Fot. Pixabay.com
Najpierw lokalizacja
Przed przystąpieniem do projektowania grilla powinniśmy przede wszystkim wybrać miejsce, w którym zostanie umieszczony. Jest to o tyle ważne, że raczej nie będziemy chcieli go zmieniać przez najbliższe kilka lat. Najczęściej zlokalizowany jest obok tarasu, na którym spożywamy przyrządzone potrawy.
To na co powinniśmy zwrócić uwagę, to nie stawianie takiego grilla blisko płota sąsiadów, aby im nie przeszkadzał. Palenisko nie może znajdować się pod koronami drzew. Jeśli naszym letnim przyjęciom chcemy nadać piknikowego charakteru możemy przenieść cały grill w dalszą część ogrodu i zbudować niedaleko altankę.
Wybór materiałów
Grill ogrodowy powinien swoim stylem pasować do pozostałych elementów wyposażenia działki. Tutaj ogromną rolę będą odgrywały wybrane materiały. Aby nawiązywały do całej aranżacji można zastosować te same co przy budowie nawierzchni, tarasów, ogrodzenia czy nawet elewacji budynku. Dla przykładu elegancko będzie prezentował się grill murowany wykonany z cegły klinkierowej lub elewacyjnej. Dodatkowo na pewno będziemy potrzebować zaprawy murarskiej oraz rusztów stalowych. Pozostałe elementy zależą już od naszego pomysłu na całą aranżację.
Projekt
Dokładnie tak jak przy wszystkich elementach małej architektury, tak i tutaj przyda się odpowiedni projekt. Elementy, które powinny być zdecydowanie wzięte pod uwagę to wysokość i szerokość grilla. Warto przemyśleć ile osób będzie zwykle z niego korzystać, tak aby można było dostosować rozmiary. Jeśli planujemy dużo przyjęć na większą liczbę osób zdecydowanie polecamy zwiększenie powierzchni grilla.
Przygotowanie do budowy
Sama budowa grilla ogrodowego może zająć nawet kilka dni, dlatego też trzeba ją dobrze zaplanować. Zanim rozpoczniemy prace warto sprawdzić pogodę, ponieważ w trakcie nie można dopuścić do zamoczenia poszczególnych elementów, a po zakończeniu pracy każdego dnia zabezpieczać konstrukcje folią.
Wyznaczanie lokalizacji
Na samym początku należy wyznaczyć lokalizację grilla i dokładnie zarysować to miejsce. Robimy to przy pomocy palików wbijanych w grunt. Następnie rozciągamy sznurek wokół nich i przechodzimy do wykopywania dołu pod płytę fundamentową. Jego głębokość powinna wynosić około 30 cm.
Płyta fundamentowa
Na dnie wykopanego dołu układa się warstwę żwiru, a potem ją ubija. Dokładnie sprawdzamy poziom i ewentualnie poprawiamy. Na to kładziemy kolejną warstwę, czyli beton (najlepiej klasy B15). Ponownie wyrównujemy całą powierzchnię – można pacą. Betonowa płyta fundamentowa musi być sezonowana. Oznacza to, że najlepiej dać jej dwa tygodnie, aby się dobrze związała i uzyskała należytą wytrzymałość. Jeśli robimy to w upalne dni beton powinniśmy polewać wodą.
Zarys grilla
Kiedy powierzchnia jest już sucha możemy przystąpić do ułożenia zarysu grilla. Bardzo ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na kąty proste. A przed pracą należy pamiętać, o dokładnym oczyszczeniu płyty fundamentowej.
Warstwy cegieł
Przygotowujemy zaprawę do murowania klinkieru i mieszamy. Wylewamy, a następnie układamy pierwszą warstwę cegieł. Należy pamiętać, aby umieścić pomiędzy nimi elementy dystansowe, których zadaniem jest zapewnienie równych pionowych spoin i fug. Ponownie sprawdzamy poziom i w razie potrzeby wyrównujemy np. młotkiem murarskim. Za pomocą poziomicy dokładnie sprawdzamy również kąty proste.
Kiedy wszystko jest w porządku powtarzamy czynność do uzyskania zaprojektowanej wysokości i wielkości. Należy pamiętać, aby usuwać elementy dystansowe po ułożeniu kolejnej warstwy.
Górna część grilla
Zgodnie z projektem na wymaganej wysokości robimy tymczasową dziurę na płytę paździerzową oraz krawędziaki. Następnie je poziomujemy, a cegły układamy prostopadle do poprzedniej warstwy, tak aby dłuższe boki znalazły się w środku grilla. Wywiercamy otwory w cegłach ułożonych z przodu. A do wzmocnienia konstrukcji używamy krótkich prętów.
Płaskowniki
Jako zbrojenie mogą służyć płaskowniki, które trzeba pokryć farbą antykorozyjną. Następnie w miejscu ich mocowania nakłada się zaprawę i element dystansowy. W ten sposób możemy ułożyć również piaskowniki, które będą prowadnicami rusztu. Kiedy palenisko jest już obmurowane, na czas wiązania się zaprawy podkładamy cegły, które będą utrzymywać konstrukcję.
Bruk
Na przygotowanej podsypce piaskowo-cementowej można ułożyć bruk klinkierowy.
Wypełnienie
Kiedy ściany zostaną wyczyszczone, spoiny wypełniamy zaprawą, która była używana do murowania.
Ruszt
Tam, gdzie ma znaleźć się palenisko umieszczamy odpowiednio dociętą blachę. A ruszt wsuwamy w prowadnice z płaskowników. Do osadzenia płyty np. z piaskowca należy użyć specjalnego kleju do kamienia. Następnie trzeba ją dobrze wypoziomować i pokryć impregnatem.
Budowa zakończona
Tak przygotowany grill uważamy za zakończony. Na sam koniec warto pamiętać, aby nie palić w nim od razu ognia. Najlepiej odczekać dwa tygodnie aż dokładnie zaschnie zaprawa. Na początek nie róbmy dużych ognisk, tylko takie, które pozwolą na doschnięcie i zahartowanie się zaprawy. Sam grill, jeśli jest dobrze zrobiony może również pełnić funkcję schowka lub przydomowej wędzarni.