fot. 123RF/PICSELL
Co to jest dom z paczki? To dom, który powstaje z gotowych elementów, które można samodzielnie złożyć, a – w razie potrzeby – po pewnym czasie rozmontować i przenieść w inne miejsce. W Polsce domy z paczki nie robią takiej furory, jak np. w krajach Ameryki Północnej, ale zyskują na popularności z uwagi na stosunkowo krótki czas montażu w porównaniu z tradycyjną budową oraz koszty zakupu i eksploatacji.
Dom na skarpie lub w środku lasu?
Najbardziej popularne są dwa rodzaje gotowych domów modułowych – z keramzytobetonu oraz domy modułowe szkieletowe z drewna. Keramzytobeton to rodzaj betonu, w którym kruszywem jest keramzyt – naturalny materiał budowlany o porowatej strukturze. Na elewacji budynków stosuje się tradycyjny tynk, a wewnątrz typowe wykończenie ścian. Domy szkieletowe budowane są na dwa sposoby – ze szkieletem drewnianym lub stalowym. Szkielet wypełnia się wypełnionym materiałem ociepleniowym, a elewacja może być drewniana lub typowa, czyli otynkowana. Domy z paczki projektowane są często jako domy pasywne albo zasilane ekologicznymi źródłami energii – popularnym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne. Jeśli nie istnieją przeszkody prawne, domy modułowe można stawiać w nietypowych miejscach, tam, gdzie teren nie pozwalałby na tradycyjną budowę. Ich niewielki rozmiar nie wymaga dużej działki, a stromy teren lub położenie wśród drzew nie stanowi problemu. Ponadto można je rozbudowywać o dodatkowe moduły.
Jedną z wad domów modułowych jest ograniczony wybór rozwiązań architektonicznych – ich atrakcyjna cena wynika m.in. z tego, że producent dostarcza zestaw modułów o stałych rozmiarach i układzie, a przy tym unika kosztów wynikających ze stosowania indywidualnych rozwiązań.
Rzeka za oknem lub tężnia na ścianie
W Polsce nie brakuje innych, nietypowych rozwiązań mieszkaniowych. Pierwszy w Polsce dom na wodzie powstał w centrum Wrocławia na Odrze. Ma 200 m2 powierzchni mieszkalnej i taras na dachu, a co najważniejsze – panoramiczne okna z widokiem na rzekę. Domy na wodzie powstają także na wynajem: taki dom wybudowano np. w Mielnie nad jeziorem Jamno, na Podlasiu nad jeziorem Rajgrodzkim, a w pływający apartament typu houseboat można spotkać na wodach jeziora w pobliżu Lubniewic w województwie lubuskim. Domy na wodzie to najczęściej obiekty całoroczne, można je wynająć bez szczególnych uprawnień, a przy tym korzystać z wszelkich wygód, w tym z tarasu, kominka, a nawet echosondy do lokalizowania ryb.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Dom z tężnią solankową na ścianie to nietypowa realizacja stworzona w Józefowie pod Warszawą. Front budynku został obłożony tarniną, po której spływa solanka, pompowana z podziemnego zbiornika. Tężnia podobna jest do tych, które działają w Konstancinie-Jeziornie czy Ciechocinku i – dzięki temu, że tworzy wokół domu specyficzny mikroklimat – niczym wyjątkowe prywatne uzdrowisko.
Oryginalny hotel? W sam raz na urlop!
Wozy cyrkowe nie kojarzą się raczej z hotelem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować w nich pokoje dla gości. Nocleg w wozach, które kiedyś należały do cyrkowców, stoją we wsi Pasieki w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej. Pokoje w cyrkowych wozach pozwalają na komfortowy urlop, a przy tym podziwianie białowieskiej przyrody.
Zgoła inne wrażenia oferuje Lapońska Wioska Kalevala, która powstała w Karkonoszach, tam oprócz drewnianych domów goście mogą spędzić noc w dość ekstrawaganckich wiszących namiotach, które kojarzą się z namiotem wspinaczkowym, ale – szczególnie po zmroku – bardziej przypominają statek kosmiczny.
Bez trudu można znaleźć nocleg w starym wiatraku lub młynie wodnym – często takie atrakcje oferują gospodarstwa agroturystyczne, a obiekty – mimo wszelkich wygód – nie tracą swojego uroku i klimatu z dawnych lat. Na drugim biegunie jest pomysł na nocleg w kapsule. To rozwiązanie – rodem z filmu science fiction – sprawdziło się w Japonii, gdzie powstał kapsułowy hotel. W kapsule mieści się jedna osoba, a wyposażenie jest raczej skromne — telewizor, lampka nocna, półka na drobiazgi i budzik. W standardzie jest klimatyzacja, a gniazdko elektryczne i WiFi to opcja dostępna w droższej wersji. Podobne rozwiązanie – tuby do spania – proponował jeden z krakowskich hosteli. Pomysł sprawdził się podczas Euro 2012, bo obiekt znajdował się w strefie kibica.
Marzena Zbierska, ekspert portalu RynekPierwotny.pl
Przeczytaj inne artykuły eksperta:
Racjonalna, ale drobiazgowa, czyli jak kobiety kupują mieszkania?
Dom na odludziu – zalety i wady mieszkania bez sąsiadów
Od czego zależy atrakcyjność lokalu mieszkalnego od dewelopera?
Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować?
Ogrzewanie podłogowe w domu. Luksus czy już standard?
Zakup działki — jak zrobić to dobrze i na co szczególnie zwrócić uwagę?
Ceglane elewacje znowu wracają do łask
Jak duży upust możemy wynegocjować podczas rozmowy z deweloperem?