Porady ogrodnicze

Kompostownik kuchenny. Co zrobić, żeby odpady w kompostowniku nie śmierdziały?

Trend zero waste od jakiegoś czasu zyskuje na popularności. Oznacza on jak najmniejsze generowanie odpadów, a tym samym ograniczenie zanieczyszczania środowiska. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na własny kompostownik kuchenny. Czym on jest i jak działa? Jakie korzyści płyną z jego korzystania? Wyjaśniamy!

Kompostownik kuchenny. Co zrobić, żeby odpady w kompostowniku nie śmierdziały?
Kompostownik kuchenny to świetny sposób na redukcję odpadów organicznych. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kompostownik kuchenny – co to jest?

Kompostownik kuchenny to urządzenie pozwalające na bezpieczne i skuteczne kompostowanie produktów w warunkach domowych. Jest to pojemnik o specjalnej konstrukcji wyposażony w otwory umożliwiające napowietrzenie przechowywanych odpadów organicznych, a także filtr węglowy, który pochłania nieprzyjemne zapachy. Kompostownik jest niewielkich rozmiarów (od 2 do 12 litrów) i bez problemów sprawdzi się w każdej kuchni lub domowym pomieszczeniu gospodarczym. Większość z nich ma bardzo ciekawy i nowoczesny wygląd, dzięki czemu może stać na widoku, np. na parapecie lub blacie kuchennym.     

Jak działa kompostownik kuchenny?

Działanie oraz używanie kompostownika kuchennego jest bardzo proste. Wrzucamy do niego odpady organiczne, m.in. resztki jedzenia czy obierki. Kompostowanie jest procesem rozkładu tlenowego, więc potrzebny jest dostęp powietrza. Z kolei brak tlenu powoduje gnicie i nieprzyjemne zapachy. W wyniku tlenowego rozkładu bioodpadów otrzymujemy kompost, czyli naturalny nawóz bogaty w składniki odżywcze.

Czas przygotowania kompostu jest uzależniony od kilku czynników, m.in. od rodzaju odpadów, ich wielkości, temperatury pomieszczenia czy wilgotności. Cały proces trwa zazwyczaj około 3 tygodni. Aby przyspieszyć proces kompostowania, warto dodać do pojemnika specjalny płyn z bakteriami probiotycznymi.

Przeczytaj również: Jak zrobić przydomowy kompostownik. 5 najważniejszych zasad

Używając kompostownika kuchennego, należy też pamiętać o kilku zasadach. Wszelkie odpady organiczne należy pokroić na mniejsze kawałki, co przyspieszy proces kompostowania. Ponadto, aby uniknąć problemu z muszkami i innymi owadami świeże warstwy bioodpadów należy wkładać pod starszą warstwę. Poza tym proces kompostowania do prawidłowego przebiegu wymaga wilgoci. W przypadku, gdy odpady są suche, należy je spryskać wodą lub położyć na wierzchu mokrą gazetę. Z kolei przemoczenie organicznej zawartości może skutkować pojawieniem się dość mocnej pleśni. Warto też pamiętać o tym, aby raz w tygodniu wymieszać odpady.    

co wrzucać do kompostownika kuchennego Do kompostownika kuchennego możemy wrzucać obierki z warzyw i owoców, skorupki jaj czy zielone części roślin. Fot.123RF.com

Dlaczego warto mieć kompostownik kuchenny?

Kompostownik kuchenny bez wątpienia ma wiele zalet. Jest to doskonały i przede wszystkim ekologiczny sposób, który ułatwia codzienną segregację odpadów ekologicznych. Ponadto jest to tani sposób na produkcję cennego nawozu, który idealnie nadaje się do nawożenia roślin, zarówno tych doniczkowych, jak i rosnących w ogrodzie. Przygotowany kompost nie tylko wzbogaci glebę w próchnicę, lecz także poprawi wzrost i rozwój roślin.   

Jak rozpoznać, że kompost jest już gotowy? Będzie on mieć charakterystyczny ciemnobrązowy kolor i przyjemny zapach lasu i mokrej ziemi. Gotowy kompost jest gęsty, nie klei się do dłoni ani nie rozpada.  

Co można, a czego nie można wrzucać do kompostownika kuchennego?

Do kuchennego kompostownika przede wszystkim wrzucamy odpady organiczne, takie jak:

  • obierki z owoców i warzyw,

  • reszki owoców i warzyw,

  • skorupki jaj,

  • zielone części roślin,

  • fusy z kawy i herbaty.

Co ciekawe, można również kompostować niewielkie ilości papieru niezawierającego barwników, m.in. papier toaletowy, ręczniki papierowe czy chusteczki. Nie zaleca się natomiast wrzucania do kompostownika kuchennego tłustych i słonych odpadów, ponieważ tłuszcz i sól spowalniają proces rozkładu. Nie można też wrzucać mięsa, nabiału, skórek po cytrusach, odchodów zwierzęcych oraz przetworzonych resztek jedzenia.  

Ile kosztuje kompostownik kuchenny?

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych kompostowników kuchennych o różnych pojemnościach, wielkościach, kształtach czy kolorach. Najlepiej zdecydować się na model wyposażony w filtr węglowy, który z jednej strony zatrzymuje nieprzyjemne zapachy, a z drugiej zapełnia stały dostęp powietrza do środka, niezbędnego do fermentacji zawartości. Jeśli chodzi o materiał wykonania, dostępne są modele wykonane z plastiku albo ze stali nierdzewnej. Oba rodzaje cechują się dobrą wytrzymałością oraz znakomitą funkcjonalnością.

Najtańsze kompostowniki kuchenne można już kupić za mniej nić 100 zł. Z kolei górna granica cenowa jest tak naprawdę nieograniczona.    

kompostownik kuchenny Kompost wzbogaci glebę domowych kwiatów oraz ogrodowych rabat. Fot.123RF.com

Jak samemu zrobić kompostownik kuchenny?

Zrobienie kompostownika kuchennego jest bardzo proste. Zaczynamy przede wszystkim od wyboru pojemnika lub pudełka, w którym będzie kompostownik. Musimy mieć dwa takie pojemniki. Ważne jest, aby można było włożyć jeden w drugi, ale w taki sposób, by przy dnie zostało trochę miejsca (ok. 5-6 cm). Zrób otwory po bokach mniejszego pudełka, które umożliwią odpływ nadmiaru wody z kompostu. Następnie pojemnik z otworami włóż do pojemnika z całym dnem i zakryj je pokrywką. I to wszystko. Zostaje tylko uzupełnić gotowy kompostownik kuchenny odpadkami.    

Warto również pamiętać o tym, że kompostownik kuchenny wymaga odpowiedniej lokalizacji. Bez względu na to, czy umieścimy pojemnik w kuchni, czy na balkonie, ważne jest to, aby znalazł się on w miejscu zacienionym (ale nie całkowicie). Jeśli kompostownik znajduje się na balkonie, to w mroźne dni należy go przenosić do mieszkania.   

Co zrobić, żeby nie śmierdziało z kompostownika?

Głównym powodem, który powstrzymuje wiele osób przed zakupem kompostownika kuchennego, jest nieprzyjemny zapach. To się zdarza, ale tylko wtedy, gdy robi się z niego śmietnik. Warto zaznaczyć, że prawidłowo prowadzony kompostownik nie wydziela nieprzyjemnej woni gnijących odpadów. Dlatego warto zadbać o to, aby zawartość kompostownika dotleniać, regularnie przemieszać i za każdym razem, gdy dorzucamy nowe obierki, spryskać je bakteriami probiotycznymi w płynie, które pomogą usprawnić cały proces i likwidują nieprzyjemne zapachy. Poza tym w przypadku źle prowadzonego kompostownika domowego dokuczliwym problemem może okazać się plaga muszek owocówek.

Warto też pamiętać o regularnym usuwaniu soków kompostowych, które zbierają się na dnie pojemnika. Można je rozcieńczać wodą i wykorzystać np. do podlewania roślin doniczkowych. Natomiast w przypadku braku ich usuwania wytwarzają się niekorzystne dla kompostu bakterie i nieprzyjemny zapach.   

Przeczytaj również: Jak wyczyścić kosz na bioodpady? Nie będzie śmierdzieć i muszki przestaną się zlatywać

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.