Artykuły

Wszystko, co musicie wiedzieć o plastikowych opakowaniach

Żyjemy w plastikowym świecie. Zamiast tym, co naturalne, dobre dla środowiska, biodegradowalne, czy wielokrotnego użytku, otaczamy się stertą plastiku. Pijemy wodę z plastikowych butelek, spożywamy jedzenie opakowane w tworzywa sztuczne. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że plastik plastikowi nierówny, a rodzaj tworzywa, z którego wykonano opakowanie, może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.
Wszystko, co musicie wiedzieć o plastikowych opakowaniach
REKLAMA

Z syntetycznych opakowań można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. Bynajmniej nie mamy tu na myśli kolorowych etykiet z informacjami o producencie, czy o wartościach odżywczych produktu, chociaż są one niemniej istotne. Jeśli przyjrzeć się uważnie plastikowemu opakowaniu, czy to butelce, czy pojemnikowi na śniadanie, znajdziemy na nich symbol trzech, podążających po planie trójkąta, strzałek z cyfrą o wartości 1-7 w środku. Strzałki mówią nam, że dane opakowanie nadaje się do recyclingu. Numery z kolei tłumaczą, z jakim rodzajem tworzywa mamy do czynienia i czy jest ono dla nas bezpieczne. Niewiele osób zwraca na nie uwagę, pozostała większość nie rozumie ich znaczenia. Co zatem oznaczają znaczki na butelkach?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Uwaga! Poza symbolem trójkąta na opakowaniach pojawiają się również akronimy – ich znaczenie także wyjaśniamy poniżej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

1. PET, PETE
To najczęściej spotykane oznaczenie. Pojawia się na wykonanych z politereftalanu etylenu butelkach, naczyniach i pojemnikach na żywność, przeznaczonych do jednorazowego użycia. Po ich zakupie i opróżnieniu należy je wyrzucić, a nie odkładać do ponownego wykorzystania. Z każdym kolejnym użyciem zwiększa się ryzyko namnażania się w nich groźnych bakterii, których się nie sposób się pozbyć — nie pomoże nawet mycie z użyciem detergentu. Warto również zwrócić uwagę na właściwe warunki przechowywania opakowań PET. Nie można wystawiać ich na słońce, ponieważ pod wpływem promieni UV z plastiku uwalniają się szkodliwe dla zdrowia toksyny. Miejsce, w którym je trzymamy, powinno być zacienione, z temperaturą nieprzekraczającą 15 st. C. Co ważne, coraz więcej naukowców alarmuje, że w płynach przechowywanych w butelkach PET znaleźć można niepoznaną jeszcze substancję o działaniu podobnym do żeńskich estrogenów, mogących zaburzać gospodarkę hormonalną zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

2. HDPE, PE-HD
Znajduje się na opakowaniach wyprodukowanych z polietylenu o dużej gęstości, nie zawiera domieszek innych związków chemicznych. Wykazuje odporność na pleśń i bakterie. W przeciwieństwie do swojego poprzednika jest bezpieczny do powtórnego używania.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

3. PVC
Z polichlorku winylu wytwarzana jest popularna folia do pakowania żywności. Tworzywa sztuczne z PVC zawierają substancje, które są nieobojętne dla ludzkiego organizmu. Pod żadnym pozorem nie należy ich spalać (tak jak każdego innego z resztą), np. w piecu czy w ognisku, wydzielają się z nich wówczas groźne dioksyny. Naukowcy toczą spory na temat ich rakotwórczości (nie da się jej jednoznacznie potwierdzić, obecnie związki te zostały zakwalifikowane jako potencjalnie rakotwórcze), pewnym jest jednak, że długotrwała ekspozycja na dioksyny wywołuje tzw. trądzik chlorowy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

4. LDPE, LD-PE
Podobnie jak HDPE, wytwarzany jest z polietylenu, jednakże jego gęstość jest niższa. Jest on powszechnie stosowany w produkcji plastikowych toreb. Jego ponowne wykorzystanie nie stwarza żadnego zagrożenia, jest stosunkowo bezpieczny. Wyrabiane są z niego m.in. reklamówki i woreczki.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

5. PP
Najbezpieczniejszy, obok HDPE, plastik polipropylenowy. Produkowane są z niego opakowania na jogurty, syropy oraz pojemniki kuchenne do przechowywania żywności.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

6. PS
Tą cyfrą oznaczane są tworzywa wykonane z polistyrenu, np. styropian. Najrzadziej stosowany w przemyśle spożywczym. Znaleźć go można w jednorazowych pojemnikach na jedzenie na wynos, czy tackach na mięso, wędliny i sery żółte. Pod wpływem ciepła uwalniają się z niego szkodliwe substancje, które przenikają do pożywienia. Może przyczyniać się on do chorób układu oddechowego, pokarmowego oraz nerek.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

7. INNE/OTHER
Właściwie nie wiadomo co kryje się pod tym oznaczeniem i stąd wynika największe zagrożenie. Pod tę kategorię podchodzi wiele różnych tworzyw sztucznych, jednych bardziej szkodliwych, innych mniej lub wcale. Jako „inne” zaklasyfikowane zostały m.in. ABS, nylon, akryl, czy poliwęglany. Co ciekawe, ten ostatni był używany w produkcji butelek jednorazowych, jednakże został wycofany ze względów ekonomicznych. W dalszym jednak ciągu wywarza się z niego butelki dla niemowląt. W niektórych „innych” plastikach często znajduje się bardzo toksyczny związek – Bisfenol A (BPA), podejrzewany o wywoływanie schizofrenii, depresji, Alzheimera, a także otyłości, raka piersi czy prostaty. Niekiedy wytwórcy plastików z grupy 7. umieszczają na swoich produktach dopisek „BPA Free”, „BPA 0%” – takie opakowania nadają się do ponownego wykorzystania.

Przeczytaj o: Co twoje ubranie próbuje ci powiedzieć? Odczytywanie symboli na metkach

Co twoje ubranie próbuje ci powiedzieć? Odczytywanie symboli na metkach
Zobacz także:

TOP100: NAJPIĘKNIEJSZE KUCHNIE POLAKÓW


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

2stan

Dlatego jak najszybciej producenci żywności winni, pod groźbą sowitej kary np 10 mln zł, przejść ze skutkiem natychmiastowym do pakowania wszelkiej żywności w różnorodne zwrotne opakowania szklane - wielokrotnego użytku - obok stosowanego papieru, pergaminu, drewna, czy pojemników glinianych! Zmniejszyłoby to w sposób bardzo znaczący ilość śmieci z jaką na co dzień borykamy się! My konsumenci winniśmy się tego głośno domagać od "polityków", by ustanowili stosowne prawo i przepisy!!

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wszystko, co musicie wiedzieć o plastikowych opakowaniach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.