Poradniki

Co znaczą symbole na opakowaniach?

Umiejętność czytania symboli i oznaczeń umieszczanych na różnych opakowaniach jest niezwykle istotna. Etykiety są podstawowym źródłem wiedzy o stosowaniu i przeznaczeniu danego produktu, a także o tym, co należy zrobić z jego opakowaniem. Zdarza się, że w ogóle nie zapoznajemy się z ich treścią, niejednokrotnie błędnie uważając, że wiemy jak posługiwać się danym przedmiotem. Co oznaczają symbole na opakowaniach? Sprawdź w poniższym poradniku!

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Rodzaje oznakowań na opakowaniach

Kształt, wygląd oznakowań, symboli i piktogramów umieszczanych na opakowaniach, a także reguły ich stosowania, określają przepisy krajowe, europejskie oraz międzynarodowe wytyczne, przedstawione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, jak np. w przypadku piktogramów umieszczanych na produktach chemicznych. Podstawowa zasada przebrzmiewająca w tych regulacjach mówi, że informacje zawarte na opakowaniach, nie mogą wprowadzać konsumentów w błąd.

Co znaczą poszczególne symbole na opakowaniach?

 

Znaczek z ludzikiem wyrzucającym opakowanie do kosza przypomina o konieczności dbania o czystość i wyrzucaniu zużytego produktu do kosza na śmieci.

Recykling - symbole na opakowaniach

Symbolem trzech zielonych strzałek, podążających za sobą i kręcących się zgodnie ze wskazówkami zegara znakuje się opakowania z tworzyw, które podlegają recyklingowi.

Jeśli w przestrzeni między strzałkami znajduje się numeracja, wyjaśnia ona wtedy, z jakiego rodzaju plastiku wykonano opakowanie. Co oznaczają symbole na plastikowych opakowaniach przeczytasz w tym artykule: Wszystko, co trzeba wiedzieć o plastikowych opakowaniach.

Obrys przekreślonego kontenera wskazuje, że danego towaru nie można wyrzucać do kosza razem z innymi odpadami gospodarczymi. Zazwyczaj dotyczy on urządzeń AGD, RTV, komputerów, telefonów itp. Jeśli chcemy się ich pozbyć, należy oddać je np. do punktu zbiórki elektrośmieci.

Dwie strzałki o przeciwnych zwrotach umieszczane są na produktach nadających się do dalszego wykorzystania, np. na szklanych butelkach.

Wstążka z listkiem widoczna na opakowaniach oznacza, że są one biodegradowalne, rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji.

Czarny trójkąt z obrysem królika to znak, który mówi, że oznakowany nim produkt nie był testowany na zwierzętach.

Litery „alu” wpisane w dwie strzałki tworzące okrąg, znajdują się na opakowaniach aluminiowych, nadających się do recyklingu.

Znak C E (Conformité Européenne) można najczęściej spotkać na opakowaniach zabawek, urządzeń elektrycznych (w tym np. AGD) oraz tzw. środków ochrony indywidualnej, czyli okularów, kasków oraz na niektórych wyrobach medycznych. Zamieszczając go na etykiecie, producenci deklarują, że ich wyroby spełniają wymagania dyrektyw, obowiązujących na terenie Unii Europejskiej.

Uwaga na bardzo podobny symbol, umieszczany na produktach chińskiego pochodzenia - „CE” (China Export) Takie przedmioty nie mają odpowiednich certyfikatów i nie spełniają europejskich norm. Oba symbole różni minimalna odległość między literami „C” i „E” (w chińskim wydaniu zazwyczaj są umieszczone bardzo blisko siebie).

Koło, które tworzą dwie strzałki w różnych odcieniach zieleni to znak towarowy „Zielony punkt”. Informuje on, że producent towaru wniósł jakiś wkład finansowy w budowanie i funkcjonowanie systemu odzyskiwania odpadów. Nie można mylić go z wcześniej opisanym symbolem recyklingu.

Symbole na opakowaniach żywności

Na opakowaniach żywności umieszczane są także plakietki poświadczające wytworzenie produktu w zgodzie z ekologicznymi normami, ustalanymi przez stosowne organy lub instytucje certyfikujące. Są to np. „Znak ekologiczny”, czy „Rolnictwo ekologiczne”.

Oznaczenie na środkach chemicznych

Na produktach chemicznych, np. środkach czystości i detergentach znajdują się także piktogramy określające rodzaj zagrożenia, z jakim wiąże się nieprawidłowa eksploatacja danych substancji. W 2008 roku w Unii Europejskiej przyjęto rozporządzenie o klasyfikowaniu, oznakowaniu i pakowaniu (WE 1272/2008), ujednolicające stosowaną symbolikę, tak by podlegało wytycznym ONZ, zawartych w Globalnie Zharmonizowanym Systemie Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS). Zastąpiły one dobrze znane pomarańczowe Europejskie Piktogramy Ostrzegawcze. Znakowane są nimi substancje stwarzające zagrożenie:

- fizyczne, czyli gazy pod ciśnieniem, substancje wybuchowe, łatwopalne, utleniające i żrące (powodujące korozje)

- dla zdrowia, czyli ostro toksyczne (po połknięciu, kontakcie ze skórą, przy wdychaniu), rakotwórczo, żrąco (w kontakcie ze skórą), działające drażniąco i uczulająco

- dla środowiska – substancje z tym piktogramem mogą powodować dewastację środowiska, a zawarte w nich składniki mogą odkładać się w ziemi i wodzie.

Przeczytaj o: Co twoje ubranie próbuje ci powiedzieć? Odczytywanie symboli na metkach

 
 
Zobacz także:

Skuteczne sposoby na porządek w łazience

Jak czyścić rolety?

Co może zdziałać lustro w sypialni?

Jak odkamienić czajnik?

TOP100: NAJPIĘKNIEJSZE KUCHNIE POLAKÓW

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co znaczą symbole na opakowaniach?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.