Artykuły

Podział mieszkania na dwa odrębne lokale - jak to zrobić?

Wielu właścicieli lokali o dużych metrażach zastanawia się, czy istnieje możliwość podziału takiego mieszkania na dwa mniejsze. Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Muszą jednak pozwalać na to warunki techniczne, prawo budowlane i sytuacja prawna danej nieruchomości. Jak przeprowadzić taki podział?

Podział mieszkania na dwa odrębne lokale - jak to zrobić?
REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Jakie kryteria musi spełniać mieszkanie do podziału?

Lokal można podzielić na dwa mniejsze wtedy, gdy pozwala na to jego układ. Oznacza to, że po podziale mają powstać dwa samodzielne “M” z osobnymi wejściami z klatki schodowej. W myśl ustawy o własności lokali z 2004 roku lokalem “samodzielnym” jest izba lub zespół izb w obrębie budynku, wydzielony trwałymi ścianami i przeznaczony na stały pobyt ludzi. Wraz z pomieszczeniami pomocniczymi (np. strych, komórka lokatorska) ma on służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Warto wiedzieć, że od 2018 roku istnieje ustawowy wymóg, aby minimalna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosiła 25 mkw. - należy to uwzględnić w planach podziału. Ponadto, oprócz części mieszkalnej, musi ono posiadać kuchnię (ewentualnie aneks kuchenny), łazienkę i WC.

Zobacz więcej zdjęć

Warunki te najczęściej spełniają mieszkania w kamienicach - mają one duży metraż i więcej niż jedno wejście. W nowoczesnym budownictwie taka sytuacja może mieć miejsce, gdy lokal początkowo zaprojektowano jako dwa mieszkania, ale ostatecznie połączono i sprzedano jako jeden.

Zgoda właścicieli

Jeżeli planujemy podział mieszkania będącego częścią budynku wielorodzinnego, będziemy potrzebować zgody wspólnoty mieszkaniowej, wyrażonej w formie uchwały. Jest ona nieodzowna szczególnie w sytuacji, gdy planowana przebudowa wiąże się z ingerencją w część wspólną budynku, czyli np. w przypadku utworzenia dodatkowego otworu wejściowego lub okiennego. Jeżeli wspólnota mieszkaniowa udzieli decyzji odmownej, możemy wystąpić na drogę sądową i w ten sposób spróbować uzyskać zgodę na podział.

Zgoda na plany podziałowe wymagana jest również w sytuacji, gdy budynek ma kilku właścicieli (jednak mniej niż 7). Stosuje się wtedy przepisy prawa cywilnego o współwłasności. W praktyce oznacza to, że do podziału mieszkania znajdującego się w takim budynku, potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli.

Zobacz więcej zdjęć

Projekt przebudowy

Projektując podział, najlepiej będzie skorzystać z pomocy architekta. Zaoszczędzi nam to czasu i pozwoli uniknąć potencjalnych błędów. Potencjalne lokale wraz z pomieszczeniami pomocniczymi zaznacza się na rzucie kondygnacji budynku, a jeżeli pomieszczenia owe znajdują się poza budynkiem, należy to również uwzględnić na wyrysie z operatu ewidencyjnego. Tak sporządzony projekt powinien zostać podpisany przez rzeczoznawcę majątkowego lub osobę posiadającą uprawnienia budowlane. Pamiętajmy, że, w zależności od przewidywanych rozmiarów prac, będziemy musieli uzyskać pozwolenie na budowę lub dokonać zgłoszenia prac remontowych. Dodatkowo, jeśli budynek wpisany jest do rejestru zabytków, zgodę na prace budowlane musi wyrazić konserwator.

Samodzielność lokalu

Wniosek o zaświadczenie o samodzielności lokalu składamy w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Listę dokumentów, które należy złożyć razem z wnioskiem, można sprawdzić na stronie konkretnego urzędu. Najczęściej są to:

  • pozwolenie na użytkowanie budynku
  • dokumentacja techniczna (rzuty kondygnacji z zaznaczonymi lokalami)
  • wniosek o nadanie lokalom numerów porządkowych
  • wypis z rejestru gruntów
  • potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej

Na tym etapie następuje założenie tzw. kartoteki lokalu i ujawnienie go w ewidencji gruntów i budynków. Na podstawie zaświadczenia o samodzielności nadaje się lokalom nowe numery - najczęściej poprzez dodanie kolejnych liter alfabetu do numeru, który mieszkanie posiadało przed podziałem.

Zobacz więcej zdjęć

Ustanowienie odrębnej własności lokalu

Ostatnim etapem jest ustanowienie odrębnej własności lokali powstałych po podziale. Umowa ta musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Powinna zawierać rodzaj, położenie i powierzchnię obu lokali oraz wielkość udziałów poszczególnych właścicieli w nieruchomości wspólnej. Notariusz przygotuje również wniosek o odpowiednie wpisy do ksiąg wieczystych i prześle go do sądu. Po dokonaniu zmian w księgach wieczystych nowo powstałe mieszkania funkcjonują jako odrębne lokale i mogą się stać przedmiotem sprzedaży.

Zobacz więcej zdjęć

Podział mieszkania - czy warto?

Takie rozwiązanie może się okazać całkiem korzystne, głównie ze względów inwestycyjnych. Jeżeli planujemy sprzedaż mieszkania o dużym metrażu, a na rynku nieruchomości największy popyt jest na małe lokale, wtedy podział pozwoli zwiększyć zainteresowanie klientów naszą ofertą. Nie bez znaczenia jest fakt, że w wyniku podziału zyskujemy możliwość podwójnej sprzedaży. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych form inwestowania. Wprowadzenie na rynek wynajmu dwóch małych mieszkań, niezależnie od siebie, może się okazać łatwiejsze i przynieść większy zysk, niż wynajęcie jednego dużego.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Podział mieszkania na dwa odrębne lokale - jak to zrobić?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.