Budowa i remont

Mieszkaj inaczej, czyli nietypowe cztery kąty

Ekologiczny dom z paczki, dom na wodzie lub w wiatraku? To nie żart. Nietypowe rozwiązania mieszkaniowe stają się coraz bardziej popularne, także w Polsce, a amatorzy mocnych wrażeń poszukują odmiany dla tradycyjnych czterech kątów również podczas urlopu. Nocleg w wagonach cyrkowych, wiszących namiotach albo w kapsułach? Czemu nie!

Mieszkaj inaczej, czyli nietypowe cztery kąty

fot. 123RF/PICSELL

Co to jest dom z paczki? To dom, który powstaje z gotowych elementów, które można samodzielnie złożyć, a – w razie potrzeby – po pewnym czasie rozmontować i przenieść w inne miejsce. W Polsce domy z paczki nie robią takiej furory, jak np. w krajach Ameryki Północnej, ale zyskują na popularności z uwagi na stosunkowo krótki czas montażu w porównaniu z tradycyjną budową oraz koszty zakupu i eksploatacji.

Dom na skarpie lub w środku lasu?

Najbardziej popularne są dwa rodzaje gotowych domów modułowych – z keramzytobetonu oraz domy modułowe szkieletowe z drewna. Keramzytobeton to rodzaj betonu, w którym kruszywem jest keramzyt – naturalny materiał budowlany o porowatej strukturze. Na elewacji budynków stosuje się tradycyjny tynk, a wewnątrz typowe wykończenie ścian. Domy szkieletowe budowane są na dwa sposoby – ze szkieletem drewnianym lub stalowym. Szkielet wypełnia się wypełnionym materiałem ociepleniowym, a elewacja może być drewniana lub typowa, czyli otynkowana. Domy z paczki projektowane są często jako domy pasywne albo zasilane ekologicznymi źródłami energii – popularnym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne. Jeśli nie istnieją przeszkody prawne, domy modułowe można stawiać w nietypowych miejscach, tam, gdzie teren nie pozwalałby na tradycyjną budowę. Ich niewielki rozmiar nie wymaga dużej działki, a stromy teren lub położenie wśród drzew nie stanowi problemu. Ponadto można je rozbudowywać o dodatkowe moduły.

Zobacz więcej zdjęć

Jedną z wad domów modułowych jest ograniczony wybór rozwiązań architektonicznych – ich atrakcyjna cena wynika m.in. z tego, że producent dostarcza zestaw modułów o stałych rozmiarach i układzie, a przy tym unika kosztów wynikających ze stosowania indywidualnych rozwiązań.

Rzeka za oknem lub tężnia na ścianie

W Polsce nie brakuje innych, nietypowych rozwiązań mieszkaniowych. Pierwszy w Polsce dom na wodzie powstał w centrum Wrocławia na Odrze. Ma 200 m2 powierzchni mieszkalnej i taras na dachu, a co najważniejsze – panoramiczne okna z widokiem na rzekę. Domy na wodzie powstają także na wynajem: taki dom wybudowano np. w Mielnie nad jeziorem Jamno, na Podlasiu nad jeziorem Rajgrodzkim, a w pływający apartament typu houseboat można spotkać na wodach jeziora w pobliżu Lubniewic w województwie lubuskim. Domy na wodzie to najczęściej obiekty całoroczne, można je wynająć bez szczególnych uprawnień, a przy tym korzystać z wszelkich wygód, w tym z tarasu, kominka, a nawet echosondy do lokalizowania ryb.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez LubWater (@lubwater)

Dom z tężnią solankową na ścianie to nietypowa realizacja stworzona w Józefowie pod Warszawą. Front budynku został obłożony tarniną, po której spływa solanka, pompowana z podziemnego zbiornika. Tężnia podobna jest do tych, które działają w Konstancinie-Jeziornie czy Ciechocinku i – dzięki temu, że tworzy wokół domu specyficzny mikroklimat – niczym wyjątkowe prywatne uzdrowisko.

Oryginalny hotel? W sam raz na urlop!

Wozy cyrkowe nie kojarzą się raczej z hotelem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować w nich pokoje dla gości. Nocleg w wozach, które kiedyś należały do cyrkowców, stoją we wsi Pasieki w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej. Pokoje w cyrkowych wozach pozwalają na komfortowy urlop, a przy tym podziwianie białowieskiej przyrody.

Zgoła inne wrażenia oferuje Lapońska Wioska Kalevala, która powstała w Karkonoszach, tam oprócz drewnianych domów goście mogą spędzić noc w dość ekstrawaganckich wiszących namiotach, które kojarzą się z namiotem wspinaczkowym, ale – szczególnie po zmroku – bardziej przypominają statek kosmiczny.

Zobacz więcej zdjęć

Bez trudu można znaleźć nocleg w starym wiatraku lub młynie wodnym – często takie atrakcje oferują gospodarstwa agroturystyczne, a obiekty – mimo wszelkich wygód – nie tracą swojego uroku i klimatu z dawnych lat. Na drugim biegunie jest pomysł na nocleg w kapsule. To rozwiązanie – rodem z filmu science fiction – sprawdziło się w Japonii, gdzie powstał kapsułowy hotel. W kapsule mieści się jedna osoba, a wyposażenie jest raczej skromne — telewizor, lampka nocna, półka na drobiazgi i budzik. W standardzie jest klimatyzacja, a gniazdko elektryczne i WiFi to opcja dostępna w droższej wersji. Podobne rozwiązanie – tuby do spania – proponował jeden z krakowskich hosteli. Pomysł sprawdził się podczas Euro 2012, bo obiekt znajdował się w strefie kibica.

Marzena Zbierska, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Przeczytaj inne artykuły eksperta:

Podłogi 3D - tak czy nie?

Racjonalna, ale drobiazgowa, czyli jak kobiety kupują mieszkania?

Dom na odludziu – zalety i wady mieszkania bez sąsiadów

Od czego zależy atrakcyjność lokalu mieszkalnego od dewelopera?

Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować?

Ogrzewanie podłogowe w domu. Luksus czy już standard?

Zakup działki — jak zrobić to dobrze i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Ceglane elewacje znowu wracają do łask

Jak duży upust możemy wynegocjować podczas rozmowy z deweloperem?

Stary strych jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna

Jak wybrać grill ogrodowy

Meble dla dzieci — jakie wybrać

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.