Porady domowe

Jak skutecznie walczyć z kurzem?

Kurz. Walka z nim to walka z wiatrakami. Ile byś się nie nasprzątał, te szarawe drobinki w mgnieniu oka z powrotem osadzają się na powierzchni mebli. Jak sobie z nim poradzić? Mamy na to kilka sposobów. Nie wymiguj się od sprzątania – w kurzu znajduje się mnóstwo alergenów i szkodliwych toksyn. Chyba nie chcesz obracać się w takim szemranym towarzystwie?
Jak skutecznie walczyć z kurzem?

Czym właściwie jest kurz?
Kurz to mieszanina rozmaitych mikroskopijnej wielkości cząsteczek (nie tych fizycznych). Zwykle w jego skład wchodzą drobinki piasku, włosy, naskórek, włókna z ubrań, roztocza, grzyby, bakterie pyłki, jaja i wydaliny owadów… i inne, podobne, nieciekawe elementy. Taka zbieranina jest szczególnie niebezpieczna dla alergików i astmatyków. Co ciekawe, struktura kurzu jest dość zróżnicowana, w zależności od pomieszczenia, w którym się znajduje. Innymi słowy, paprochy znalezione na przedpokoju, nie są takie same jak te w salonie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak sobie z nim radzić?
Przede wszystkim, należy sobie uświadomić, że kurzu nie da się wyeliminować z naszego otoczenia raz na zawsze, on wciąż będzie powracał. Istnieją jednakże sposoby, dzięki którym można skutecznie obniżyć jego ilość w pomieszczeniach mieszkalnych. Chociaż niektórych to pewnie zmartwi, kluczem do (tymczasowej) wygranej z kurzem jest regularne sprzątanie, przy użyciu odpowiednich narzędzi. W utrzymaniu względnego porządku pomoże także odpowiedni wystrój mieszkania i aranżacja wyposażenia.

Zobacz najpiękniejsze sypialnie naszych użytkowników!

Kliknij, aby przejść do galerii

Czym sprzątać?
Najlepszym atrybutem do usuwania kurzu jest ściereczka z mikrofibry. Posiada ona antystatyczne właściwości, dzięki czemu skuteczniej zbiera uciążliwy pył. Można używać jej zarówno na mokro, jak i na sucho. Bez obaw – kurz nie będzie wzbijał się w powietrze. Równie przydatne będą także miotełka oraz mop wykonane z mikrowłókien. Do czyszczenia dywanów niezbędne będą odkurzacz z dobrym filtrem oraz trzepaczka.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!



Jak to robić?
Od góry do dołu
To nic trudnego. Przede wszystkim, sumiennie odkurzaj swoje mieszkanie, przynajmniej raz w tygodniu. Zacznij od przetarcia elementów, które znadują się najwyżej (np. lamp, półek, obrazów) i stopniowo schodź coraz niżej. Ponieważ podczas sprzątania część kurzu, zamiast zostać na ścierce, opada na podłogę, dywany i podłogi odkurzaj na samym końcu. W ten sposób skutecznie pozbędziesz się niechcianych paprochów.

Jeśli masz taką możliwość, zamiast odkurzać, wytrzep dywany.

Nie zapomnij o trudno dostępnych miejscach - pod łózkiem, za szafą, na kaloryferze. Zbiera się w nich mnóstwo kurzu, którego nie widać na pierwszy rzut oka.

Odkurzacze wyrzucają w powietrze cz ęść wciągniętego kurzu, który ostatecznie z powrotem osadza się na meblach. By temu zapobiec odkurzaj dywany przy otwartym oknie lub włączonym oczyszczaczu powietrza.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zapobieganie
Wspomnieliśmy wcześniej, że w utrzymaniu w porządku, pomoże także odpowiedni wystrój wnętrz. Warto zmienić kilka szczegółów w wyglądzie mieszkania, by znacząco ułatwić sobie sprzątanie.

Na początek, pozbądź się części bibelotów, zdobiących półki i półeczki. Nie od dziś wiadomo, że przyciągają one kurz jak magnez. Sztuczne kwiaty, zastąp świeżymi.

Zreorganizuj swoją szafę. W zależności od pory roku, ubrania oraz buty, których na razie nie nosisz pochowaj do plastikowych toreb.

Zadbaj o ulubieńców twojego dziecka! Jak czyścić zabawki?

Kliknij i zobacz więcej zdjęć!

Pamiętaj o maskotkach swojego dziecka, w nich także zbiera się mnóstwo pyłu i brudu, więc czyść je często. Pluszaki nie będą zbierały nadmiaru kurzu, jeśli będą trzymane w plastikowych pudełkach lub torbach.

Mnóstwo kurzu i roztoczy gromadzi się w pościeli. Zmieniaj ją przynajmniej dwa razy w miesiącu.

Rzeczy, których nie można prać w pralce (ozdobne poduszki itp) wytrzep porządnie na dworze.

Zasłony i firanki, mimo że trudniej je wyprać, znacznie lepiej chronią wnętrze twojego domu przed pyłami z zewnątrz niż rolety czy żaluzje.

Utrzymuj w mieszkaniu odpowiedni poziom wilgotności (40-50%).

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Przeczytaj także:

Jak czyścić laptopy, telewizory i smartfony?

Zwierzak w domu. Jak sprzątać, by nie zwariować?

Tanie i ekologiczne sprzątanie. Do czego NIE używać octu?

10 sposobów na sprzątanie za grosze


Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.