Artykuły

Wysokie kary za nielegalną wycinkę drzewa z prywatnej posesji. Co grozi za usunięcie wywrotu bez zgłoszenia?

Chcesz wyciąć drzewo na własnej posesji? W niektórych przypadkach musisz uzyskać na to pozwolenie. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, nielegalna wycinka drzewa z prywatnej posesji wiąże się z obowiązkiem poniesienia administracyjnej kary finansowej. Ile wynoszą kary za wycinkę drzew? Kto je nakłada? Co grozi za nielegalne usunięcie wywrotu? Wyjaśniamy.   

Wysokie kary za nielegalną wycinkę drzewa z prywatnej posesji. Co grozi za usunięcie wywrotu bez zgłoszenia?
Jakie kary za nielegalną wycinkę drzew lub usunięcie wywrotu bez zgłoszenia? Sprawdź! Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Nielegalne wycięcie drzewa z posesji – przepisy

Jeżeli planujesz wycinkę drzew na swojej posesji, musisz zapoznać się z aktualnymi przepisami. W niektórych przypadkach konieczne jest uzyskanie zezwolenia lub zgody. Z ustawy o ochronie przyrody wynika, że bez zezwolenia wycinka drzew jest możliwa, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

 • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;

 • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;

 • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Co w sytuacji, gdy usunęliśmy drzewo bez wymaganego zezwolenia? Niestety, niewiedza nie usprawiedliwia nas przed karami pieniężnymi.

Kary za nielegalne usunięcie drzewa z posesji – kto nakłada?

Zgodnie z art. 88.1 ustawy o ochronie przyrody, organem odpowiedzialnym za wymierzenie kary administracyjnej za nielegalne usunięcie drzewa z posesji jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, których reprezentuje odpowiedni wydział w urzędzie miasta lub gminy. Kara pieniężna może zostać nałożona za:

 • usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia;

 • usuniecie drzewa lub krzewu bez zgody posiadacza nieruchomości;

 • usunięcie drzewa pomimo sprzeciwu odpowiedniego organu;

 • zniszczenie drzewa lub krzewu;

 • uszkodzenie drzewa poprzez wykonywanie prac w obrębie korony;

 • usunięcie drzewa bez dokonanego zgłoszenia.

Z przepisów ustawy o ochronie przyrody wynika, że powyższa kara administracyjna nakładana jest na posiadacza nieruchomości, albo właściciela urządzeń, albo na inny podmiot, jeżeli działał bez zgody posiadacza nieruchomości.

Przeczytaj również: Chcesz ściąć drzewo na posesji? Sprawdź, czy musisz mieć na to pozwolenie. Jak złożyć wniosek o wycinkę?

nielegalne wycięcie drzewa z posesji Za nielegalne usunięcie drzewa lub krzewu naliczana jest kara w wysokości dwukrotnej opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu Fot.123RF.com

Ile wynoszą kary za nielegalną wycinkę drzewa z prywatnej posesji?

Wysokość opłaty za nielegalne usunięcie drzewa z prywatnej posesji jest uzależniona od gatunku drzewa i jego grubości w obwodzie na wysokości 130 cm. Kara za wycięcie drzewa bez zezwolenia wynosi dwukrotność opłaty za usunięcie drzew lub krzewów, ustalonej na podstawie stawek obowiązujących na dany rok, podanych w obwieszczeniu Ministra Środowiska w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast w przypadku, gdy ustalenie obwodu i gatunku usuniętego drzewa jest niemożliwe, gdyż pień został wykarczowany, kara pieniężna naliczona będzie na podstawie informacji zebranych w toku postępowania administracyjnego i powiększona o 50 proc. Z kolei, jeżeli ustalenie obwodu pnia usuniętego lub zniszczonego drzewa jest niemożliwe z powodu braku kłody, obwód do wyliczenia administracyjnej kary pieniężnej oblicza się, przyjmując najmniejszą średnicę pnia i pomniejszając wyliczony obwód o 10 proc.    

Istnieją także sytuacje, w których kara administracyjna za nielegalne wycięcie drzewa z posesji może zostać obniżona. W przypadku usunięcia drzewa obumarłego, nierokującego szans na przeżycie lub złomu, wysokość kary pieniężnej obniża się o 50 proc. Warto zaznaczyć, że osobom w trudnej sytuacji materialnej, odpowiedni organ może umorzyć o 50 proc. wysokość kary.  

Aktualne stawki opłat za usuwanie drzew wyglądają tak:

 • do 100 cm odwodu – w zależności od gatunku drzewa od 12 do 170 zł/cm;

 • od 101 cm odwodu – w zależności od gatunku drzewa od 15 do 210 zł/cm.

Przykładowo, kara za usunięcie sosny pospolitej o szerokości 100 cm w obwodzie wynosi:

100 cm × 25 zł = 2500 zł – opłata za legalną wycinkę

2500 zł × 2 = 5000 zł – kara za usunięcie sosny bez zezwolenia

Gdybyśmy wycięli naszą sosnę i celowo usunęli pień lub kłodę, to do 5000 zł należałoby dodać 50 proc. wartości kary administracyjnej. W sumie zapłacilibyśmy 7500 zł za nielegalną wycinkę sosny z prywatnej posesji.

Terminy opłat i odraczanie kar za nielegalną wycinkę drzew

Karę za nielegalną wycinkę drzew należy uiścić w terminie 14 dni, licząc od dnia, w którym decyzja w tej sprawie stała się ostateczna. Z kolei termin płatności kary za zniszczenie drzewa lub krzewu, gdy stopień zniszczenia nie wyklucza żywotności rośliny, odracza się na 5 lat. Ponadto w przypadku, gdy uszkodzenie drzewa spowodowane zostało wykonywaniem prac w obrębie korony, odroczenie terminu płatności dotyczy 70 proc. wysokości kary.

Warto podkreślić, że karę za nielegalną wycinkę drzew można rozłożyć na raty na okres do 5 lat. Natomiast w przypadku stwierdzenia, że uszkodzone drzewo lub krzew obumarły przed upływem 5 lat od dnia ostateczności decyzji, karę uiszcza się niezwłocznie, chyba że rośliny nie zachowały żywotności z przyczyn niezależnych od nas.  

Co grozi za nielegalne usunięcie wywrotu?

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, wywrót to drzewo (lub krzew) wywrócone w wyniku działania czynników naturalnych, wypadku lub katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, lub katastrofy budowlanej. W przypadku nielegalnego usunięcia wywrotu wysokość administracyjnej kary pieniężnej obniża się o 50 proc. Są też sytuacje, gdy urząd może odstąpić od nałożenia kary. W przypadku, gdy usunięcie wywrotu było uzasadnione stanem wyższej konieczności (czyli zagrażało ludziom lub obiektom budowlanym), nie wymierza się administracyjnej kary pieniężnej.        

Przeczytaj również: Drzewo na działce sąsiada sprawia ci same kłopoty? Czy możesz zmusić sąsiada do jego wycinki?

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Wyłącz sprawdzanieSugestie Premium

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wysokie kary za nielegalną wycinkę drzewa z prywatnej posesji. Co grozi za usunięcie wywrotu bez zgłoszenia?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.