Artykuły

Toksyczne produkty, które masz w swoim domu. Pozbądź się ich i to szybko!

Substancje toksyczne i rakotwórcze są powszechnie dodawane do wielu produktów. Coraz większa świadomość o wpływie tych chemikaliów na zdrowie naszego organizmu skłania do bycia czujnym. Warto jest starannie wybierać produkty, które znajdą się w naszym domu i pozbyć się tych, które jakoś przeoczyliśmy. Dowiedz się, czego lepiej już nie używać. 

Toksyczne produkty, które masz w swoim domu. Pozbądź się ich i to szybko!
Tych rzeczy lepiej szybko pozbądź się z domu. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Toksyczne produkty w domu 

Na początku warto sobie przypomnieć, czym są substancje toksyczne. Toksycznością nazywamy taką cechę substancji chemicznych, która wywołuje zaburzenie lub śmierć żywych komórek, narządów lub całych organizmów. Substancje te mogą dostawać się do naszego ciała przez usta, drogą oddechową lub poprzez skórę. Lista szkodliwych związków zawartych w produktach, które możemy znaleźć we własnym domu jest naprawdę długa. Brzmi przerażająco? I to bardzo. Substancje toksyczne w produktach codziennego użytku to m.in

 • ftalan,
 • bisfenol A,
 • benzen,
 • aceton,
 • amoniak,
 • formaldehyd,
 • amoniak oraz polibromowane difenyloetery (PBDE).

Nie pozostają one obojętne dla zdrowia. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje na ich istotny wpływ w rozwoju alergii, chorób narządowych, wad rozwojowych czy nawet niepłodności. Są to często również substancje rakotwórcze (inaczej kancerogenne), które mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów. 

Jakie toksyczne produkty posiadasz? 

Czas na przegląd twojego najbliższego otoczenia, czyli domu. Jeśli chodzi o przeterminowane środki czystości, to raczej nikt nie ma wątpliwości, że należy je jak najszybciej zutylizować. Jednak produktów, których powinieneś się pozbyć jest wokół ciebie dużo, dużo więcej. 

 • Chemiczne środki czystości 

To akurat nic zaskakującego, ale to, czego używasz może zawierać amoniak i silne utleniacze. Substancje te mogą nie tylko podrażniać oczy i skórę,  ale także uszkadzać nerki i wątrobę. 

 • Butelki dla niemowląt i pojemniki na żywność 

Jeśli są wykonane z poliwęglanu, to zapewne zawierają bisfenol A, który wnika przez skórę i może prowadzić do cukrzycy typu 2 oraz zaburzeń hormonalnych. Na szczęście można kupić już butelki oznaczone jako "BPA FREE". Pojemniki na żywność mogą zawierać dodatkowo triklosan i ftalany, które przenikają do jedzenia. Możesz też zastąpić je pojemnikami wykonanymi ze szkła. 

 • Plastikowe zasłony prysznicowe 

Jeśli czujesz charakterystyczny zapach plastiku po kąpieli to znak, że Twoja zasłona jest słabej jakości. Co to oznacza? Zapewne zawiera lotne związki organiczne (VOC) i ftalany, które podrażniają układ oddechowy i centralny układ nerwowy, wywołując bóle głowy  a także uszkadzając wątrobę i nerki. 

 • Naczynia aluminiowe 

Zawierają glin, który uwalnia się pod wpływem wysokiej temperatury i w nadmiernych ilościach może odkładać się wątrobie. Jeśli Twoja aluminiowa patelnia posiada powłokę z politetrafluoroetylenu, to nie musisz się obawiać - nie reaguje on z jedzeniem nawet w wysokich temperaturach i nie jest dla Ciebie szkodliwy. Sytuacja zmienia się wtedy, gdy powłoka jest uszkodzona. 

 • Tanie akcesoria kuchenne 

Jeśli są wykonane z czarnego nylonu, szybko się ich pozbądź. Zawierają MDA, które uszkadzają wątrobę. 

 • Odświeżacze powietrza 

Są doskonałym źródłem potencjalnie rakotwórczego formaldehydu, benzenu, acetonu i ftalanu. Mogą wywoływać astmę, alergię, a także zaburzenia hormonalne. 

 • Świeczki zapachowe 

Choć pięknie pachną i zdobią wnętrza, to okazuje się, że niektóre mogą zawierać ołowiane elementy w knotach. Uwalnia się on do powietrza pod wpływem wysokiej temperatury i dostaje się do organizmu człowieka drogą wziewną. W efekcie może być przyczyną chorób nowotworowych. Zastąp je dostępnymi na rynku świecami z knotem bawełnianym lub drewnianym. 

 • Zabawki 

Pomimo wielu regulacji, plastikowe zabawki mogą być źródłem około 120 toksycznych i potencjalnie rakotwórczych substancji. Są to między innymi policykliczne węglowodory aromatyczne, nitrozoaminy, formaldehyd, nikiel, ftalany oraz związki cyny. Substancje te mogą przyczynić się do wystąpienia alergii, zaburzeń układu hormonalnego, rozwoju raka i zakłócać rozwój naszych podopiecznych. 

 • Płyny do płukania

Pokrywają cienką warstwą nasze ubrania, aby były miękkie i pachnące. Są jednak źródłem alfaterpinolu, octanu benzylu, alkoholu benzylowego, octanu etylu, chloroformu czy terpinolenu. Mogą one podrażniać skórę, wywoływać bóle głowy, a nawet problemy z oddychaniem. 

 • Toksyny w kosmetykach 

To jeszcze nie wszystko. Choć produkty kosmetyczne przepięknie pachną, mają przyjemną konsystencję i są szeroko reklamowane, także mogą zawierać w swoim składzie toksyny i substancje rakotwórcze. A przecież codziennie aplikujemy je wprost na skórę! Choć dopuszczalne stężenie substancji toksycznych i rakotwórczych jest ściśle regulowane przez dyrektywę UE, to warto wiedzieć, czego unikać. Oto kilka z nich: 

 • parafina, silikony, wazelina, 
 • parabeny, 
 • glikol polietylenowy (PEG) i glikol propylenowy, 
 • substancje myjące (tensydy), 
 • anilina, 
 • oxybenzone, 
 • EDTA. 

Jeśli którykolwiek posiadany przez Ciebie kosmetyk zawiera te substancje, koniecznie wymień go na produkt z naturalnym składem. Twoja skóra (zwłaszcza alergiczna) będzie na pewno zachwycona! 

Substancje rakotwórcze w żywności 

Zapewne spodziewasz się, że kancerogeny będą znajdować się wyłącznie w przetworzonej żywności? Nic bardziej mylnego. Naturalne produkty (np. orzeszki ziemne) też mogą zawierać substancje rakotwórcze, szczególnie jeśli zostaną skolonizowane przez Aspergullus flavus. Kropidlak ten wytwarza aflatoksyny, które mogą przyczyniać się do rozwoju raka jelita grubego, nerek oraz wątroby. Substancje onkogenne możesz spotkać również w: 

 • pomidorach w puszce – w wyniku kontaktu puszki z pomidorami wydzielany jest do nich bisfenol A, 
 • niemytych warzywach i owocach – mogą zawierać pestycydy, odpowiedzialne m.in. za wzrost ryzyka szpiczaka mnogiego, białaczki, raka płuc, jąder lub prostaty, 
 • chipsach – zawierają akrylamid, który może uszkodzić DNA, 
 • produktach marynowanych lub konserwowanych solą – składniki solanki przeznaczonej do marynaty zawierają azotany, które mogą przekształcać się w rakotwórcze nitrozoaminy, 
 • mięsie i wędlinach – rakotwórcze substancje powstają zwłaszcza podczas obróbki mięsa na grillu (będą to np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne). Z kolei w wędlinach znajdują się substancje potencjalnie rakotwórcze (np. azotyn sodu) dodawane w procesie produkcji. Wg WHO spożycie 50 gramów wędlin dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka trzustki lub jelita grubego. 

aluminiowe puszki Niektóre produkty w wyniku kontaktu puszkami z wydzielają szkodliwe dla organizmu substancje. Fot.123RF.com

Substancje rakotwórcze w domu - sprawdź sam, gdzie się kryją 

Nie jesteś pewny czy produkty, które posiadasz w domu są dla ciebie bezpieczne? Możesz samodzielnie sprawdzić, czy to, co się w nich znajduje, zostało uznane za substancje rakotwórcze. Wykaz IMP (Instytutu Medycyny Pracy) zawiera takie dane jak:

 • nazwa substancji,
 • klasa rakotwórczości lub mutagenności na komórki rozrodcze,
 • graniczne stężenie substancji w mieszaninie (w %), powyżej którego można daną substancję uznać za rakotwórczą lub mutagenną.

W zasadzie dotyczy on miejsca pracy, jednak skoro coś zostało uznane za rakotwórcze tam, to tym bardziej może być zagrożeniem w domu. Co ważne, nie jest to pełna lista wszystkich związków o szkodliwym działaniu. Zawarto w niej jedynie te, które określone zostały w załączniku do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady. 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Te popularne produkty mogą stać się trujące. Wszystko zależy od dawki... na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (5)

2048tm

google [URL=https://google.com/]google[/URL] [url=https://google.com]google[/url] https://google.com

2048tm

Oh, that's scary. These are all things we use often. Thank you for the helpful article. https://cupcake-2048.com

REKLAMA
mamber1

Parafina jest szkodliwa? Glikol Propylenowy? Proszę o źródło, gdzie to jest napisane? Bo glikol to podstawowy składnik e-papierosów.

mamber1

Autor coś wie, ale nie do końca. Aluminium jest również w herbacie, ale w stanie nieprzyswajalnym dla organizmu i jest wydalane. Szkodliwe są sole aluminium, które wydzielają się, gdy połączy się aluminium i coś kwaśnego. Dlatego odradza się picie herbaty z cytryną. Sole aluminium odkładają się w organizmie i podejrzewa się je o powodowanie Alzheimera. Aceton - no cóż używany w zmywaczach do paznokci, ołów w świeczkach? Chyba w gromnicach cmentarnych, bo nie bardzo wiem, jakie miałby zastosowanie

Mnikami

Trochę tego jest :/

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Toksyczne produkty, które masz w swoim domu. Pozbądź się ich i to szybko!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.