Art. Spons.

Niwelator na budowę – optyczny czy laserowy?

Niemal każda większa inwestycja budowlana wymaga odpowiedniego przygotowania – zarówno pod kątem logistycznym, sprzętowym, jak i niwelacji (wyrównania) gruntu pod budowę. Do wyznaczania spadków terenu służą specjalne instrumenty pomiarowe – niwelatory. Klasyczne wersje optyczne przypominają nieco aparat fotograficzny umieszczony na statywie i z pewnością wielu z nas miało okazję zobaczyć taki sprzęt na placach budów. W ciągu ostatnich lat ogromną popularność zyskały jednak bardziej nowoczesne i funkcjonalne niwelatory laserowe. Które z nich okażą się lepsze na przeciętnej budowie i jakie są wady oraz zalety poszczególnych rozwiązań? Właśnie to przedstawimy w dzisiejszym artykule.

Niwelator na budowę – optyczny czy laserowy?
REKLAMA

Niwelatory optyczne – proste, tanie i wytrzymałe

Do starszego typu niwelatorów zaliczają się wersje optyczne. Można nawet powiedzieć, że są to zwykłe lunety, umieszczone na statywie, dzięki którym możliwy jest odczyt wartości z łaty pomiarowej. W rzeczywistości niwelatory optyczne są nieco bardziej złożone, ponieważ nie dość, że muszą cechować się wysoce precyzyjnym układem optycznym, to w dodatku muszą zostać dokładnie wypoziomowanie i skalibrowane przed dokonaniem pomiaru. Tym samym oprócz rozpoznawalnej lunety, typowy niwelator optyczny wyposażony jest w różne pokrętła i śruby, dzięki którym można skorygować jego położenie względem powierzchni terenu.

Do zalet niwelatorów optycznych zalicza się przede wszystkim ich prosta obsługa i nieskomplikowana budowa – w porównaniu do wersji laserowych. Za średniej klasy niwelator optyczny przyjdzie nam zapłacić nieco ponad tysiąc złotych. W tej cenie powinniśmy zakupić model dysponujący 24-krotnym powiększeniem i średnicą obiektywu 32 mm. Niwelatory optyczne ze średniej półki dysponują dokładnością pomiaru na poziomie ok. 2 mm/km podwójnej niwelacji. Przy zakupie wersji optycznej trzeba jednak wziąć pod uwagę jego niedoskonałości. Przede wszystkim długi czas dokonywania pomiaru i konieczna obecność drugiej osoby, która będzie przytrzymywać łatę w konkretnym punkcie pomiarowym.

Niwelatory laserowe – funkcjonalne, precyzyjne i kosztowne

Jeżeli budżet firmy na to pozwala i możemy zainwestować w bardziej innowacyjne i funkcjonalne rozwiązania, to warto zainteresować się niwelatorami laserowymi. Mają one dosyć sporą przewagę technologiczną i oferuję o wiele większą funkcjonalność. Oczywiście równie spore są różnice w wyglądzie i w budowie obu tych niwelatorów. Modele laserowe przypominają bardziej niewielką skrzynkę z uchwytami i charakterystycznym okienkiem na samej górze. To właśnie w tej części znajduje się obrotowa głowica laserowa. Nie znajdziemy tutaj układu optycznego, widocznego w niwelatorach optycznych.

Co wyróżnia niwelatory laserowe na tle tradycyjnych rozwiązań? Przede wszystkim sposób dokonywania pomiarów. Do obsługi urządzenia potrzebna jest tylko jedna osoba, która zarówno kalibruje i ustawia niwelator, jak i odczytuje wartość z listwy pomiarowej. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ operator może udać się kolejno w kilka punktów pomiarowych bez konieczności przestawiania niwelatora. Generator wiązki laserowej umieszczony jest na obrotowej głowicy, a więc swoim zasięgiem obejmuje pełny zakres 360 stopni.

Niestety za tak ogromną funkcjonalność i wiele więcej zalet, trzeba odpowiednio więcej zapłacić. Średniej klasy niwelator laserowy kosztuje w granicach ok. 10 tysięcy złotych. To spory wydatek, jednak trzeba mieć na uwadze o wiele większą funkcjonalność tych urządzeń. Na koniec warto dodać, że zasięg pracy dobrego niwelatora laserowego może wynosić nawet 800 do metrów.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Niwelator na budowę – optyczny czy laserowy?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.