Artykuły

Nie wyrzucaj saszetek silica gel! Mogą sie jeszcze bardzo przydać

Do pudełek na buty producenci dodają niewielkie saszetki z napisem „silica gel”. Znajduje się w nich się żel krzemionkowy, czyli substancja osuszająca, która wiąże cząsteczki wody, chroniąc tym samym delikatne obuwie przed wilgocią. Woreczki te niesłusznie uznawane są za niepotrzebne i zazwyczaj trafiają do kosza na śmieci. Szkoda, bo w ten sposób tylko się marnują. Ze względu na swoje właściwości, silikażel bywa przydatny w wielu sytuacjach.
REKLAMA

Uwaga! W opakowaniach butów, torebek i sprzętów elektronicznych znaleźć można dwa rodzaje saszetek pochłaniających wilgoć – silica gel (także silikażel, żel krzemionkowy) z niegroźnym dwutlenkiem krzemu oraz DMF, czyli fumaran dimetylu, który w 2009 roku został uznany przez Komisję Europejską za silnie uczulający i szkodliwy – taki woreczek natychmiast wyrzuć! Wprawdzie KE zakazała importu i sprzedaży wyrobów, w których stężenie DMF jest większe niż 0.1mg/kg, jednak czasami nadal trafiają się w niektórzych produktach. Warto więc zachować czujność i uważnie czytać oznaczenia na opakowaniach. Torebeczki opisane jako „silica gel” są bezpieczne do dalszego wykorzystywania, nie są toksyczne i nie wchodzą w reakcje z innymi substancjami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. flickr.com/Jon Fingas)

Zalany telefon
Silikażel to ratunek dla zalanego telefonu. Jeśli zalejesz komórkę napojem lub upuścisz ją do kałuży, możliwe jak najszybciej otwórz jej klapkę i wyjmij baterię, karty pamięci oraz SIM. Urządzenie oraz jego komponenty włóż oddzielnie do foliowych woreczków wypełnionych silica gelem i odczekaj kilka dni. Po tym czasie powinno działać jak nowe.

Urządzenia elektroniczne
Mniejsze, rzadziej używane urządzenia i akcesoria elektroniczne popracują dłużej, jeśli będą przechowywane w odpowiednich warunkach. Odpowiednich, czyli pozbawionych wilgoci, a to właśnie zapewnią torebeczki z żelem krzemionkowym. Wsadź je do futerałów i pojemników, w których trzymasz aparaty fotograficzne, ładowarki, baterie czy karty pamięci.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

Maszynki do golenia
Żyletki i maszynki do golenia z powodu utleniania i parności panującej w łazience szybko tępieją. Posłużą ci dłużej, jeśli będziesz przechowywał je w pojemniku wraz z wiążącym wodę silikażelem.

Biżuteria
Wilgoć szkodzi również biżuterii, szczególnie tej wykonanej z metali nieszlachetnych oraz srebra. Żel krzemionkowy przechowywany wraz z kosztownymi ozdobami zapobiegnie ich czernieniu.

Narzędzia
Wrzucając
kilka saszetek pochłaniających wilgoć do skrzynki majsterkowicza, uchronisz przed zardzewieniem narzędzia, gwoździe, wkrętki i inne akcesoria.

W samochodzie
Zaparowane szyby nie będą więcej problemem, jeśli w obrębie deski rozdzielczej ukryjesz kilka saszetek osuszających.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


W ogrodzie
Zamiast  kupować nasiona sklepach ogrodniczych, możemy je zbierać z roślin z własnego ogrodu. To tańsze i pewniejsze rozwiązanie – pochodzą one ze sprawdzonego źródła, mamy pewność, że w przyszłym roku poradzą sobie w danych warunkach i pięknie zakwitną. Aby przetrwały do wiosny, należy przechowywać je w suchym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem problemu niepożądanej wilgoci są woreczki z silica gelm. Wrzuć je do opakowania, w którym przechowujesz ziarenka i po sprawie.
W podobny sposób wysuszysz także kwiaty.

W kuchni
Kilka opakowań żelu warto schować do szafki, w której składowane są suche produkty spożywcze, takie jak kasze, mąki makarony, cukier, przyprawy, dzięki temu nie będą się zbrylać.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dokumenty
Przy pomocy żelu krzemionkowego przed zawilgoceniem zabezpieczysz książki oraz segregatory z dokumentami lub zdjęciami.

Torba z ubraniami i przemoczone buty
W torbie treningowej, poza ubraniami i butami, trzymaj również silica gel. Zaabsorbuje on wilgoć, nie pozwalając tym samym na namnażanie się bakterii i grzybów, z których winy odzież sportowa nieprzyjemnie pachnie. Substancję tę możemy wykorzystać także wtedy, kiedy przemokną nam buty – wyschną szybciej i nie odkształcą się, jak w przypadku suszenia pod kaloryferem czy w innym, ciepłym miejscu.

Aleksandra Kozera Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj: Nikt ich nie znosi, a mogą uratować życie!>>>

Kliknij, aby przejść do artykułu>>>

Zobacz również:

Nie wyrzucaj skórek po bananach - mogą się jeszcze przydać!

10 nietypowych zastosowań wody utlenionej

TOP10 najtrudniejszych plam i 10 sposobów, by się ich pozbyć

Nietypowe zastosowanie herbaty ekspresowej

8 nietypowych zastosowań… starych rajstop

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nie wyrzucaj saszetek silica gel! Mogą sie jeszcze bardzo przydać"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.