Artykuły

Monitoring domu jednorodzinnego. Czy sąsiad może być przeciwny

Monitoring domu jednorodzinnego to bardzo skuteczny sposób na ochronę mienia oraz zapewnienie bezpieczeństwa całej rodzinie. Systemy do monitorowania otoczenia z roku na rok stają się coraz bardziej popularne i zyskują wielu zwolenników. Jaki monitoring do domu jednorodzinnego wybrać i czy twój sąsiad może być przeciwny montażowi systemu?

Monitoring domu jednorodzinnego. Czy sąsiad może być przeciwny
Za kompletny monitoring wokół domu w podstawowej wersji wraz z montażem zapłacimy od 2 do 4 tys. zł. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Jaki monitoring do domu jednorodzinnego wybrać?

Większość zestawów monitorujących składa się z kamer, okablowania, zasilaczy oraz rejestratora z dyskiem twardym, na którym są przechowywane nagrania. Najbardziej podstawowe modele mogą jednak zawierać wyłącznie jedną kamerę, która jednocześnie pełni funkcję rejestratora, a obraz jest przesyłany przez internet.

Jaki monitoring do domu jednorodzinnego wybrać, by zapewnił bezpieczeństwo domownikom i jednocześnie by korzystanie z niego było zgodne z prawem? 

Szukając systemu dla siebie, weź pod uwagę kilka kluczowych kwestii:

 • Obszar do monitorowania. Zastanów się, w jakich miejscach powinieneś zamontować kamery. Oceń, czy chcesz monitorować jedynie bramę wjazdową i wejście do domu, czy potrzebujesz kamer również w innych miejscach w ogrodzie. Pamiętaj, że kamery mogą być skierowane wyłącznie na teren należący do ciebie.
 • Jakość obrazu. Jeśli zastanawiasz się, jaki monitoring do domu jednorodzinnego wybrać, koniecznie zwróć uwagę na jakość obrazu rejestrowanego przez kamery. Obraz niskiej jakości może sprawić, że rozpoznanie twarzy czy numerów rejestracyjnych będzie niemożliwe, a monitoring okaże się bezużyteczny.
 • Czas przechowywania zapisu obrazu. Jak długo można przechowywać zapisy z monitoringu domu jednorodzinnego? Zazwyczaj nagrania przechowywane są przez 24 h. Większość systemów umożliwia jednak przedłużenie tego czasu w razie potrzeby, np. gdy cała rodzina przebywa na wakacjach.

Ile kosztuje monitoring domu jednorodzinnego?

Trudno jednoznacznie określić koszt monitoringu domu jednorodzinnego. Wiele zależy od tego, jaki system wybierzesz, ile kamer będzie rejestrowało obraz oraz jaką jakość obrazu otrzymasz.

A ile kosztuje monitoring domu jednorodzinnego w uśrednieniu? Można przyjąć, że kwota, jaką będzie trzeba zapłacić za kompletny monitoring wokół domu w podstawowej wersji wraz z montażem, to 2–4 tys. zł.

Monitoring domu jednorodzinnego – wady i zalety

Zastanawiasz się, czy inwestycja w montaż kamer wokół domu będzie opłacalna? Nie wiesz, czy nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj najważniejsze cechy monitoringu domu jednorodzinnego oraz wady i zalety takiego rozwiązania.

Zalety monitoringu domu jednorodzinnego:

 • możliwość monitorowania tego, co dzieje się wokół domu w czasie rzeczywistym, np. przez specjalną aplikację;
 • pewność działania nawet podczas deszczu czy śniegu – nowoczesne systemy są w pełni odporne na wpływ trudnych warunków atmosferycznych;
 • możliwość śledzenia ruchu – nowoczesne kamery są wyposażone w opcję śledzenia ruchu, dzięki czemu jest możliwe ich precyzyjne podążanie za osobami, które pojawią się przed twoim domem;
 • czujniki ruchu – niektóre systemy są wyposażone w czujniki ruchu, dzięki którym kamera włącza się tylko w momencie, gdy wykryje ruch, co pozwala znacząco ograniczyć zużycie prądu;
 • możliwość połączenia z innymi systemami – system kamer połączony z alarmem przeciwwłamaniowym czy przeciwpożarowym pozwolą ci w pełni kontrolować to, co dzieje się w twoim domu, jak i wokół niego.

Wady systemów monitorujących:

 • martwe pola – w niektórych przypadkach stworzenie w 100% szczelnego systemu monitorującego bywa trudne i zdarzają się tzw. martwe pola, czyli miejsca, które nie są objęte zasięgiem kamer;
 • wysoka cena – zakup i montaż zaawansowanego systemu monitorującego z kamerami rejestrującymi obraz wysokiej jakości mogą być bardzo kosztowne;
 • niezadowalający efekt – jeśli zdecydujesz się na zakup tańszego systemu, obraz z monitoringu może nie przynieść pożądanego efektu;
 • sprzeciw sąsiadów – kamery zamontowane wokół domu mogą wzbudzić sprzeciw twoich sąsiadów obawiających się o swoją prywatność.

monitoring Monitoring domu jednorodzinnego może w znaczący sposób poprawić bezpieczeństwo domowników. Fot.123RF.com

Monitoring domu – czy sąsiad może być przeciwny?

Niezależnie od tego, jaki monitoring do domu jednorodzinnego wybierzesz, możesz mieć wątpliwości, czy sąsiadom nie będzie przeszkadzał umieszczony na twoim budynku monitoring domu. Czy sąsiad może być przeciwny kamerom, zamontowanym na posesji należącej do ciebie?

Wszystko zależy od tego, jak duży obszar jest objęty przez kamery. Montując monitoring na swoim domu, masz obowiązek zadbać o to, by zasięg kamer obejmował wyłączenie teren należący do ciebie. Zadaniem monitoringu jest ochrona twojego mienia, ale trzeba pamiętać, że kamery nie mogą naruszać prywatności osób postronnych.

Czy zatem sąsiad może przeszkodzić ci w montażu monitoringu domu jednorodzinnego? Przepisy jasno określają, że obraz z kamer nie może obejmować nawet najmniejszego fragmentu ogródka będącego własnością prywatną sąsiada. Jeśli osoba mieszkająca obok ciebie będzie miała obawy o swoją prywatność, może zgłosić sprawę do sądu. Jeśli okaże się, że kamery nagrywają teren prywatny należący do sąsiada, sąd może nakazać demontaż monitoringu i wypłacenie poszkodowanemu zadośćuczynienia.

Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy fachowców, którzy zajmują się dobieraniem oraz montażem systemów monitorujących. Specjaliści rozmieszczą i ustawią kamery tak, by na pewno nie naruszały prywatności postronnych osób.

Przeczytaj również: Jak złodzieje oznaczają mieszkania i domy?

Prywatny monitoring a RODO

Warto pamiętać o tym, że jeśli twoje kamery monitorują również przestrzeń publiczną np. chodnik przed twoim domem, rejestrują obraz i zachowują go przez jakiś czas, ty – jako właściciel monitoringu – stajesz się również administratorem danych osobowych. Jakich obowiązków powinieneś dopełnić?

 • Informacja o monitoringu – w widocznym miejscu, np. na bramie, powinna znajdować się tabliczka z informacją o tym, że teren jest monitorowany.
 • Ograniczenie czasu przechowywania danych – im krócej będziesz przechowywał obraz nagrany przez kamery, tym mniej danych będziesz musiał zabezpieczyć jako administrator.
 • Zapewnienie dostępu do przechowywanych danych – wszystkie osoby, które pojawią się na zarejestrowanych przez twoje kamery nagraniach z miejsca publicznego, mają prawo wglądu do nich. Nagrania w razie potrzeby powinieneś również udostępnić policji czy ubezpieczycielowi.
 • Ochrona danych osobowych – jako administrator jesteś zobowiązany do ochrony nagrań i zabezpieczenia ich przed dostępem osób trzecich.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli twoje kamery rejestrują jedynie obraz w czasie rzeczywistym, ale nie zapisują go w formie nagrania. W takim scenariuszu nie obowiązują cię przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych. Podobnie jest wtedy, gdy zapis z kamer uniemożliwia rozpoznanie twarzy nagranych osób.

Monitoring domu jednorodzinnego może w znaczący sposób poprawić bezpieczeństwo domowników, ale warto zamontować go tak, by zapisy z kamery obejmowały wyłącznie prywatną posesję. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że nikt nie będzie miał nic przeciwko kamerom na twoim budynku.

Przeczytaj również: Gdzie ukryć pieniądze i kosztowności w domu? W tych miejscach złodzieje nie będą szukać

włamywacz Sprawdźcie, gdzie trzymać pieniądze i kosztowności w domu, by żaden złodziej ich nie znalazł. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Monitoring domu jednorodzinnego. Czy sąsiad może być przeciwny"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.