Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Ile kosztuje ocieplenie domu jesienią 2023. Ceny materiałów i robocizny

Ocieplenie domu pomoże nie tylko zwiększyć komfort mieszkania w nim, ale również zmniejszyć koszty jego ogrzewania. Najczęściej do ocieplania budynku wykorzystywany jest styropian. Jaki jego rodzaj wybrać i ile to może kosztować? Ile kosztuje ocieplenie domu jesienią 2023? Wyjaśniamy.

Ile kosztuje ocieplenie domu jesienią 2023. Ceny materiałów i robocizny
Ocieplenie domu pozwala zmniejszyć koszty jego ogrzewania. Najpierw jednak trzeba zainwestować w materiały i wynająć fachowców. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakim styropianem ocieplać dom – rodzaje styropianu

Ocieplenie domu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zwiększa komfort przebywania w danym miejscu, ale przyczynia się też do znacznego zmniejszenia rachunków. Ciepło nie ucieka z budynku, zatem domownicy ponoszą mniejsze koszty jego ogrzania. Ocieplenie domu ma również wpływ na zdrowie – poprawia mikroklimat i lepiej chroni przed ewentualnym rozwojem grzybów czy pleśni. Do ocieplania budynku najczęściej używany jest styropian, czyli polistyren ekspandowany. Nie wszyscy jednak wiedzą, że występuje on w różnych wersjach, wśród których każdy może wybrać tę najlepszą dla siebie i swojego domu.

Jakie są rodzaje styropianu? Nie bez znaczenia jest jego kolor, który nie tyle pełni funkcje estetyczne, ile wskazuje na izolacyjność termiczną. Biały styropian ma współczynnik przewodzenia ciepła λ od 0,038 do 0,045 W/(m.K). Styropian szary, grafitowy będzie jednak lepszym wyborem – jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,031 do 0,033 W/(m.K).

Możemy również wybierać między styropianem XPS a EPS. Styropian XPS to styropian ekstrudowany. Jest twardszy i bardziej odporny niż wersja EPS, dzięki bardziej zwartej strukturze. Jest też mało nasiąkliwy, więc wykorzystuje się go na przykład do ocieplania ścian piwnic. Warto jednak wiedzieć, że choć styropian XPS jest lepszy niż biały styropian EPS, to już grafitowy styropian EPS nad nim góruje. Wyróżnia się bowiem lepszym współczynnikiem przenikania ciepła.

Czytaj też: Brałeś dotację na pompę ciepła? Szykuj się na kontrolę, niektórzy będą musieli oddać pieniądze

Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem – cena za mkw.

Ocieplanie domu styropianem to popularny pomysł, jednak wiele osób zastanawia się nad kosztami, jakie będzie trzeba ponieść. Na ostateczną cenę wpływa zarówno koszt zakupu materiałów, jak i cena robocizny. Na materiały składa się zaś nie tylko styropian, czyli sam materiał izolacyjny, ale również potrzebne w jego montażu kołki, kleje, podkład tynkarski czy siatki zbrojące. W roku 2022 ceny były dosyć wysokie, jednak wiosną 2023 roku spadły. Za styropian biały 10 cm trzeba było zapłacić wiosną od 30 do 50 zł za metr kwadratowy, a za styropian grafitowy 10 cm od 60 zł za metr kwadratowy. Oczywiście, im grubszy styropian, tym więcej trzeba za niego zapłacić.

Na koszt ocieplenia budynku składa się nie tylko koszt zakupu potrzebnych materiałów, ale również opłata za robociznę. Fot.123RF.com

Obecnie styropian jest łatwo dostępny i zainteresowani w wielu miejscach mogą wręcz liczyć na pewne zniżki oraz promocje. Ceny styropianu fasadowego grafitowego we wrześniu 2023 roku wahały się od około 241 zł do 293 zł za metr sześcienny, a styropianu białego od około 225 do około 248 zł za metr sześcienny. Za metr kwadratowy grafitowego styropianu o grubości 20 cm musimy zapłacić około 45-54 zł, zaś w przypadku styropianu białego będzie to koszt około 45-50 zł za metr kwadratowy. Do kosztów zakupu samego styropianu dochodzi zaś jeszcze koszt tynku, farby czy kleju.

Przeczytaj również: Czy możesz wyburzyć ścianę nośną bez pozwolenia? Sprawdzamy, co grozi za samowolę budowlaną

Ile kosztuje ocieplenie domu – robocizna

Na koszt ocieplenia budynku składa się nie tylko koszt zakupu potrzebnych materiałów, ale również opłata za robociznę. W przypadku ocieplania domu najczęściej od razu wykonywane są wszystkie prace wykończeniowe dotyczące elewacji. Trudno jednak oszacować koszt robocizny przy ociepleniu budynku, jako że uzależniony jest od wielu czynników – przede wszystkim od wielkości samej elewacji, ale też od wyboru konkretnej firmy i miejsca wykonania zlecenia. Niektórzy fachowcy żądają tylko około 50 zł za metr kwadratowy, a inni nawet 130 zł za metr kwadratowy.

Źródła: deccoria.pl, zielona.interia.pl

Przeczytaj też: Ruszyły kontrole w domach. Nie ma żartów, najwyższa kara to 50 tys. zł

Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.