Porady domowe

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany blatu kuchennego?

Jeśli blat w twojej kuchni spuchł pod wpływem wilgoci, jest uszkodzony lub przestał spełniać wymagania estetyczne, najwyższy czas na jego zmianę. Przeczytaj co wybrać, jak wymienić i postępować z blatem kuchennym.
Na co zwrócić uwagę podczas wymiany blatu kuchennego?
REKLAMA

Kolor i tekstura poszczególnych elementów wpływają na wygląd całej kuchni. Od materiału zależy wytrzymałość blatu i jego kondycja w przyszłości, ale też efekt estetyczny. W artykule przedstawiamy najciekawsze rozwiązania naszych Użytkowników!

Autor: profundo Fot. Blat o ciekawej teksturze idealnie pasuje do drewnianej podłogi i oszczędnych detali

ZOBACZ CALĄ GALERIĘ!

Wybór materiału

Najpopularniejsze są laminowane płyty wiórowe. To najbardziej praktyczny, najtańszy i najłatwiejszy do czyszczenia materiał. Krawędź blatu można zaokrąglać - ma to pozytywny wpływ na jego wygląd. Krawędzie należy zabezpieczyć drewnianą listwą lub tworzywem z  PVC. Trzeba pamiętać, by uważać na blaty z tego materiału i chronić je przed wilgocią.

Blat granitowy nie brudzi się i nie ulega zarysowaniom, istnieje także mniej wytrzymały, jednak bardziej elegancki blat marmurowy – są to najdroższe rodzaje materiałów. Warto pamiętać, że ich tańsze odpowiedniki nie są tak odporne na uszkodzenia. Po montażu blat należy poddać impregnacji.

Autor: margda Fot.Czarny blat tworzy ciekawy kontrast w białej kuchni

ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ!

Tworzywo blatu może być także kompozytem różnych żywic, minerałów i pigmentów. Ten materiał jest lekki, łatwy w czyszczeniu i odporny na wilgoć. Są ponadto plastyczne – można je dowolnie formować. Kompozyty to jedne z najdroższych blatów na rynku.

Blat szklany jest wytrzymały, jeśli szkło jest uprzednio hartowane. Ten materiał wygląda świetnie w nowoczesnych kuchniach, jednak wiele osób ma sceptyczny pogląd na temat jego wytrzymałości. Szczególnie, gdy blat jest klejony, a między elementami szklanymi umieszczono folię.


Autor: a_g_a  Fot. Biały blat w zestawieniu z czarnymi frontami to oryginalne rozwiązanie
Istnieją także blaty metalowe i drewniane. W przypadku metalowych jako tworzywo sprawdzi się aluminium, w przypadku drewnianych zaś – dąb (pod wpływem wilgoci staje się wytrzymały, drewno trzeba jednak zaimpregnować).

Wymiana blatu KROK po KROKU

Przed wymianą trzeba uporządkować przestrzeń kuchni i zrobić miejsce na stary blat po jego demontażu.

Przed pracami przygotuj niezbędne narzędzia takie, jak wiertarka, wkrętarka i wkręty, poziomica, silikon, ołówek techniczny, ponadto kątownik i taśmę malarską.
Najpierw odłącz zlewozmywak, zakręć zawór, by odciąć dopływ wody. Odłącz przewody wodne i przewód spustowy, po czym zdejmij zlewozmywak. Autor: kukielka02  Fot. Zlewozmywak w rogu jest praktycznym rozwiązaniem, tak jak plastikowe listwy na krawężnikach blatu

Teraz zajmij się starym blatem. Odkręć  elementy przytwierdzające blat do podłoża. Zdejmij go z korpusu szafek – jeśli blat jest ciężki, warto poprosić kogoś o pomoc.


Za pomocą wkrętów mocowanych od dołu przytwierdź nowy blat do korpusu szafek. Łączenia uzupełnij silikonem. Fragmenty wystające poza obręb szafek mocuje się za pomocą plastikowych kątowników i specjalnych wkrętów z kołkami rozporowymi.
Wykorzystaj poziomicę do sprawdzenia poziomu górnej linii szafek przy ścianie i nad frontami. Szafki muszą być stabilną konstrukcją.

Umieść  zlewozmywak w odpowiednim miejscu. Przedtem  należy zabezpieczyć otwór silikonem, który chroni przed działaniem wody i wilgoci. Podłącz dopływ wody, skontroluj wszystkie przewody. Po montażu zlewozmywaka  należy uszczelnić specjalnym klejem granice między zlewozmywakiem a powierzchnią blatu. 
 


W razie konieczności  należy umieścić listwy drewniane lub z PCV między blatem a ścianą i przytwierdzić je wkrętami. Można także zastosować silikon, wykorzystując taśmę do wyznaczenia prostej linii.

Ostatnią czynnością jest uporządkowanie powierzchni blatu i oczyszczenie. Należy także zakonserwować powierzchnię w zależności od materiału, z jakiego jest nowy blat. 

Autor: iska_k Drewniany lub imitujący drewno blat, matowe fronty szafek i dodatki shabby chic tworzą przytulny klimat
 

Po wymianie blatu, oprócz wykonania  prac zabezpieczających, należy uważać na wszelkie czynności. Niezależnie od wytrzymałości materiału, warto zaopatrzyć się w podkładki pod gorące garnki i patelnie, a kroić tylko na deskach do krojenia.

Lekkie zabrudzenia należy czyścić suchą lub wilgotną szmatką. Przy silniejszych zabrudzeniach tłuszczem, kawą, mazakami trzeba użyć płynu do mycia naczyń lub mydłem. Bardziej inwazyjne plamy po kawie czy herbacie, czyli odbarwienia, można usunąć proszkiem do prania. Zabrudzenia lakierem do paznokci, farbami, klejem, pastą do butów należy jak najszybciej potraktować zmywaczem do paznokci i wodą lub spirytusem. 
 
Emilia Koszela/Deccoria.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

helciak

jak szukasz firmy, która zajmuje się hartowaniem szkła by mieć pewność, że jest on dobrze wykonany polecam zajrzeć do nich https://zahartowani.pl/

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Na co zwrócić uwagę podczas wymiany blatu kuchennego?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.