Spis treści:
- Szerszeń – niebezpieczny owad
- Nie sadź obok domu, bo przyciągasz szerszenie
- Jakie rośliny odstraszają szerszenie?
Szerszeń – niebezpieczny owad
Szerszenie nie należą do lubianych owadów. Osiągają długość nawet 35 mm, a gdy poczują się zagrożone, mogą użądlić. Ugryzienie tego owada jest zazwyczaj bardzo bolesne. Ból, obrzęk i zaczerwienienie znikają zwykle po kilku dniach, ale wszystko zależy od reakcji organizmu. W niektórych przypadkach użądlenie szerszenia może mieć poważne konsekwencje, szczególnie dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Może to prowadzić do ciężkich reakcji alergicznych, włączając w to duszności, obrzęk naczynioruchowy, wymioty czy zawroty głowy. W skrajnych przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić do śmierci. W takich sytuacjach należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Jeśli dojdzie do spotkania z szerszeniem, należy zachować ostrożność. Ważny jest dystans, aby owady nie odebrały twojej obecności jako zagrożenia. W przypadku zauważenia w okolicach swojego domu gniazda należy niezwłocznie zwrócić się po pomoc do specjalistów, aby nie ryzykować własnym zdrowiem. Warto jednak pamiętać, że mimo wszystko szerszenie odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Podobnie jak pszczoły zapylają rośliny poprzez przenoszenie pyłków między kwiatami, a nawet żywią się różnego rodzaju szkodnikami (takimi jak gąsienice czy mszyce). Uszkadzają jednak drzewa, wypijając ich sok i niszcząc owoce.
Użądlenie szerszenia może być wyjątkowo niebezpieczne dla osób, które są uczulone na jad. Fot.Fotoindy/CanvaPro
Nie sadź obok domu, bo przyciągasz szerszenie
Szerszenie stanowią największe zagrożenie w okresie wiosenno-letnim, gdyż przyciągają je słodkie, kwitowe i owocowe zapachy. Często nie zdajemy sobie sprawę z tego, że sami nieświadomie przyciągamy owady do swojego ogrodu. Dlatego warto unikać sadzenia niektórych roślin obok domu. Jakie gatunki działają na szerszenie jak magnes?
- Lilak – owady obsiadają na jego gałązkach i za pomocą swoich żuwaczek delikatnie ściągają korę. W ten sposób szkodzą roślinie, gdyż żywią się słodkim płynem z łodyg.
- Drzewka owocowe – szczególnie jabłonie, grusze, śliwy i wiśnie. Nie zaleca się ich sadzenia w pobliżu okien, balkonu i tarasu, gdyż przyciągają szerszenie niczym magnes.
Niektóre rośliny w ogrodzie przyciągają szerszenie, dlatego warto unikać ich sadzenia w pobliżu domu. Fot.siegfriedkopp/123RF.com
- Dąb – naturalnym środowiskiem szerszeni są lasy liściaste. Szczególnie lubią dęby – w ich dziuplach i koronach zakładają gniazda. W ten sposób stworzymy prawdziwy raj dla nieproszonych gości.
- Jesion – wytwarza żywicę, która jest szczególnie lubiana przez szerszenie.
- Brzoza – jeśli chcesz uniknąć odwiedzin szerszeni, nie sadź obok domu brzozę – sok z tego drzewa jest prawdziwym przysmakiem dla owadów.
Jakie rośliny odstraszają szerszenie?
Są też rośliny, których szerszenie nie znoszą. Wystarczy posadzić je blisko miejsca, gdzie często przebywamy, a swoim zapachem odstraszą te owady. Zaliczamy do nich takie gatunki jak:
- lawenda;
- czosnek ozdobny;
- bratek;
- pelargonia;
- mięta pieprzowa;
- piołun;
- tymianek;
- majeranek.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj też:
Nietypowy sposób na ślimaki w ogrodzie. Takiej bariery nie mają szans przejść
Sadzę w ogrodzie, gdzie tylko można. Nie mam żadnych problemów ze szkodnikami
Na krety i kleszcze działa jak paralizator. Dlaczego warto posadzić chrzan w ogrodzie?