Szuflady, szafki na naczynia i garnki, miejsce, w którym stoi kosz, zlew i blaty – to na nie należy zwrócić szczególną uwagę. O funkcjonalności kuchni, dzięki której wszystko ma swoje miejsce, warto pomyśleć już na etapie kupowania mebli.
Najlepsze meble do kuchni
Wiemy, że urządzając mieszkanie, wielu z was chętnie szuka inspiracji w Internecie, katalogach i kolorowych magazynach. To dobra praktyka, która pomoże wam wybrać styl i podejrzeć rozwiązania, o których mogłyście nie mieć pojęcia. Pamiętajcie jednak, że kuchnia powinna być nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. Dlatego warto ją spersonalizować, czyli umeblować tak, żeby wykorzystać całe wolne miejsce.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Pomóc mogą wam specjalne programy, w których można zaprojektować kuchnię. Wystarczy wpisać jej wymiary i nanieść potencjalne „przeszkody” (takie jak kaloryfery, wystające parapety), a później na plan nanieść meble. Gotowy plan skonsultujcie z fachowcami, np. pracownikami sklepu, ponieważ mogą wyłapać błędy i zaproponować wam lepsze rozwiązania. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup mebli modułowych, czyli takich, które można dowolnie ze sobą zestawiać. Jeśli okaże się, że w pierwotnym planie nie uwzględniliście miejsca, które można zagospodarować, bez trudu dokupicie meble w takim samym stylu, jak te, które już macie.
Nie tylko meble
Meble mogą pomóc w utrzymaniu porządku w kuchni, ale to dzięki odpowiedniemu wyposażeniu przechowywanie wszystkiego na swoim miejscu stanie się łatwiejsze. Co warto mieć?
Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!
Wkłady do szuflad. Sztućce, chochle, noże kuchenne, folie, papiery do pieczenia, podstawki, ścierki – to wszystko zazwyczaj trafia do szuflad. Nawet jeśli każda z tych rzeczy przechowywana jest osobno, bez wkładów w szufladach szybko zrobi się bałagan, a ty co chwila będziesz musiała je opróżniać, żeby na nowo poukładać zawartość. Dzięki wkładom segregowanie stanie się łatwiejsze, a opróżnianie szuflad (żeby je odświeżyć) – znacznie rzadsze.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Listwy kuchenne. Jeśli masz sprzęty kuchenne, których nie chcesz przechowywać w szufladach (za często po nie sięgasz lub pasują do wystroju kuchni i chcesz je wyeksponować), zdecyduj się na listwy. Zamontuj je nad blatem, dokup pojemniki (wybór jest naprawdę duży), powieś je na listwie i gotowe. Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie w nich także akcesoriów do mycia naczyń (gąbek, myjek, szczotek), które zazwyczaj nie są zbyt ładne. Po użyciu lekko je osusz i wrzuć do nieprzezroczystego pojemnika. Dzięki temu zawsze będą pod ręką, ale nie będą zwracały na siebie uwagi.
Listwa magnetyczna. To dobre rozwiązanie do przechowywania najczęściej używanych noży (uwaga: listwa nie nadaje się do noży ceramicznych, które będą od niej odpadały).
Kosze do segregacji. Żeby ułatwić segregację śmieci (która dziś już nikogo nie dziwi i jest wymagana przez większość spółdzielni mieszkaniowych) warto zainwestować w specjalne kosze. Nasza rada: Nie kupuj okrągłych pojemników, które zajmują dużo miejsca. Wybierz kwadratowe i lub podłużne, które można ustawić obok siebie. Najlepiej umieścić je w szafce lub szufladzie pod zlewem (będą wtedy niewidoczne).
Nakładki na zlew. Jak wspomnieliśmy na początku tekstu, zlew jest jednym z miejsc, w których najszybciej tworzy się bałagan. Powody są dwa. Pierwszy: nagromadzenie dużej liczby brudnych naczyń. Drugi: Brak miejsca na płukanie i suszenie tego, czego nie można myć w zmywarce. Dobrym rozwiązaniem będą nakładki, które dzielą zlew na dwie części: w jednej myjemy, w drugiej płuczemy naczynia. A czyste odkładamy na suszarkę, która powinna znajdować się zaraz obok zlewu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Zobacz, niesamowitą metamorfozę kuchni. Kliknij!
Doniczki na zioła. Chlebak, doniczki, misy na owoce – to wszystko przechowujemy zazwyczaj na blacie. Są jednak rzeczy, które można z niego usunąć. Jeśli masz parapet, to tam przenieś doniczki ze świeżymi ziołami. Jeśli nie – umieść je w specjalnych doniczkach, przymocowanych na listwie ściennej . W ten sposób zawsze będziesz je miała pod ręką i zyskasz dodatkowe miejsce na blacie.
Jak widzicie, dobra organizacja to podstawa. Jeśli zadbasz o to, żeby każda rzecz miała swoje miejsce i trafiała na nie zaraz po tym, jak skończysz z niej korzystać, bałagan będzie tworzył się znacznie wolniej, a ty będziesz miała więcej czasu dla siebie.