić dom czy wymienić okna, a ponownie trzeba będzie ubiegać się o wydanie nowego certyfikatu.      

Kto może sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej?

Zgodnie z ustawą, świadectwo charakterystyki energetycznej może być sporządzone przez osobę uprawnioną, wpisaną do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. Jest to osoba, która:

  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych;

  • nie była karana;

  • ukończyła studia magisterskie lub inżynieryjne na kierunkach takich jak budownictwo, architektura, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych;

  • posiada uprawnienia budowlane lub przeszła szkolenia i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministerstwem właściwym do spraw budownictwa.

Warto zaznaczyć, że obecnie nad projektem nowelizacji będzie pracować Senat, a ustawa ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia zgłoszenia, czyli najprawdopodobniej wiosną 2023 roku.  

Przeczytaj również: Od kiedy składać wniosek o dodatek do pelletu? WZÓR wniosku. Jak go wypełnić i gdzie złożyć?

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

spokogosc

Kolejny nie potrzebny przepis. Większość i tak go oleje. Mi to świadectwo nie jest do niczego potrzebne.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kolejny obowiązek dla właścicieli domów jednorodzinnych. Do wydania 300 zł"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.