Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Agnieszka Kasprzyk

Agnieszka Kasprzyk

Absolwentka socjologii na UAM, przez wiele lat związana z radiem. Autorka audycji radiowych, tekstów satyrycznych i scenariuszy do programów telewizyjnych. Prywatnie zainteresowana tym, żeby życie było przyjemniejsze a świat milszy. A to szerokie spektrum – od jedzenia, przez literaturę, po ogrodnictwo, psychologię i ekologię. Wnuczka leśniczego i rolnika, kocha las i swoją działkę. Jeśli nie jest w lesie, to znaczy, że albo coś je, albo pieli, albo spaceruje z psem (bo po lesie z psem nie można).

Mole spożywcze w kuchni to problem, z którym zmaga się wiele gospodarstw domowych. Te drobne owady potrafią szybko zagnieździć się w produktach, niszcząc je i zanieczyszczając. Wprawdzie nie są groźne dla ludzi i nie przenoszą chorób, ale nie każdy ma ochotę na jedzenie ich larw na obiad. Jak skutecznie pozbyć się moli spożywczych i zapobiec ich powrotom? Nie musisz sięgać po drogie i toksyczne środki chemiczne, są na to domowe sposoby.  

Czytaj artykuł 

Uprawa pomidorów zimą na parapecie staje się coraz popularniejsza. To doskonały sposób na cieszenie się świeżymi owocami przez cały rok, a także okazja do przetestowania swoich ogrodniczych umiejętności w warunkach domowych. Jakie odmiany pomidorów najlepiej nadają się do uprawy zimowej i jak je pielęgnować? Wyjaśniamy co zrobić, by twoim zimowym menu pojawiły się niepryskane owoce prosto z krzaczka.  

Czytaj artykuł 

Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzą się z pięknie udekorowaną choinką. Aby jednak drzewko cieszyło nasze oczy przez długi czas, warto zadbać o jego odpowiedni wybór, pielęgnację oraz hartowanie. Jest kilka domowych sposobów na to, by choinka długo stała i nie gubiła igieł. Wykorzystaj te sztuczki, a będzie wyglądała świeżo przez długie tygodnie.    

Czytaj artykuł 

Każdy z nas chce, aby meble w domu wyglądały estetycznie i schludnie, jednak ślady palców na ich powierzchni potrafią zepsuć efekt nawet najbardziej zadbanych wnętrz. Problem ten dotyczy zarówno matowych, jak i błyszczących powierzchni, które wymagają innego podejścia do czyszczenia i pielęgnacji. Poznaj skuteczne sposoby na usunięcie odcisków palców oraz dowiedz się, jak zabezpieczyć meble przed ich ponownym pojawieniem się. 

Czytaj artykuł 

Pająki w domu bywają pożyteczne, ponieważ ich pożywieniem są owady przenoszące choroby. Dla niektórych ich widok jest jednak odstręczający, a osoby z arachnofobią może wprowadzać w przerażenie. Jeśli nie chcesz z nimi mieszkać pod jednym dachem, dowiedz się, gdzie pająki budują w domu gniazda i jak je odstraszyć domowymi sposobami.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Kompostowanie na zimno to doskonałe wyjście dla właścicieli małych ogródków. Nie da się z nich zebrać tyle materii zielonej, by zachodziły w niej procesy podnoszące temperaturę. Nie jest jednak ona konieczna do tego, by wyprodukować kompost, którym wiosną można zasilić ziemię. Ten sposób jest również bardziej naturalny niż opcja na ciepło, choć trwa dłużej. Wyjaśniamy, na czym polega kompostowanie na zimno, czym się różni od ciepłego i jak je przeprowadzić.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Czyszczenie dywanów to jeden z obowiązkowych punktów przedświątecznych porządków. Brudne nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również stają się siedliskiem bakterii i roztoczy. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie wyczyścić dywan domowymi środkami. W ten sposób oszczędzisz pieniądze i przyczynisz się do ochrony środowiska.  

Czytaj artykuł 

Krochmalenie służy zachowaniu higieny - dzięki temu brud, pot i kurz nie wnikają w materiał. Zabieg ten ułatwia prasowanie oraz sprawia, że tkaniny są sztywne i bardziej eleganckie. Kiedyś krochmalono niemal wszystko: od bielizny osobistej, przez koszule, pościele i nakrycia stołu. Dziś, kiedy często mamy do czynienia z materiałami sztucznymi, wykorzystujemy właściwości skrobi sporadycznie. Podpowiadamy, jak przygotować domowy krochmal w sprayu, który jest łatwiejszy w użyciu niż tradycyjny sposób. 

Czytaj artykuł 

Kiedy w jednym mieszkaniu w bloku pojawią się karaluchy, w szybkim tempie rozprzestrzenią się na cały budynek. Wystarczą im małe szpary, by przemieszczać się pomiędzy mieszkaniami. Te wszystkożerne owady przenoszą bakterie, wirusy i grzyby, zanieczyszczają również swoimi odchodami nasze jedzenie. Dlatego, jeśli karaluchy dostaną się do mieszkania, najlepiej działać szybko i kompleksowo.  

Czytaj artykuł 

Polska kuchnia nie istnieje bez ziemniaków, które stanowią dodatek do wielu dań. Aby się nimi cieszyć przez całą zimę, warto przemyśleć sposób ich magazynowania. Istotne jest, by warzywa nie zgniły lub by nie zaczęły kiełkować, co odbije się na ich jakości. Podpowiadamy, jak przechowywać ziemniaki zimą i jak je do tego przygotować, by zachowały swoje walory smakowe i odżywcze.  

Czytaj artykuł 

Drewno drewnu nierówne i każdy, kto ogrzewa nim dom, powinien zdawać sobie z tego sprawę. Wydajność tego opału zależy nie tylko od rodzaju drzewa, z jakiego pochodzi, ale również od sposobu jego przechowywania. Wyjaśniamy, czym jest wartość energetyczna drewna i jak je sezonować, by dało jak najwięcej ciepła.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Sezon warzywniczy dobiega końca, a dla każdego ogrodnika jest to moment, w którym powinien zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby na kolejne uprawy. Jesienią ziemia potrzebuje regeneracji po intensywnym okresie wegetacyjnym, aby w przyszłym roku mogła ponownie dostarczać obfitych plonów. Rozluźnianie podłoża, zastosowanie nawozów zielonych i ściółkowanie to tylko niektóre z zabiegów, które pomogą utrzymać glebę w dobrej kondycji. W tym artykule podpowiemy, jak najlepiej zadbać o glebę w warzywniku na koniec sezonu, aby zapewnić jej zdrowie i żyzność. 

Czytaj artykuł 

Właśnie trwa czas zbierania papryki. Trzeba to zrobić do pierwszych przymrozków, które sprawiają, że roślina zamiera. Większość ogrodników po zbiorach wyrzuca pozostałe części rośliny, by w kolejnym sezonie kupić i posadzić nowe. To jednak błąd, ponieważ krzewy papryki można przezimować, oszczędzając przy tym pieniądze. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad.

Czytaj artykuł 

Zmywarka w wyposażeniu kuchni stała się już standardem, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Każdy z nas spotkał się jednak z sytuacją, kiedy urządzenie jest załadowane, a kapsułek do zmywania brak. Wtedy z pomocą przychodzą nam kuchenne produkty. Zrobisz z nich skuteczny proszek do zmywarki, który będzie o niebo tańszy od kupnej chemii, a przy tym nieszkodliwy dla środowiska.  

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.