Higiena w domu

Koronawirus w Polsce. Jak odkazić mieszkanie po chorobie

Odkażenie mieszkania jest zabiegiem niezbędnym (a często bagatelizowanym) po każdej chorobie zakaźnej, a nie tylko w obliczu pandemii koronawirusa w Polsce. 

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Odkażanie mieszkania umożliwia zredukowanie liczby patogenów pozostających na przedmiotach, z których korzystała chora osoba. W domowych zaciszach będą to przede wszystkim urządzenia sanitarne: toaleta, wanna lub prysznic, umywalka, krany, a także klamki, blaty meblowe, odzież, naczynia i sztućce. To ważne, ponieważ liczne patogeny są w stanie przetrwać poza organizmem człowieka znaczący czas, co zwiększa ryzyko ponownego zakażenia. Dla przykładu: wirus grypy na gładkich powierzchniach może przetrwać do 24 godzin, a koronawirus nawet 4-5 dni. Dlatego tak ważne jest częste mycie rąk, zachowanie higieny i dezynfekowanie często dotykanych powierzchni – zarazki przenoszące się drogą kropelkową, trafiają na nie, gdy chory kaszlą lub kichają.

Koronawirus w Polsce. O czym należy pamiętać, sprzątając w trakcie choroby i po:

– bieżące usuwanie potencjalnych źródeł infekcji – zużytych chusteczek, opatrunków, wyrobów medycznych;

– wietrzenie - widłowa cyrkulacja to podstawa – zapobiega zarówno zawilgoceniu mieszkania, jak i zbytniemu osuszeniu powietrza, a oba rodzaje warunków sprzyjają patogenom i rozwojom chorób. Zimą mieszkania wietrzymy krótko, ale intensywnie. Dobrym pomysłem jest również używanie oczyszczaczy powietrza.

Pandemia koronawirusa – jak usunąć wirusy z domu

Przepisy na środek do dezynfekcji:

Aby przygotować środek usuwający chorobotwórcze patogeny - bakterie, wirusy, koronawirusa - należy przygotować roztwór wody i alkoholu, zawierający stężenie min. 60% tego drugiego składnika – łączymy je więc w proporcji 3:2.

Co należy porządnie umyć i odkazić w domu:

- sanitariaty: kabinę prysznicową, wannę, umywalki, krany, płytki ceramiczne, podłogi. Do sprzątania łazienki najlepiej użyć preparatów zawierających chlor oraz myjki parowe

- klucze, klamki

- telefony komórkowe, piloty do telewizora, klawiatury komputera

- pościel, materac, z których korzystała osoba chora

- ręczniki i odzież

- meble wypoczynkowe

Jak odkazić tekstylia?

Pościel, odzież, bieliznę i ręczniki chorego najlepiej przeprać w wysokiej temperaturze – minimum 60 st. Dobrze przeprać też zasłony i firany.

Odkażanie mebli i innych przedmiotów w domu

Aby odkazić meble, można posłużyć się środkiem do dezynfekcji DIY lub myjka parową. Wystarczy przetrzeć najczęściej dotykane powierzchnie: klamki, włączniki świateł, pilot do telewizora. Wcześniej pamiętajmy jednak, by umyć wypoczynki i inne akcesoria środkami czyszczącymi przeznaczonymi do tego celu.

Pandemia koronawirusa w Polsce - przeczytaj artykuły o zachowaniu higieny w domu: 

Bezpieczna zabawa. Jak czyścić zabawki?

Jak zrobić żel antybakteryjny w domu? Przepisy na środki do dezynfekcji

Sezon infekcji wirusowych: Koronawirus w Polsce. Jak sprzątać w domu, by się nie zarazić?

Jak prawidłowo myć dłonie? Poznaj najbrudniejsze miejsca w swoim domu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

AmandaK

My sobie już jakiś czas temu parownicę od Karchera kupiliśmy na karchercenter-ocean.pl/ Ogólnie świetnie się sprawdza do sprzątania i czyszczenia. A to że usuwa bakterie to dodatkowy plus

Aneta_23

Dodam od siebie jedynie że z powodu aktualnego stanu epidemiologicznego warto rozważyć zakup zabezpieczeń mających za zadanie ochronę osób pracujących przy obsłudze klienta (oraz samych klientów), np zainwestowanie w osłony z płyty plexi lub przyłbice bhp, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko zarażenia. Ze swojej strony zachęcam do sprawdzenia oferty firmy www.maglo.com.pl Pozdrawiam

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Koronawirus w Polsce. Jak odkazić mieszkanie po chorobie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.