Porady domowe

Sposoby na czyste powietrze w domu

Zimą Polskę spowija smog. Napływające wieści o stanie powietrza nie napawają optymizmem. Sytuacja jest tak zła, że niemal każdego dnia wydawane są kolejne ostrzeżenia o przekroczonych normach stężeń szkodliwych substancji, przestrzegające przed spędzaniem czasu na zewnątrz. Pozostanie w budynku, ochronę zapewni jedynie w znikomym stopniu. Jak zadbać o czyste powietrze we własnym mieszkaniu?

Sposoby na czyste powietrze w domu

Nie ma co ukrywać – w Polsce się dusimy. Mieszkańcy południowych regionów krajów żartują, że powietrze jest tak gęste, że — dosłownie — można by je kroić nożem, a otwierając okna w swoich mieszkaniach, wyświadczają samorządowcom i gminom przysługę, bo wietrzą zapylone miejscowości.

Badania przeprowadzone w 2017 roku w Krakowie przez naukowców z akademii Górniczo-Hutniczej pokazały, że poziom zanieczyszczenia wewnątrz budynków, jest przeciętnie niższy o połowę niż na zewnątrz. Co to oznacza? Tyle, że w zaciszu swoich czterech ścian przed smogiem nie jesteśmy chronieni.

fot. 123RF/PICSELL

Co z tego, że wszyscy narażeni na szkodliwe pyły zostaną w domu, gdy normy alarmowania są przekroczone, skoro skażone powietrze i tak przedostaje się do mieszkań? Poza tym i tak obecne są w nich inne zanieczyszczenia, pochodzące z farb, klejów, chemikaliów, czy nawet dymu tytoniowego – jeśli mieszkamy z palaczem.

W jaki sposób poprawić jakość i oczyszczać powietrze w mieszkaniu? Jest na to kilka sposobów.

Czytaj na kolejnej stronie, jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu >>>

REKLAMA

Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu: Rośliny

Najprostszym i najtańszym sposobem na poprawienie jakości powietrza w mieszkaniu są rośliny. Często mówi się o nich jako o naturalnych filtrach, które „wychwytują” zanieczyszczenia, w zamian wzbogacając powietrze o tlen. To po części prawda, pamiętajmy jednak, że rośliny nie są mechanicznymi oczyszczaczami powietrza; ich obecność w mieszkaniu wcale nie spowoduje, że groźne zanieczyszczenia całkowicie znikną.

Badania potwierdzają, że rośliny mają ograniczoną zdolność do pochłaniania toksyn. Nie mniej jednak warto sprowadzić do domu kilka egzemplarzy zieleni pokojowej – będą one wpływać (choć nieznacznie) na poprawę stanu powietrza oraz utrzymanie jego wilgotności na odpowiednim poziomie. Wielu gatunkom przypisuje się też działania wyciszające i zwiększające koncentrację.

Które rośliny wybierać? Szczególnie te, które preferują cień, o dużych i cienkich liściach, np.: zielistka Sternberga, paprocie, gerbera, daktylowiec. Aby dodatkowo wspomóc rośliny w walce z zanieczyszczeniami, warto podsypać ziemię w ich doniczkach węglem aktywnym – tak, jak zrobiła to NASA podczas słynnych badań, na podstawie których opracowano listę roślin najskuteczniej oczyszczających powietrze.

REKLAMA

Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu: Wietrzenie

W zimowym okresie jesteśmy zmuszeni do wietrzenia mieszkania. Właściwa cyrkulacja powietrza zapobiega pojawieniu się wilgoci, zimą często powodowanej przez nadmierne uszczelnianie szyb i drzwi. Konieczność otwierania okna przy takich warunkach pogodowych, jakie mamy, brzmi jak ponury żart. Mimo wszystko, chociaż raz dziennie, przez kilkanaście minut warto przewentylować mieszkanie. Duża wilgotność sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń w powietrzu. Wychodząc naprzeciw takiej potrzebie, niektórzy producenci stolarek okiennych oferują specjalne kratki (nakładane za pomocą uszczelek, jak moskitiery) z włóknami filtrującymi pyły, kurz i mikroorganizmy, które mogłyby przedostać się z zewnątrz do domów.

fot. 123RF/PICSELL

Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu: Systemy wentylacyjne

Dla poprawy jakości powietrza w domu kluczowe znaczenie ma sprawne działanie wentylacji. A tej… rzadko poświęcamy należną uwagę. W przewodach wentylacyjnych gromadzą się różne zabrudzenia, kurz, pyłki, alergeny, często też rozwija się tam pleśń. W budynkach, w których zaburzone jest działanie wentylacji grawitacyjnej dochodzi do zjawiska tzw. ciągu wstecznego: powietrze, zamiast wydostawać się górą, jest zasysane i nawiewane z powrotem do pomieszczeń – wraz ze wszystkimi wcześniej wspomnianymi zanieczyszczeniami. Przeczytaj, jak dbać o kratki i przewody wentylacyjne.

REKLAMA

Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu: Jak usuwać kurz?

Aby poprawić nieco jakość powietrza w naszych domach, warto zadbać o porządek. Kurz, a w szczególności zawarte w nim roztocza, szkodzą szczególnie astmatykom i alergikom, co nie znaczy, że jest on obojętny dla zdrowych osób. W jego składzie poza drobnymi pajęczakami i zasuszonym naskórkiem znaleźć się mogą również takie substancje jak arsen czy ołów. Niestety, nie istnieje sposób, by pozbyć się kurzu raz na zawsze – kluczem w walce z nim jest systematyczność. Przeczytaj, jak skutecznie usuwać kurz.

fot. Pixabay.com

Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu: Uwaga na odświeżacze powietrza

Badania niezależnych ośrodków badawczych wskazują, że odświeżacze powietrza takie jak kadzidła, specjalne wtyczki zapachowe oraz świece, mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Znaczna część tych produktów zawiera toksyczne związki chemiczne – formaldehyd, benzen, toluen, które przy wdychaniu, powodują groźne i nieodwracalne zmiany w naszym organizmie. Lepiej zastąpić je naturalnymi odświeżaczami powietrza – domowe pachnidło w prosty sposób przygotujemy samodzielnie.

Wystarczy, że na spodeczek wysypany sodą oczyszczoną naniesiemy kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego, po czym schowamy go w niewidocznym miejscu w pokoju. Zamiast esencji można wykorzystać także zioła lub ziarna kawy.

REKLAMA

Oczyszczacze powietrza

Najprostszym, a przy tym kosztownym, sposobem na poprawienie jakości powietrza w domu jest zakup oczyszczacza powietrza. Działanie oczyszczaczy jest bardzo proste. Zasysają one powietrze z pomieszczeń, odfiltrowują je z zanieczyszczeń i już odkażone, wydmuchują z powrotem. Najważniejszym komponentem każdego takiego urządzenia jest filtr — to właśnie on w głównej mierze odpowiada za jakość oczyszczania. Większość modeli posiada kilkustopniową filtrację powietrza.

Zobacz w Deccoria.pl - Oczyszczacz powietrza - zrób go sam

src: Youtube.com/LogicznaAlternatywa

Najczęściej wyposażane są one w filtry HEPA (zatrzymuje zanieczyszczenia mechaniczne) oraz węglowe - zastosowaniu węgla aktywnego oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń gazowych (tlenków azotu, dwutlenku siarki) oraz brzydkich zapachów (np. dymu papierosowego). Jaki oczyszczacz wybrać? Przeczytaj tutaj. 

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.