Kuchenka indukcyjna i elektryczna
Nic nie szpeci kuchni bardziej, niż nieestetycznie pobrudzona płyta do gotowania. Jej wyczyszczenie to tylko chwila, a dzięki temu zyskujemy o wiele więcej, niż tylko poczucie czystości. W tłustych zabrudzeniach po gotowaniu szybko namnażają się bakterie, a długo nie sprzątana spalenizna może być potem niezwykle trudna do usunięcia. Najważniejsze jest używanie właściwego sprzętu. Zapomnij o skrobaniu zabrudzeń nożem czy metalową gąbką. Do czyszczenia płyt kuchennych należy używać specjalnej skrobaczki, która zwykle jest dołączona do sprzętu przy jego zakupie.
Pamiętaj, że kuchenkę należy czyścić, gdy ta nie jest gorąca. W innym wypadku produkt nałożony na palnik będzie się spalał, co jeszcze bardziej utrudni doczyszczenie płyty.
Płyty elektryczne i indukcyjne najlepiej myć delikatną gąbką lub szmatką, namoczoną w roztworze wody i płynu do mycia naczyń. Można także używać specjalnych produktów, przeznaczonych do usuwania tego typu zabrudzeń. Po nałożeniu środka na płytę, należy czyścić ją tak długo, aż nie pozbędziemy się wszystkich zabrudzeń (czasem mycie płyty należy powtórzyć dwa lub trzy razy). Po usunięciu całego produktu z płyty, najlepiej wytrzeć ją do sucha papierowym ręcznikiem. To najlepszy sposób na smugi.
Kuchenka gazowa
Jej czyszczenie jest absolutnie konieczne dla zachowania higieny przygotowywanych potraw. Stary, zastygły w zakamarkach kuchenki tłuszcz i brud to problem w wielu polskich kuchniach. Umycie jej to tylko kilka minut.
Czyszczenie zacznij od ściągnięcia rusztu kuchni i umycia go w wodzie z płynem do naczyń. Podobnie należy postąpić z krzyżakami, jeśli te stanowią osobną, zdejmowaną część kuchenki. Palniki i płytę najlepiej spryskać wodą z octem lub wyszorować sodą oczyszczoną. Po usunięciu całego brudu, kuchenkę należy wytrzeć ręcznikiem lub suchą szmatką kuchenną.
Nie można także zapominać o dokładnym domyciu kurków od kuchenki! Dobrze od czasu do czasu je ściągnąć i usunąć z nich cały tłuszcz, który dostał się tam podczas gotowania.
Piekarnik
To jedno z najbardziej zaniedbywanych urządzeń w kuchni. Po każdym użyciu powinien być dobrze wyczyszczony. W przeciwnym razie resztki pieczonego jedzenia pozostaną w piekarniku na dobre i trudno będzie się ich pozbyć.
Piekarnik wymaga czyszczenia każdej jego części oddzielnie. Najlepiej zacząć od wnętrza. Czyścimy je na mokro, specjalnym produktem chemicznym, płynem do mycia naczyń, wodą z octem lub sodą oczyszczoną. Tak samo należy postąpić z wewnętrzną stroną drzwi do piekarnika. Z zewnątrz wystarczy umyć je produktem do czyszczenia powierzchni szklanych lub woda z kroplą octu.
Osobno należy potraktować blachy do pieczenia i ruszt. Te dobrze jest namoczyć przez chwilę w gorącej wodzie z płynem do naczyń lub mydłem i dokładnie wyszorować szczoteczką do usuwania trudnych zabrudzeń z naczyń.
Codzienne dbanie o czystość w kuchni to coś więcej, niż jedynie estetyka. Dzięki temu mamy pewność, że jedzenie, które przygtowujemy jest pozbawione bakterii, a nasze sprzęty kuchenne będa nam jeszcze służyć przez lata.
Dorota Śmietana/ Deccoria.pl