Z artykułu dowiesz się:
- Jak prać kurtkę zimową z naturalnego pierza i poliestru
- Jakie są najważniejsze zasady prania kurtki z pierza
- Jakie problemy możemy napotkać piorąc kurtkę zimową
- Co zrobić, żeby kurta puchowa nie była zbita po praniu
- Jak wysuszyć kurtkę zimową
Kurtka zimowa — jak ją wyprać?
Pranie kurtki zimowej nie jest wcale takie trudne. Można to zrobić w kilku prostych krokach. Ważne jest jedna to, by dostosować sposób prania do materiału wierzchniego i wypełniania kurtki. Stosując się do poniższych punktów, zyskasz pewność, że odzież zostanie odświeżona i będzie wyglądać tak samo, jak przed praniem.
Jak prać kurtkę z pierza?
- Zapoznaj się z informacjami, które znajdziesz na metce.
- Wybierz środki są przeznaczone do prania puchu.
- Przygotuj swoją pralkę, umyj dozownik na proszek, tak aby detergent nie zmieszał się z innym środkiem do prania.
- Zasuń w kurtce wszystkie suwaki, zapnij kieszenie oraz wywiń kurtkę na lewą stronę.
- Namocz kurtkę i ugniataj w taki sposób, aby z puchu uciekło całe powietrze.
- Wrzuć do pralki kilka piłeczek tenisowych, które wraz z kurtką będą wirować, co zapobiegnie zbijaniu się puchu w kłębki.
- Ustaw pralkę na 30°C oraz na najmniejsze obroty. Możesz także ustawić gotowy program w pralce o nazwie "Wełna". Będzie on odpowiedni do wyprania kurtki puchowej.
Jak prać kurtkę z membraną?
- Sprawdź informacje na metce.
- Opróżnij wszystkie kieszenie i zapnij zamki.
- Ustaw pralkę na program do prania ręcznego o temperaturze 30 stopni.
- Wyłącz opcję wirowania!
- Zastosuj detergent przeznaczony typowo do prania kurtek z membraną. Nie wlewaj żadnych płynów zmiękczających do płukania tkanin.
- Po zakończeniu prania delikatnie wyciągnij kurtkę z pralki, strzep nadmiar wody i starannie rozwieś ją w przewiewnym miejscu. Nie susz kurtki z membrany w suszarce bębnowej. Poczekaj do samoistnego wyschnięcia kurtki.
Jak prać kurtki pikowane, lakierowane, z poliestru i z puchem syntetycznym?
- Sprawdź zalecenia co do prania podane na metce.
- Opróżnij kieszenie, zasuń zamki i obróć kurtkę na drugą stronę.
- Ustaw temperaturę prania na 30, a maksymalnie 40 stopni i 600 obrotów na minutę.
- Użyj specjalnego detergentu do prania kurtek i odzieży turystycznej.
- Po zakończeniu prania, strząśnij resztki wody i rozwieś kurtkę najlepiej w pozycji pionowej i poczekaj do samoczynnego wyschnięcia.
Zasady prania kurtki puchowej
Kurtkę puchową można wyprać bezpiecznie w pralce. To normalne, że puch po zamoczeniu straci swoją objętość i sprężystość. Jeżeli wszystkie kroki zrealizowałeś prawidłowo, to nie musisz się o nic martwić. Wystarczy, że rozbijesz puch i kurtka będzie wyglądać jak nowa. Pranie w pralce kurtki puchowej jest o wiele tańsze niż oddanie jej do specjalistycznej pralni.
- Temperatura prania
Pranie różnych ubrań wymaga zastosowania prawidłowej temperatury. Dlatego każdy producent na metce zamieszcza informacje o tym, jak prać daną rzecz i w ilu stopniach. Kurtkę puchową najlepiej prać w temperaturze około 30-40°C. Warto też pamiętać o niskim wirowaniu – 600 obrotów na minutę.
- Czyszczenie
Można zarówno wyprać, jak i wyczyścić kurtkę puchową. Podczas samodzielnego czyszczenia widzisz dokładnie, co dzieje się z twoim okryciem. Możesz również kontrolować poziom wody oraz ilość dodanego detergentu. W przypadku mniejszych zabrudzeń zdecydowanie łatwiej będzie wyczyścić odzież ręcznie. Natomiast jeśli będziesz chciał ją odświeżyć, to warto wówczas wrzucić ją do pralki.
- Pranie ręczne
Kurtkę puchową można również wyprać ręcznie, lecz tak jak w przypadku prania w pralce, trzeba zrobić to zgodnie z zaleceniami. Jak wyprać ręcznie kurtkę zimową z puchu?
- Wymocz kurtkę w letniej wodzie oraz na samym początku delikatnie ją zapierz. Pamiętaj, aby temperatura wody była odpowiednia między 30°C, a 40°C.
- Używaj tylko specjalnych detergentów przeznaczonych do tego typu kurtek.
- Nie wyciskaj i nie wykręcaj.
- Delikatnie ugniataj materiał.
- Po wypraniu wielokrotnie wypłucz kurtkę.
Puch to materiał, który bardzo szybko i mocno chłonie wodę oraz środki piorące, dlatego cały proces jest czasochłonny. Ważne jest, aby zastosować odpowiednią temperaturę oraz detergenty. Są to dwie najważniejsze rzeczy, które mają wpływ na efekt końcowy.
- Pranie parowe
Kurtkę puchową możesz także wyprać za pomocą pary wodnej. Jednak potrzebna ci będzie pralka parowa. Tego typu pranie znacznie różni się od tradycyjnego. Woda nagrzewana jest do wysokiej temperatury, przez co paruje i głębiej wnika przez materiał. Należy pamiętać, że ta forma czyszczenia nie poradzi sobie zbyt dobrze w walce z większymi zabrudzeniami czy tłustymi plamami. Pranie parowe może służyć wyłącznie jako odświeżenie odzieży. Dla kurtki puchowej nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ jeżeli wsiąknie zbyt dużo wody, jej puch może się mocno zbić i trudniej będzie go rozbić.
Pranie kurtek zimowych — problemy
Zdarzają się takie sytuacje, w których wyprana kurtka wcale nie wygląda tak, jak powinna. Pojawiają się na niej plamy i zacieki. Jednak warto znać przyczyny tych niedoskonałości, ponieważ ta wiedza może ci pomóc nie popełniać tych samych błędów w przyszłości.
- Kurtka puchowa – zacieki po praniu
Gdy zastosujesz nieodpowiednie środki piorące, na twojej kurtce mogą pojawiać się zacieki. Powodem ich powstania może być również zbity wypełniacz. Dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo go rozprowadzić. Zacieki to dość częsty problem, który może zdarzyć się każdemu. Jednak nie musisz się o to martwić, ponieważ, aby go naprawić, możesz ponownie wyprać ubranie, zwracając szczególną uwagę na każdy wykonywany krok.
- Kurtka puchowa — plamy po praniu
Na kurtce puchowej można również zauważyć białe lub żółte plamy po praniu. Ich przyczyną może być źle dobrany środek piorący lub niskiej jakości wypełnienie. Aby usunąć je z kurtki, należy przeprowadzić cały proces prania jeszcze raz. Jeśli to nie pomoże, można spróbować wyprać kurtkę ręcznie.
- Kurtka puchowa — kulki po praniu
Kulki po praniu na kurtce puchowej mogą się pojawić, gdy puch się zbija. Dzieje się tak z powodu nieprawidłowego oklepywania kurtki lub jego braku. Ważne jest, aby zareagować, gdy odzież jest jeszcze wilgotna. Warto wrzucić ją ponownie do pralki na wirowanie z piłeczkami tenisowymi.
Kiedy kurtka puchowa śmierdzi po praniu, może być to dla ciebie znak, że popełniłeś błąd podczas jej prania. Najczęściej ten problem wynika z zastosowania nieprawidłowego środka piorącego lub nieodpowiedniego suszenia. W takim przypadku warto wykonać pranie ponownie.
Przeczytaj również: Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało? Niezawodny babciny sposób
Ważne jest sprawdzenie informacji dot. sposobu prania na metce. Fot. 123RF/PICSEL
Czyszczenie kurtek zimowych
Gdy na twojej kurtce puchowej pojawią się niechciane zabrudzenia, możesz je również usunąć za pomocą domowych sposobów.
- Z użyciem gąbki – kurtkę rozłóż na ręczniku, następnie przygotuj gęstą pianę z rozgotowanego mydła. Gąbkę zamocz w mydle i przecieraj nią kurtkę. W ten sam sposób również spłukuj. To powinno pomóc usunąć z materiału niechciane plamy.
- Z użyciem chemicznych środków – możesz usunąć również plamy, stosując benzynę ekstrakcyjną. Po takim zabiegu warto dobrze wywietrzyć kurtkę. Jednak ta metoda nie jest polecana. Znacznie łatwiej jest wyprać kurtkę ręcznie. Warto pamiętać, że środki chemiczne mają różne działanie na materiał.
Domowe sposoby nie zawsze mogą okazać się skuteczne, dlatego warto zawsze stosować sprawdzone i bezpieczne rozwiązania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoja kurtka nie zostanie uszkodzona.
Kurtka puchowa — jak uratować po praniu?
Jeżeli masz w swoim domu takie urządzenia jak suszarka bębnowa lub pralko-suszarka, to z powodzeniem w prosty sposób będziesz mógł wysuszyć swoją kurtkę. Oczywiście warto wcześniej sprawdzić, czy producent zezwala na taką formę suszenia. Jak prawidłowo wysuszyć kurtkę puchową w urządzeniu?
- Wrzuć kurtkę z pralki prosto do suszarki.
- Nastaw odpowiednią temperaturę – nie wyższą niż 60°C – lub wybierz delikatny program, jeśli twoja suszarka taki ma. Kurtka powinna suszyć się przez godzinę.
- Po godzinie wyciągnij kurtkę i ją rozklep, po czym włóż ją na następną godzinę.
- Podczas oklepywania rozcieraj wszystkie grudki, które wyczujesz pod poszewką kurtki.
- Powtarzaj czynności aż do momentu całkowitego wyschnięcia.
Do suszarki możesz wrzucić również specjalne gumowe piłeczki z wypustkami do rozbijania puchu, które znajdziesz w specjalnym sklepie lub wspomniane już zwykłe piłki tenisowe. Pomogą rozbić puch, skrócić czas jego schnięcia oraz rozmieścić go po całej kurtce.
Przeczytaj również: Pranie puchowej kurtki po zimie. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać
Jak suszyć kurtkę zimową?
Jeżeli chcesz, aby twoja kurtka wyglądała tak samo, jak w dniu jej zakupu, musisz dobrze ją wysuszyć po praniu. Aby to zrobić, zastosuj poniższe kroki, pamiętając o tym, że to długotrwały proces.
- Umieść suszarkę na pranie w ciepłym i przewiewnym miejscu.
- Rozłóż kurtkę na suszarce na płasko, nie wieszaj jej ani nie przypinaj klamerkami.
- Rozepnij kurtkę, kieszenie, wszystkie miejsca i zakamarki.
- Oklep delikatnie kurtkę po kilku godzinach suszenia, w ten sposób rozbijesz puch.
- Przewróć kurtkę na lewą stronę i ponownie pozostaw ją na kilka godzin, po czym znów ją oklep.
- Otrzep delikatnie kurtkę, tak aby puch wrócił na swoje miejsce i nie powstały puste miejsca.
Suszenie kurtki puchowej może potrwać nawet kilka dni, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość, pamiętając o powtarzaniu czynności. Co kilka godzin oklepuj kurtkę do momentu, aż nie wyschnie. Jeżeli po rozłożeniu okrycia zostawisz je do samodzielnego wyschnięcia, to puch zbije się w grudki i już nigdy nie odzyska swojej objętości. Poruszanie i oklepywanie sprawiają, że wypełnienie się rozbije i kurtka ponownie zrobi się miękka i puszysta.
Pamiętaj o tym, aby nie skracać całego procesu poprzez suszenie okrycia wierzchniego na kaloryferze, czy za pomocą innych urządzeń typu farelka czy suszarka do włosów. Te czynności sprawią, że kurtka nie będzie nadawać się już do ponownego noszenia.
Pranie i suszenie kurtki puchowej nie są trudne. Z pewnością każdy samodzielnie może to zrobić w swoim domu. Najważniejsze jest jednak, aby zastosować się do wskazanych porad i dokładnie zapoznać się z metką, którą znajdziesz wewnątrz kurtki. Jeżeli brakuje ci czasu, możesz także oddać okrycie wierzchnie do specjalnej pralni.
Przeczytaj również:
Cztery patenty na szybkie mycie okien
Jak zrobić domowe tabletki do zmywarki?