Artykuły

Szerszenie na tarasie i w ogrodzie. Jak szybko się ich pozbyć?

Szerszeń europejski (Vespa crabro) jest największym gatunkiem owadów z rodziny osowatych. Szerszenie występują powszechnie na terenie całej Polski, w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Ich ukąszenia bywają bardzo bolesne i niebezpieczne, w szczególności dla osób uczulonych oraz małych dzieci. Jak rozpoznać i w skuteczny sposób pozbyć się szerszeni z tarasu lub ogrodu? Podpowiadamy.

Szerszenie na tarasie i w ogrodzie. Jak szybko się ich pozbyć?
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Jak wygląda szerszeń?

Szerszeń europejski swoim wyglądem bardzo przypomina osę. Niemniej jednak jest on od niej dwa razy większy. Dorosłe osobniki (samce i robotnice) osiągają wielkość do 24 mm, długość ciała królowej może wynosić nawet 35 mm. Jego odwłok jest żółty w czarne pasy, z kolei tułów jest czarny w rude plamy. Na głowie szerszenia znajdują się silne żuwaczki oraz typowa żółta plamka.

Sprawdź: Atak żmii zygzakowatej. Co zrobić, gdy dojdzie do ukąszenia?

Szerszeń europejski żywi się głównie mniejszymi owadami, owocami, a także sokami niektórych drzew. Bez pożywienia może przeżyć dzień lub dwa. Gniazda tych owadów zbudowane są z przeżutych włókien starego drewna. Mają brązowy kolor oraz niewielki otwór zlokalizowany z tylu lub na dole, przez który wypadają odchody. Wysokość gniazda szerszeni z reguły nie przekracza 60 cm.

Szerszeń Fot. 123RF/PICSEL

Czym szerszeń różni się od osy?

Szerszenie ze względu na swój rozmiar, charakterystyczny odgłos brzęczenia oraz bolesność użądlenia przez wielu uznawane są za znacznie niebezpieczniejsze niż osy. W tym przypadku warto wiedzieć o tym, że szerszenie w przeciwieństwie do swoich krewniaczek są mniej agresywne. Nieprowokowane raczej nie powinny zaatakować.

Ukąszenie szerszenia

Ukąszenie przez szerszenia jest nie tylko bardziej bolesne, ale także i niebezpieczne. Jad tych owadów jest bardzo toksyczny, co w skrajnych przypadkach może odprowadzić nawet do śmierci osoby użądlonej. Wysoka zawartość acetylocholiny w jadzie powoduje silne pieczenie rany.

Do charakterystycznych objawów ukąszenia przez szerszenia zalicza się m.in.:

  • nagły, przeszywający ból,
  • zaczerwienienie skóry w miejscu użądlenia,
  • świąd i opuchliznę,
  • odczyn zapalny.

ukąszenie po szerszeniu Fot. 123RF/PICSEL

Po użądleniu wskazane jest wypicie wapna, które wykazuje właściwości odczulające. Ranę dodatkowo można nasmarować specjalnym preparatem na ukąszenia owadów bądź altacetem, co znacznie zmniejszy obrzęk i zaczerwienienie. Z reguły objawy ustępują po 24 godzinach od ukąszenia. W przypadku dzieci oraz osób dorosłych uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który objawia się m.in. wystąpieniem nudności, zawrotami głowy oraz utratą przytomności. Wówczas niezbędna może okazać się pilna konsultacja lekarska.

REKLAMA
REKLAMA

Co wabi szerszenie?

To, co przyciąga szerszenie do ludzi, to przede wszystkim jedzenie, ale nie chodzi tutaj o słodkie ciasta, drożdżówki czy napoje, które skutecznie wabią osy i pszczoły. Szerszenie uwielbiają słodycz dojrzałych owoców, dlatego też nikogo nie powinien zdziwić widok tych owadów żerujących na opadłych jabłkach, śliwkach lub wiśniach. Pozostawiona na tarasie misa ze świeżymi owocami, zwłaszcza winogronami również będzie przyciągać szerszenie.

Szerszenie wabią także zapachy niektórych roślin, w szczególności drzewa o bardzo soczystej korze, która stanowi jedno z głównych źródeł pożywienia tych owadów. Zalicza się do nich m.in. bez, brzoza, jesion oraz wierzba. Warto wiedzieć również o tym, że szerszenie przyciąga również światło. Kiedy na zewnątrz jest ciemno, a w domu jasno, wówczas istnieje duże ryzyko, że owady dostaną się do środka przez otwarte okno.

Szerszenie w ogrodzie i na tarasie – domowe sposoby

Szerszenie podobnie, jak osy pełnią w przyrodzie bardzo ważną rolę. Oprócz tego, że zapylają kwiaty, to dodatkowo także w znacznym stopniu ograniczają populację mniejszych owadów oraz szkodników. Pomimo tego szerszenie są owadami niezwykle uciążliwymi i niebezpiecznymi. Należy pamiętać o tym, że jad szerszeni zawiera dużo więcej trujących toksyn niż jad os czy pszczół. W skrajnych przypadkach bliski kontakt z tymi owadami może zakończyć się bardzo źle.

Co na szerszenie w ogrodzie i na tarasie sprawdzi się najlepiej? Jeżeli chcesz zabezpieczyć swoją przestrzeń tarasową lub balkonową przed tymi uciążliwymi owadami, możesz wykorzystać do tego celu zioła. Intensywny aromat np. bazylii, melisy, mięty czy bazylii skutecznie odstrasza szerszenie.
Innymi zapachami, które skutecznie odstraszają szerszenie, należą m.in. zapach olejku goździkowego, czarnej kawy, pokrojonej cytryny oraz czosnku, kadzidełek, a nawet lakieru do włosów. Szerszenie nie znoszą także zapachu niektórych kwiatów, w szczególności pelargonii i bratków. Oprócz tego, że rośliny te są łatwe i niewymagające w uprawie, to pięknie prezentują się zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie.

Świetnym rozwiązaniem jest także montaż specjalnej moskitiery na taras. Właściwie przymocowana siatka zabezpieczy domowników nie tylko przed szerszeniami, ale także innymi owadami latającymi takimi jak komary czy muchy. Kosz jej zakupu waha się w granicach –kilku, kilkunastu złotych. Na rynku dostępne są także profesjonalne pułapki na szerszenie, wewnątrz których znajduje się płyn wabiący.  Taką pułapkę należy umieścić w pobliżu gniazda – najlepiej rano lub późnym wieczorem, kiedy aktywność owadów jest najmniejsza.

Jak walczyć z szerszeniami? Środki chemiczne

Zastosowanie profesjonalnych środków chemicznych na owady latające to także bardzo sposób na szerszenie, a w szczególności te osobniki, które upodobały sobie nasz taras lub balkon. Do najchętniej kupowanych preparatów zalicza się m.in. specjalistyczna gaśnica na szerszenie, której bez obaw można używać w domu i na tarasie. Skuteczne będą także wszelkiego rodzaju preparaty w formie sprayu czy płytek na owady latające odznaczające się wysoką skutecznością i przystępnymi cenami.

Gniazdo szerszenia Fot. 123RF/PICSEL

W większości sklepów ogrodniczych dostępne są również środki chemiczne o wydłużonym działaniu, które można stosować w celach zapobiegawczych. Zazwyczaj mają one postać koncentratu do rozcieńczenia w wodzie. Właściwie przygotowanym roztworem należy opryskać okna, parapety oraz przewody wentylacyjne.

Jak zlikwidować gniazdo szerszeni w ogrodzie?

Maj jest tym miesiącem, w którym szerszenie rozpoczynają poszukiwania dogodnego miejsca do założenia gniazda. Najczęściej są to altanki oraz większe tarasy. Osoby, które zdecydują się na usunięcie gniazda szerszeni, mogą zająć się tym samodzielnie lub skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców bądź straży pożarnej - pod warunkiem, że obecność szerszeni stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Najbezpieczniejszym i zarazem najskuteczniejszym sposobem na zlikwidowanie gniazda tych owadów jest wezwanie profesjonalnej firmy dezynfekcyjnej, która w kilka chwil pozbędzie się problemu.

O czym już wspominaliśmy obecność szerszeni w ogrodzie może być bardzo pożyteczna - pomagają one zwalczyć uporczywe szkodniki żerujące na roślinach ogrodowych. Zanim owady zaczną budowę gniazda, warto zakupić specjalny domek dla owadów pożytecznych i umieścić go w odpowiednim miejscy w ogrodzie, najlepiej w dalszej odległości od domu.

Sprawdź: Jak usunąć gniazdo szerszeni?

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Szerszenie na tarasie i w ogrodzie. Jak szybko się ich pozbyć?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.