Artykuły

Śruba w oknie – hitowy sposób na oszczędzanie ciepła. Uważaj jednak na konsekwencje

Rosnące rachunki za energię elektryczną czy ogrzewanie sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na oszczędzanie. Właśnie tu z pomocą przyjdzie nam prosty trik, który przyczyni się do zmniejszenia utraty ciepła w naszych domach, a przy tym zminimalizować opłaty za ogrzewanie. Jak to zrobić? Sprawdź!

Śruba w oknie – hitowy sposób na oszczędzanie ciepła. Uważaj jednak na konsekwencje
Odpowiednie ustawienia okien, to jeden z najważniejszych elementów przygotowania mieszkania do zimy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Nieszczelne okna mogą generować nawet do 25 proc. straty ciepła w domu. To z kolei wiąże się z koniecznością dogrzewania pomieszczenia, a co za tym idzie – wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Na szczęście w przypadku plastikowych okien problem nieszczelności można łatwo naprawić. Wystarczy zastosować pewien trik, którego wdrożenie w życie zajmie nam nie więcej niż 30 sekund. Wszystko za sprawą jednej śrubki!  

Do czego służy śruba w oknie?

Okna plastikowe, inaczej okna PVC, cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Są wytrzymałe, charakteryzują się korzystnymi współczynnikami przenikania ciepła i zapewniają doskonałą izolację akustyczną. A do tego są także bardzo estetyczne! Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak poprawnie ich używać.

Okazuje się, że każde plastikowe okno posiada tzw. śrubę dociskową, która pozwala wyregulować siłę docisku okna do ramy okiennej. Innymi słowy, rozróżniamy tu trzy tryby – zimowy, letni i przejściowy (standardowy), które warto modyfikować wraz ze zmianą pory roku. Każdy z nich pełni ważną rolę. Tryb letni pomoże poprawić wentylację w pomieszczeniu, co w upalne dni powoduje bardzo komfortowe warunki. Z kolei w trybie zimowym okna będą znacznie szczelniejsze i nie pozwolą, aby zimne powietrze dostawało się do środka pomieszczenia.

do czego służy śruba w oknie Każde plastikowe okno posiada tzw. śrubę dociskową. Fot.123RF.com

Śruba w oknie – sposób na oszczędne ogrzewanie      

Co należy zrobić, aby płacić znacznie mniejsze rachunki za ogrzewanie, a przy tym utrzymać w mieszkaniu wysoką temperaturą? Wystarczy ustawić tryb zimowy w oknach. Polega on jedynie na wyregulowaniu docisku uszczelki, która odpowiada za zmienianie przepływu powietrza pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym.

Jak dokręcić śrubę w oknie? Pierwszym krokiem jest zlokalizowanie śruby dociskowej, która ma duży wpływ na ilość uwalnianego powietrza. Jest to charakterystyczny metalowy bolec, który znajduje się w ruchomej ramie okna (widoczny jest po jego otwarciu). Warto zaznaczyć, że w zależności od modelu okna, bolec może być jeden lub kilka. Ma on również oznaczenie w postaci kropek lub paska (szczeliny).   

Przeczytaj również: Jak przygotować okna na zimę. Niby drobiazg, a sprawia, że przez okno ucieka dużo ciepła

Żeby ustawić tryb zimowy w oknach, należy mocniej docisnąć śrubę do framugi o około 90 stopni (w stronę przeciwną do wskazówek zegara). Z tym zadaniem poradzi sobie każdy z nas, zwłaszcza że nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy czy narzędzi. Potrzebny jest tylko klucz imbusowy, śrubokręt bądź klucz płaski. Czasem można to zrobić przy użyciu dłoni. W przypadku, gdy w bolcu nie ma płaskiego wejścia, użyj kombinerek. 

Dzięki temu możemy liczyć na skuteczniejsze zatrzymanie ciepła w domu, co zdecydowanie może przyczynić się do oszczędności związanych z ogrzewaniem. Przekonajcie się sami!  

Źródło: Péter Juhász/YouTube

Trik ze śrubą w oknie – konsekwencje

Mimo licznych zalet trik ze śrubą w oknie nie jest idealny. Zwiększając docisk okna do uszczelki, możemy nieświadomie uniemożliwić działanie wentylacji, likwidując w ten sposób otwory, przez które docierało do domu świeże powietrze. Z czasem może to doprowadzić do przykrych konsekwencji, m.in. do pojawienia się grzyba na ścianie, co jest niebezpieczne dla zdrowia.

W związku z tym należy pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania, aby usunąć z niego nadmiar wilgoci z powietrza. Dodatkowo, zanim uszczelnisz okna, należy sprawdzić, czy działa wentylacja w domu.      

Przeczytaj również: Na górze ciepły, na dole zimny? Prosty sposób na naprawienie grzejnika

  

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.