Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Jak czytać rachunek za gaz w 2023? Sprawdź, od czego zależy wysokość rachunku

W tym roku częściej niż zwykle będziemy zastanawiać się, jak czytać rachunek za gaz. Na całą kwotę składają się aż cztery opłaty. Do tego, od 1 stycznia ponownie obowiązuje VAT na paliwo gazowe. Część gospodarstw domowych może jednak liczyć na jego zwrot. Dowiedz się, co oznaczają poszczególne pozycje na fakturze i jak czytać rachunek za gaz w 2023 roku.

Jak czytać rachunek za gaz w 2023? Sprawdź, od czego zależy wysokość rachunku
Jak czytać rachunek za gaz w 2023? Rząd zdecydował się na zamrożenie cen gazu, jednak od 1 stycznia wrócił podatek VAT. Fot.123RF/Bartlomiej Magierowski/East News

Spis treści:

Od czego zależy wysokość rachunku za gaz 2023?

Główne czynniki, które wpływają na wysokość rachunków za gaz to:

 • ilość gazu zużywana w ciągu roku;

 • częstotliwość odczytów licznika;

 • rodzaj dostarczanego gazu.

W pierwszym roku po podpisaniu umowy z dystrybutorem sami deklarujemy ilość odbieranego paliwa. W kolejnych latach grupa taryfowa jest nam przydzielana automatycznie, na podstawie pomiarów zużycia gazu w roku poprzednim.

Jakie są taryfy na rachunku za gaz?

W zależności od ilości zużytego paliwa w roku poprzednim dostawca gazu przydziela nas do jednej z grup taryfowych. Dla gospodarstw domowych możemy wyszczególnić następujące taryfy:

 • grupy taryfowe W-1.1., W-1.2. lub W-1.12T – roczna umowna ilość paliwa do 300 m3 - przede wszystkim gospodarstwa, które gazu używają tylko do gotowania;
 • grupy taryfowe W-2.1., W-2.2. lub W-2.12T - roczna umowna ilość paliwa od 300 m3 do 1 200 m3 – gospodarstwa wykorzystujące gaz do gotowania i podgrzewania wody do mycia;
 • grupy taryfowe W-3.6., W-3.9. lub W-3.12T - roczna umowna ilość paliwa od powyżej 1 200 m3 do 8 000 m3 –  gospodarstwa wykorzystujące gaz do ogrzewania domu jednorodzinnego, a także gotowania i podgrzewania wody do mycia.

Przeczytaj również: W tych godzinach najlepiej prać, prasować i włączać zmywarkę. Można trochę zaoszczędzić

Wszystkie te grupy dotyczą odbiorców gazu wysokometanowego (litera "W" na początku). Zdecydowana większość gospodarstw domowych w Polsce jest odbiorcami właśnie tego rodzaju paliwa gazowego. Rzadszą odmianą gazu w domowych instalacjach jest gaz ziemny zaazotowany, wtedy nazwy taryf rozpoczynają się od liter "S" lub "Z".

jak czytać rachunek za gaz Opłata za dostarczone paliwo gazowe jest najważniejszą pozycją na rachunku za gaz. Fot.123RF.com

Co składa się na rachunek za gaz?

Na rachunku za paliwo gazowe dostarczane do naszych domów i mieszkań, możemy wyróżnić w sumie 11 elementów. Cztery z nich określają wysokość kwoty, jaką będziemy musieli zapłacić:

 1. Opłata za dostarczone paliwo gazowe

 2. Opłata dystrybucyjna zmienna

 3. Opłata dystrybucyjna stała

 4. Abonament

 5. Grupa taryfowa

 6. Numer klienta

 7. Numer konta

 8. Numer gazomierza

 9. Adres punktu poboru

 10. Cena za energię uzyskaną z gazu w kilowatogodzinach (kWh)

 11. Wielkość zużycia za dany okres rozliczeniowy

Niezależnie od dostawcy gazu, rachunek za ten rodzaj paliwa będzie wyglądał tak samo. W podsumowaniu, do sumy poszczególnych składowych doliczony jest podatek VAT, który aktualnie wynosi 23 proc. 

Co oznaczają poszczególne pozycje na rachunku za gaz?

Chcesz ustalić, co w największej mierze wpływa na rachunki za gaz i czy możesz obniżyć wymienione opłaty w kolejnych okresach rozliczeniowych? Najpierw musisz wiedzieć, co kryje się pod nazwami umieszczonymi na druku.

Opłata za dostarczone paliwo gazowe zależy bezpośrednio od ilości zużycia gazu w gospodarstwie domowym. To zwykle najbardziej kosztowna z pozycji na rachunku. Oblicza się ją, mnożąc stawkę z cennika dostawcy przez ilość jednostek (m3) zmierzoną przez licznik gazomierza. 

Opłata dystrybucyjna zmienna jest naliczana analogicznie do opłaty za dostarczone paliwo, jednak w przeciwieństwie do niej nie jest zapłatą dla dystrybutora. Pieniądze z opłaty dystrybucyjnej zmiennej trafiają do operatora systemu dystrybucyjnego, czyli przedsiębiorstwa, które na danym terenie zajmuje się ruchem sieciowym i utrzymaniem systemów gazowych.

Z kolei opłata dystrybucyjna stała to opłata za korzystanie z sieci gazowej. Wynika z kosztów działania i utrzymania sieci na danym terenie. Jej wysokość nie jest zależna od ilości zużytego przez odbiorcę gazu. Zostaniemy nią obciążeni, nawet jeśli przez cały okres rozliczeniowy byliśmy poza domem.

Abonament podobnie jak stała opłata dystrybucyjna nie zależy od ilości gazu, jaką zużyliśmy. Kwota abonamentu to zapłata za obliczenie, wystawienie i dostarczenie do nas faktury za paliwo gazowe.

Przeczytaj również: Od czego zależy, ile zapłacimy za prąd w 2023 roku? Nowe taryfy weszły w życie

Jak czytać rachunek za gaz w 2023?

W rozszyfrowaniu wszystkich rozliczeń na naszym rachunku za gaz największy problem mogą sprawić jednostki. Nasze liczniki gazu mierzą zużycie w metrach sześciennych, natomiast opłata za dostarczone paliwo gazowe finalnie jest wyrażona w kilowatogodzinach (kWh). Rachunek jest wystawiany na podstawie odczytów gazomierzy w jednostkach pojemności (m3), a na fakturze zamiast nich pojawia się jednostka energii (kWh). Skąd ta zamiana i czemu ma służyć?

Kilowatogodziny to wynik mnożenia metrów sześciennych z licznika przez współczynnik konwersji. Ten natomiast jest wyznaczany przez dystrybutora na podstawie pomiarów kaloryczności gazu w sieci. Paliwo i ilość ciepła, jaką można z niego uzyskać, jest nieustannie monitorowana. Współczynnik konwersji oblicza się ze średniej pomiarów dla całego okresu rozliczeniowego. 

Dzięki temu rachunek uwzględnia ewentualne wahania jakości dostarczanego gazu i sprawia, że kwota, która widzimy na fakturze, jest bardziej precyzyjna. Jeżeli więc zdarzy się, że gaz w naszym domu będzie mniej kaloryczny niż zwykle, to w finalnym rozliczeniu nie poniesiemy z tego powodu strat. Współczynnik konwersji został wprowadzony w Polsce w 2014 roku.

Rachunek za gaz 2023. Jakie będą maksymalne ceny, opłaty i stawki?

W 2023 roku maksymalna cena za gaz to 200,17 zł/MWh. Zamrożone zostały też wysokości opłat dystrybucyjnych. Takie działania rządu to wynik kryzysu i dużej niepewności na światowym rynku handlu tym surowcem, przede wszystkim z powodu wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie.

"Urząd Regulacji Energetyki na bieżąco monitoruje poziom cen na rynku i podejmuje niezbędne i adekwatne do sytuacji działania. W związku ze znacznymi spadkami cen gazu na rynkach hurtowych w stosunku do cen obowiązujących do grudnia ubiegłego roku, Prezes URE wezwał szereg podmiotów podlegających obowiązkowi zatwierdzania przez regulatora taryfy na sprzedaż gazu - w tym PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) - do obniżenia cen paliw i przedłożenia wniosków o zmianę taryf." - możemy przeczytać w komunikacie URE.

Maksymalne kwoty pozostałych trzech opłat składających się na sumę widoczną na rachunku za gaz wyglądają następująco:

 • opłata dystrybucyjna stała: od 4,31 zł do 51,6 zł za miesiąc (w zależności od regionu i grupy taryfowej);

 • opłata dystrybucyjna zmienna: od 3,557 gr/kWh do 6,766 gr/kWh (w zależności od regionu i grupy taryfowej);

 • opłata abonamentowa: od 3,3 zł do 121 zł za miesiąc (w zależności od grupy taryfowej).

Od 1 stycznia 2023 podatek VAT za paliwo gazowe wrócił do poziomu 23 proc. Istnieje jednak możliwość wydłużenia okresu "zerowego VATu". Kto i jak może uzyskać taką ulgę? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Przeczytaj również: Czy kolor gazu wpływa na wysokość rachunków? Poznaj przyczyny innej barwy płomienia na kuchence gazowej

Jak oszczędzać zimą na rachunkach? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.