Spis treści:
- Jakie właściwości ma jodyna?
- Do czego stosować jodynę w ogrodzie?
- Oprysk z jodyny i mąki ziemniaczanej – przepis i zastosowanie
- Jodyna do roślin doniczkowych
- Do jakich roślin nie wolno stosować jodyny?
Jakie właściwości ma jodyna?
Jodyna to środek wykazujący właściwości antyseptyczne. Z tego względu jest najczęściej wykorzystywana do odkażania ran. Preparat można kupić niemal w każdej aptece.
Niektórzy używają jodyny również w ogrodnictwie. Z uwagi na jej właściwości odkażające, jodyny można używać do eliminowania grzybów i bakterii zagrażających roślinom. Substancja może wzmacniać ich korzenie, a także przyczyniać się do szybszego wzrostu oraz pączkowania i zawiązywania owoców.
Przeczytaj również: Oprysk z jodyny na pomidory. Jak przygotować i jak często go stosować?
Do czego stosować jodynę w ogrodzie?
Ogrodnicy najczęściej stosują jodynę w formie oprysków do roślin takich jak pomidory czy ogórki. Domowej roboty preparat może skutecznie pomóc w pozbyciu się szkodników – między innymi mączniaka prawdziwego. Zastosowanie oprysku zmniejsza również ryzyko zainfekowania roślin chorobami grzybowymi.
Oprysku można użyć nie tylko w przypadku pomidorów i ogórków, ale również innych roślin zagrożonych atakiem mączniaka prawdziwego, takich jak agrest, berberys, porzeczki, piwonie czy róże. Co ciekawe, niektórzy wykorzystują jodynę także do dezynfekcji nasion i bulw przed sadzeniem.
Z jodyny można również zrobić nawóz do roślin ogrodowych. Wystarczy wymieszać mniej więcej 40 kropel owej substancji z 10 litrami wody. Takie stężenie powinno być bezpieczne dla upraw. Roztworem tym należy podlewać rośliny mniej więcej co 3-4 tygodnie, uważając przy tym na liście i łodygi. Każdej roślinie wystarczy dawka około 400-500 ml nawozu.
Oprysk z jodyny można stosować do wszystkich roślin w ogrodzie, pod warunkiem, że stosuje się odpowiednie proporcje. Fot. Wiktoria Hrekova/123RF.com
Oprysk z jodyny i mąki ziemniaczanej – przepis i zastosowanie
W jaki sposób przygotować oprysk z jodyny, który pomoże uchronić rośliny przed szkodnikami i chorobami? Przepis nie jest skomplikowany.
Najpierw należy wymieszać 500 ml wody z łyżeczką mąki ziemniaczanej. Powstałą substancję trzeba połączyć z kolejnym 1 l wody, 3 ml octu 10% oraz 2 ml jodyny. W ten sposób da się uzyskać około 1,5 l oprysku.
Jak stosować oprysk z jodyny i maki ziemniaczanej? Należy umieścić go w opryskiwaczu ręcznym lub ciśnieniowym. Rośliny należy spryskiwać 1-2 razy w odstępie 2 tygodni.
Jodyna do roślin doniczkowych
Warto wiedzieć, że jodyna przyda się nie tylko w przypadku roślin rosnących w ogrodzie. Z powodzeniem da się ją wykorzystać do zasilania kwiatów doniczkowych. W tym celu należy użyć takiego samego nawozu, jak w przypadku preparatu do upraw ogrodowych – 40 kropel jodyny trzeba wymieszać z 10 litrami wody.
Nawóz lepiej stosować wtedy, gdy gleba w doniczce jest wilgotna. Nawożenie specyfikiem zrobionym na bazie jodyny można powtarzać co, mniej więcej, miesiąc. Warto przy tym pamiętać, by nie polać nawozem części nadziemnych roślin.
Przeczytaj również: Jodyna do roślin doniczkowych. Jak zrobić nawóz, który stawia roślinę na nogi?
Do jakich roślin nie wolno stosować jodyny?
W zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących stosowania nawozu z jodyny do poszczególnych gatunków roślin. Warto jedynie używać rzeczonego specyfiku z umiarem i nie przekraczać wskazanych w przepisie ilości podczas sporządzania preparatu.
Dobrze również pamiętać o omijaniu części nadziemnych roślin podczas zasilania ich nawozem z jodyną. W przeciwnym razie można uszkodzić łodygi bądź liście – szczególnie wtedy, gdy roślina jest delikatna.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Już kilka kropli pomoże roślinom w twoim ogrodzie. Jak przygotować oprysk z jodyny?
Jak przygotować dołek do sadzenia pomidorów? Z taką podstawą, sadzonka szybko się przyjmie
Nietypowy sposób na ślimaki w ogrodzie. Takiej bariery nie mają szans przejść