Higiena w domu

Jak prawidłowo myć dłonie? Poznaj najbrudniejsze miejsca w swoim domu

Codziennie mamy kontakt z milionami bakterii – skóra to pierwsza odpornościowa bariera organizmu. Dlatego tak ważne jest, by o nią dbać. Nie bez przyczyny najważniejszą zasadą zapobiegnia rozwoju chorób jest mycie rąk. Niestety, większość z nas nie robi tego tak często, jak powinno.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Na każdym centymetrze skóry rąk bytuje nawet do 5 mln bakterii. Podczas codziennych, pozornie zwyczajnych czynności: otwierania drzwi, liczenia pieniędzy, zabawy ze zwierzętami, przejażdżek komunikacją miejską, przyrządzania potraw z surowego mięsa etc. mamy kontakt z kolejnymi setkami tysięcy drobnoustrojów. Wiele z nich może odpowiadać za wywoływanie tak poważnych schorzeń, jak grypa, wirusowe zapalenie wątroby typu A, salmonellozą, opryszczką, a ostatnio także koronawirusem COVID-19.

Mycie rąk to jedno z najważniejszych zaleceń zapobiegania rozwoju chorób wirusowych i bakteryjnych. Badania wskazują, że mycie dłoni przez minimum 20 sekund zmniejsza ryzyko występowania biegunek i gryp żołądkowych – nie bez powodu bywają one nazywane chorobami brudnych rąk. Wielu z nas nie poświęca tej czynności wystarczająco dużo czasu, robi to niedokładnie lub rezygnuje z niej wcale.

src: Jak prawidłowo umyć ręce i pozbyć się bakterii i wirusów | Zmniejsz ryzyko złapania koronawirusa, Youtube.com, kanał: Take Look

Podczas mycia dłoni zwracajmy szczególną uwagę na opuszki palców oraz przestrzenie między nimi - tutaj właśnie gromadzi się najwięcej zarazków. Ręce powinniśmy myć przez minimum 30 sekund; o pozwala na pozbycie się ok. 90% szkodliwych bakterii. Nikt nie każe nam robić tego przy zegarku, jednak by prawidłowo obliczyć potrzebny czas na dokładne umycie dłoni, możemy zanucić sobie pod nosem piosenkę „Happy Birthday”.

Jak prawidłowo myć ręce?

1. Zwilżamy dłonie ciepłą wodą;

2. Nabieramy mydło i rozprowadzamy je po skórze. Zaczynamy od namydlenia wewnętrznej części dłoni;

3. Następnie splatamy palce i dokładnie myjemy przestrzenie między nimi;

4. Jedną dłonią myjemy wierzchnią część drugiej, po czym powtarzamy tę czynność, zmieniając ręce;

5. Dalej namydlamy kciuki obu dłoni, a następnie nadgarstki;

6. Dłonie spłukujemy ciepłą wodą.

Jeśli jesteśmy w miejscu publicznym, wytrzyjmy ręce w ręcznik papierowy. Nie używajmy suszarek elektrycznych – badania pokazują, że rozprowadzają bakterie ze źle umytych dłoni. W domu możemy wytrzeć je o zwykły ręcznik. Warto pamiętać, by każdy z domowników miał swój osobny. Tekstylia wymieniajmy przynajmniej raz w tygodniu. Zużyty materiał pierzmy w temperaturze minimum 60 st. C., ale im większa, tym lepsza.

Ręce należy myć:

- po powrocie do domu;
- korzystaniu toalety publicznej;
- po kontakcie ze zwierzętami, przygotowywaniu jedzenia;
- kontakcie z chorymi, wizytami w szpitalach lub na przychodniach;
- wydmuchiwaniu nosa, kasłaniu, kichaniu (warto przy okazji wspomnieć, że z pojedynczej chusteczki higienicznej powinniśmy korzystać tylko raz).

Czytaj dalej, by poznać najbrudniejsze miejsca w domu >>

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak prawidłowo myć dłonie? Poznaj najbrudniejsze miejsca w swoim domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.