Urządzanie wnętrz

Mieszkania parterowe – czy wciąż są uważane za lokale drugiej kategorii?

W obecnych czasach numer kondygnacji nie jest już tak istotnym czynnikiem wyboru lokalu mieszkalnego, jak lokalizacja czy cena nabycia, wciąż ma jednak istotne znaczenie dla większości nabywców mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Czy jednak mieszkania parterowe wciąż uznawane są za lokale drugiej kategorii?

Mieszkania parterowe – czy wciąż są uważane za lokale drugiej kategorii?

W wielkiej płycie w cenie wyższe kondygnacje
W dzisiejszych czasach nie istnieje prosta zależność atrakcyjności mieszkania bądź jego wartości rynkowej od wysokości położenia czy oznaczenia piętra, na którym zostało zlokalizowane. Zasadnicze różnice występują bowiem pomiędzy budownictwem współczesnym, a tym z poprzedniej epoki ustrojowo-ekonomicznej, czy też w ramach różnych segmentów obecnego budownictwa deweloperskiego.

W przypadku starszych lokali, przede wszystkim budowanych przed laty w technologii wielkopłytowej, zasada, że mieszkania na parterze i ostatnim piętrze należą do jednostek drugiej kategorii, miało i w dalszym ciągu ma swoje uzasadnienie.

Mieszkania parterowe są bowiem w takich wypadkach dużo głośniejsze, pozbawione w znacznej mierze waloru prywatności, z zazwyczaj mało atrakcyjną ekspozycją, słabszym doświetleniem i co najważniejsze, zdecydowanie są najbardziej narażone na włamanie. Z drugiej strony w przypadkach bloków bez windy stanowią jedyny wybór dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodzin z małymi dziećmi.

fot. Unsplash.com

Im wyżej, tym drożej tylko w apartamentowcach
W przypadku mieszkaniowych inwestycji deweloperskich powstających obecnie, reguła, że na im wyższej kondygnacji mieszkanie jest położone, tym jest cenniejsze, w dużym stopniu odeszła do lamusa. Zasada ta obowiązuje dziś jedynie w przypadku wież apartamentowych typu Złota 44, gdzie panorama z okien jest typową wartością dodaną, za którą się płaci. W przypadku inwestycji z segmentu popularnego czy nawet średniej półki takie przykłady można co prawda jeszcze znaleźć, ale nie są one już absolutnie obowiązującą normą. Co więcej, w większości przypadków trudno się doszukać podobnej zależności, a coraz częściej spotyka się i takie sytuacje, że mieszkania ze wszystkich kondygnacji są przez dewelopera wyceniane za mkw. na identycznym, bądź bardzo zbliżonym poziomie.

Z kolei w dobie nowoczesnych systemów monitoringu i ochrony sam parter nie jest już tak zdecydowanie niepożądany przez klientów deweloperskich biur sprzedaży, jak to często bywało w przeszłości. Najniżej położone mieszkania absolutnie nie są więc na dziś dzień zaliczane do drugiej kategorii. Co więcej, spora część nabywców mieszkań zdecydowanie preferuje mieszkania parterowe. Potrafią one nawet być sprzedawane w pierwszej kolejności, a także po wyższej cenie od analogicznych mieszkań na piętrach, np. gdy przynależy do nich dodatkowa przestrzeń w postaci atrakcyjnego ogródka.

Lokum z ogródkiem w cenie
Mieszkania parterowe z ogródkami bardzo często zalicza się do kategorii lokali najbardziej atrakcyjnych i pożądanych w ofercie deweloperskiej. Oczywiście pod pewnymi warunkami, a więc przede wszystkim zapewnieniem określonego poziomu prywatności czy optymalnego położenia, gwarantującego odpowiednie nasłonecznienie i niewielką głośność. Ogródki w mieszkaniowych inwestycjach wielorodzinnych są alternatywą dla loggii czy tarasów mieszkań położonych na wyższych kondygnacjach i cieszą się coraz większym powodzeniem klientów deweloperskich biur sprzedaży. Jeśli inwestycja deweloperska dysponuje mieszkaniami parterowymi z atrakcyjnie położonymi ogródkami, to bardzo często takie mieszkania sprzedają się w pierwszej kolejności, już na etapie przedsprzedaży.

fot. Unsplash.com

Piętro nie jest najważniejsze
Usytuowanie mieszkania na konkretnej kondygnacji w przypadku współczesnych inwestycji deweloperskich z segmentu popularnego, zwłaszcza w oderwaniu od innych uwarunkowań, zawsze będzie miało drugorzędne znaczenie dla atrakcyjności inwestycyjnej lokalu czy też jego obecnej i przyszłej wartości rynkowej. Przykładowo parterowe lokum z ekspozycją na otwartą, zieloną i spokojną przestrzeń zawsze będzie lepiej wyceniane przez rynek niż to położone znacznie wyżej, ale z bezpośrednim widokiem na ścianę sąsiedniego bloku czy biurowca albo ruchliwą, głośną ulicę.
Z drugiej strony mieszkania parterowe lub te z najniższych mieszkalnych kondygnacji zawsze najbardziej bywają narażone na usytuowanie w miejscach mniej, lub bardziej kolidujących z optymalnym komfortem zamieszkiwania. Chodzi tu o bezpośrednie sąsiedztwo wjazdów do garaży, wejść do klatek schodowych, lokali gastronomicznych czy osiedlowych śmietników. Zawsze więc dokonując wyboru mieszkania w upatrzonej inwestycji deweloperskiej, należy rozpatrywać jego położenie w znacznie szerszym spektrum, nie przywiązując ponadprzeciętnej wagi do samej kondygnacji.

Jarosław Jędrzyński, ekspert RynekPierwotny.pl

 

Zdjęcie główne: Unsplash.com

Przeczytaj inne artykuły eksperta:

Dom na odludziu – zalety i wady mieszkania bez sąsiadów

Od czego zależy atrakcyjność lokalu mieszkalnego od dewelopera?

Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować?

Ogrzewanie podłogowe w domu. Luksus czy już standard?

Zakup działki - jak zrobić to dobrze i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Ceglane elewacje znowu wracają do łask

Jak duży upust możemy wynegocjować podczas rozmowy z deweloperem?

Stary strych jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna

Hałaśliwy sąsiad - co możemy zrobić?

Nowości na rynku wnętrzarskim w 2019 roku

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.