Jak wygląda szerszeń?
Szerszeń europejski swoim wyglądem bardzo przypomina osę. Niemniej jednak jest on od niej dwa razy większy. Dorosłe osobniki (samce i robotnice) osiągają wielkość do 24 mm, długość ciała królowej może wynosić nawet 35 mm. Jego odwłok jest żółty w czarne pasy, z kolei tułów jest czarny w rude plamy. Na głowie szerszenia znajdują się silne żuwaczki oraz typowa żółta plamka.
Sprawdź: Atak żmii zygzakowatej. Co zrobić, gdy dojdzie do ukąszenia?
Szerszeń europejski żywi się głównie mniejszymi owadami, owocami, a także sokami niektórych drzew. Bez pożywienia może przeżyć dzień lub dwa. Gniazda tych owadów zbudowane są z przeżutych włókien starego drewna. Mają brązowy kolor oraz niewielki otwór zlokalizowany z tylu lub na dole, przez który wypadają odchody. Wysokość gniazda szerszeni z reguły nie przekracza 60 cm.
Fot. 123RF/PICSEL
Czym szerszeń różni się od osy?
Szerszenie ze względu na swój rozmiar, charakterystyczny odgłos brzęczenia oraz bolesność użądlenia przez wielu uznawane są za znacznie niebezpieczniejsze niż osy. W tym przypadku warto wiedzieć o tym, że szerszenie w przeciwieństwie do swoich krewniaczek są mniej agresywne. Nieprowokowane raczej nie powinny zaatakować.
Ukąszenie szerszenia
Ukąszenie przez szerszenia jest nie tylko bardziej bolesne, ale także i niebezpieczne. Jad tych owadów jest bardzo toksyczny, co w skrajnych przypadkach może odprowadzić nawet do śmierci osoby użądlonej. Wysoka zawartość acetylocholiny w jadzie powoduje silne pieczenie rany.
Do charakterystycznych objawów ukąszenia przez szerszenia zalicza się m.in.:
- nagły, przeszywający ból,
- zaczerwienienie skóry w miejscu użądlenia,
- świąd i opuchliznę,
- odczyn zapalny.
Fot. 123RF/PICSEL
Po użądleniu wskazane jest wypicie wapna, które wykazuje właściwości odczulające. Ranę dodatkowo można nasmarować specjalnym preparatem na ukąszenia owadów bądź altacetem, co znacznie zmniejszy obrzęk i zaczerwienienie. Z reguły objawy ustępują po 24 godzinach od ukąszenia. W przypadku dzieci oraz osób dorosłych uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który objawia się m.in. wystąpieniem nudności, zawrotami głowy oraz utratą przytomności. Wówczas niezbędna może okazać się pilna konsultacja lekarska.