Pudełka po jajkach. Rolka po papierze toaletowym. Papierowy kubek po kawie. Stary notes. To wszystko, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu, może zamienić się w funkcjonale meble. Meble z „makulatury” czy „ze śmieci”? Tak, to nie śmiałe plany projektantów-wizjonerów, ale rzeczywistość.
Papierowe początki
Niewiele osób wie, że z papierowymi meblami projektanci eksperymentują już od dawna. Jednym z pierwszych twórców, który do wykonywania swoich prac wykorzystywał papier, był amerykański architekt Frank Gehry, który zaprojektował „Wiggle Chair”, czyli krzesło wykonane z 60 warstw sklejonego papieru. W połowie lat 60-tych Peter Raacke, niemiecki projektant przemysłowy, również zaprojektował proste krzesło, które nazwał „Otto”. Do twórców zafascynowanych możliwościami papieru zaliczyć można także Hansa-Petera Stange, Manfreda Kielnhofera czy Amrisha Kawę.
Fot. Frank Gehry. Wiggle Side Chair. 1972. Źródło: design-museum.de
Ekologiczne i trwałe
Karton czy tektura nie są standardowymi surowcami służącymi do produkcji mebli. Oczywiście nadal większość z nich wykonuje się z drewna, płyt MDF, plastiku czy szkła. Jednak papier, odpowiednio przygotowany, może stanowić atrakcyjną alternatywę. Takie meble są lekkie, ekologiczne (wykonywanie z makulatury) i przyjazne dla środowiska (nie są pokrywane szkodliwymi lakierami). Obawy o trwałość takich mebli są zupełnie zrozumiałe, w końcu papier nie kojarzy nam się z wyjątkowo odpornym surowcem.
Fot. Frank Gehry. Easy Edges. 1972-2013. Źródło: pinterest.com
Okazuje się jednak, że tektura, która jest najgrubszym materiałem papierniczym (do 4 mm grubości) jest odpowiednio sztywna i wytrzymała, więc znakomicie nadaje się do wyrobu mebli. Wszystko dzięki specjalnej technice przygotowania: tektura składa się z kilkunastu sklejonych warstw tzw. masy papierniczej, czyli mieszaniny makulatury, resztek materiałów i ścieru drzewnego.
Fot. Ana Mitrano. Fotel. Źródło: anamitrano.com.ar
Na Zachodzie z papieru wykonuje się krzesła, stoły, łóżka, fotele, taborety, sofy, półki na książki czy półki wiszące. Żeby zobaczyć, co można wykonać z poddanego odpowiedniej obróbce papieru, wystarczy wpisać do wyszukiwarki hasło „paper furniture”.
Podobne meble możecie również obejrzeć tutaj:
Źródło: Youtube.com
Nie tylko na Zachodzie
Meble wykonane z papieru można już kupić nie tylko na Zachodzie, ale w Polsce. Co więcej, Polacy również mają swój udział w projektowaniu tych ekologicznych mebli. Maja Ganszyniec, polska projektantka mebli, od kilku miesięcy pracuje nad zaprojektowaniem kolekcji papierowych mebli.
- Pracuję (…) między innymi nad meblami i produktami z papieru – powiedziała Ganaszyniec w wywiadzie dla MetroCafe. - Chyba najciekawszym projektem w tej serii jest sofa: zamiast, tradycyjnej, drewnianej konstrukcji tworzymy skorupę z pulpy papierowej osadzonej na drewnianych nogach. Sofa nie jest tapicerowana na stałe tak jak w przypadku tradycyjnych mebli. Pozwala to na dowolność wykończenia ale też na rozłożenie mebla na "czynniki pierwsze" przed wyrzuceniem. Mebel jest dzięki temu recyklowalny, a sama skorupa w pełni biodegradowalna – wyjaśniła.
Meble z papieru mają jeszcze jedną, niewątpliwą zaletę – są niedrogie. Z tego powodu na Zachodzie szybko pojawiły się w akademikach i pokojach studenckich, a później w mieszkaniach ludzi, którzy dopiero się dorabiali. Dziś „papierowe” meble poziomem wykonania i bogactwem wzorów nie odbiegają od tych „tradycyjnych”. Być może dlatego miłośnicy dekoratorskich nowinek coraz częściej sięgają po meble i elementy dekoracyjne wykonane z tego nietypowego surowca.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
Przeczytaj również:
Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem ci jaki jest twój znak zodiaku
Jak wyrmontować mieszkanie do 1000 zł?
Sofa idealna: Jaką wybrać do małego mieszkania?
Sofa jako centrum rozrywki
Czego nie może zabraknąc podczas remontu mieszknia?
TOP 100: NAJPIĘKNIEJSZE SALONY POLAKÓW