Porady ogrodnicze

Już kilka kropli pomoże roślinom w twoim ogrodzie. Jak przygotować oprysk z jodyny?

Są takie substancje, które mimo niewysokiego kosztu zakupu, przynoszą duże korzyści. Taka właśnie jest jodyna – oprócz opatrywania ran stosuje się ją także w ogrodzie. Sprawdź, jak możesz wykorzystać ten niepozorny preparat z korzyścią dla swoich roślin.  

Już kilka kropli pomoże roślinom w twoim ogrodzie. Jak przygotować oprysk z jodyny?
Jodyna doskonale sprawdzi się także w walce ze szkodnikami w ogrodzie.Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest jodyna i czym się charakteryzuje? 

Jodyna to roztwór jodu w etanolu o stężeniu 90-procentowym. Jako środek stabilizujący służy w nim jodek potasu. W medycynie wykorzystywana jest przede wszystkim do dezynfekowania skaleczeń i otarć. Na skutek właściwości bakteriobójczych, grzybobójczych czy wirusobójczych, przeciwdziała powstawaniu zakażeń. 

Jodyna ma charakterystyczną brunatną barwę. Oprócz medycyny znajdowała zastosowanie również w kosmetologii.  

Choć główną właściwością preparatu jest dezynfekowanie ran, doskonale sprawdzi się także w walce ze szkodnikami w ogrodzie. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy uskarżają się na plagę chorób powodowanych przez drobnoustroje.  

Popularne powiedzenie „daj kroplę jodu, a nie poznasz swojego ogrodu” nie powstało bez przyczyny. Warto wypróbować, jak jodyna działa w ogrodzie, szczególnie że koszt buteleczki to zaledwie kilka złotych.  

Oprysk z jodyny – działanie 

Dobrym sposobem na to, by zadbać o stan roślinności w swoim ogrodzie, jest oprysk z jodyny. Działanie preparatu może zaskoczyć, zwłaszcza mając na względzie, jak niewielki jest koszt jego zakupu. Już kilka kropli pomoże roślinom w twoim ogrodzie. 

Oto korzyści płynące ze stosowania oprysku z jodyny: 

  • przyspieszenie wzrostu sadzonek, 
  • zwiększenie odporności roślin na choroby i na wpływ niekorzystnych czynników środowiskowych,  
  • przyspieszenie pączkowania i zawiązywania owoców,  
  • lepsza ochrona korzeni rośliny przed gniciem, 
  • zwalczanie bakterii oraz grzybów, w tym popularnego mączniaka, 
  • eliminacja szkodników, 
  • większe plony, 
  • efektywniejsza wymiana azotowa oraz fotosynteza. 

Przeczytaj również: Zwalcza choroby i szkodniki pomidorów niczym chemiczne środki ochrony roślin. Jak stosować oprysk z mleka?

oprysk z mleka Pomidory są dość trudne w uprawie i często łapią je choroby. Dowiedz się, jak je zwalczyć przy użyciu mleka Fot. 123RF/PICSEL

Do jakich roślin stosować oprysk z jodyny? 

Zastanawiasz się, do jakich roślin stosować oprysk z jodyny? Przede wszystkim w trakcie zabiegów pamiętaj o tym, by oprysk nie trafił na łodygi bądź liście rośliny. Mimo dobroczynnych właściwości tego środka, polanie tych części może poparzyć roślinę czy nawet całkowicie spalić młode sadzonki. 

Jeśli chcesz wiedzieć, do jakich roślin stosować oprysk z jodyny, z pewnością możesz wykorzystywać go jako nawóz do truskawek, papryki, pomidorów, ogórków lub kapusty. Oprysk dla roślin tego typu stosuje się co 3–4 tygodnie. Częstsze wykorzystanie substancji nie jest wskazane.  

Jak zrobić oprysk z jodyny? Preparat do roślin tego typu powinien mieć następujące proporcje – do 10 litrów wody dodaj 40 kropli jodyny. Każda roślina powinna otrzymać 0,5 litra takiego roztworu. 

Innymi rodzajami roślin, do których można stosować oprysk z jodyny, są porzeczki, dynie, piwonie, chryzantemy i róże. Stosowany jest on w celu poradzenia sobie z mączniakiem prawdziwym, który chętnie atakuje właśnie te rośliny.  

Jak zrobić oprysk z jodyny w tym przypadku? Aby unicestwić mączniaka przy użyciu jodyny, należy przygotować 9 litrów wody, 1 ml jodyny, łyżkę mydła w płynie oraz litr mleka. Wszystkie składniki wymieszaj, a następnie przelej do opryskiwacza. Spryskuj rośliny zaatakowane przez mączniaka prawdziwego co dwa tygodnie, aż do momentu ustąpienia choroby. 

Kolejnym niebezpieczeństwem, na które zaradzi oprysk z jodyny, jest Phytophthora. Ta zaraza atakuje rośliny z gleby lub może być przenoszona na skutek zanieczyszczonych grzybem narzędzi czy rosnących chwastów. Na to niebezpieczeństwo narażone są głównie pomidory.  

By poradzić sobie z Phytophthorą, należy przygotować oprysk składający się z 10 litrów wody, litra odtłuszczonego mleka oraz 15 kropli jodyny. Uzyskanym w ten sposób roztworem spryskuj rośliny 2–3 razy i zachowuj 2-tygodniowe przerwy między kolejnymi opryskami. 

Przeczytaj również: Wzmacnia rośliny i chroni je przed chorobami. Jak stosować oprysk z drożdży na pomidory i ogórki?

oprysk z drzożdzy Jak stosować oprysk drożdżowy w uprawie pomidorów i ogórków? Wyjaśniamy! Fot. 123RF/PICSEL

Inne zastosowania jodyny w ogrodzie 

Powyższe wskazówki dotyczące oprysków z jodyny to nie wszystkie zastosowania tej dobroczynnej substancji w ogrodzie. Jednym z ciekawych rozwiązań w jest wykorzystywanie jej do podlewania kwiatów. W ten sposób można w prosty sposób wzmocnić rośliny, a użycie tego środka w ogrodzie nie będzie problematyczne nawet dla mało doświadczonych ogrodników.  

W przypadku tej substancji najbardziej zasadnym pytaniem jest, jak często stosować oprysk z jodyny oraz ile używać jej do stworzenia roztworu. Warto pamiętać, że jodyna najskuteczniej działa w niewielkim stężeniu i już niewielka jej ilość podziała dobroczynnie na roślinę.  

Co więcej, zbyt mocny roztwór może nawet zaszkodzić. Dlatego też należy oszczędnie stosować jodynę, mieszając ją z wodą, i w przypadku większości roślin wykonywać opryski nie częściej niż co kilka tygodni. 

Jak dużo jodyny należy zatem stosować, chcąc z jej pomocą podlewać kwiaty? Bezpieczną dawką będą 1-2 krople substancji rozpuszczone w 3,5 litrach wody. Za pomocą uzyskanej mieszanki podlewaj korzenie roślin, uważając, by nie zmoczyć liści i łodyg.  

Ostrożność przyda się w stosunku do wszystkich roślin, ale szczególnie narażone na zbyt wysokie stężenie jodyny są te młode i delikatne. 

Oprysk z jodyny nie tylko w ogrodzie 

Oprysk z jodyny okaże się też przydatny w przypadku roślin doniczkowych. Jeśli w swojej kolekcji masz zwłaszcza osłabione rośliny tego typu, roztwór z jodyny pozwoli przywrócić im witalność.  

Kuracja wzmacniająca zakłada podlewanie roślin przy użyciu mieszanki przygotowanej z 40 kropli jodyny rozpuszczonych w 10 litrach wody. Uważaj, by roztwór wlewać jak najbliżej ścianek donicy, unikając w ten sposób kontaktu z częściami rośliny wystającymi ponad ziemię. 

Warto pamiętać również o tym, by ziemia w donicy wzbogacanej jodem była wilgotna. Nawożenie jej w ten sposób możesz powtarzać co 3–4 tygodnie. 

Jodyna jako nawóz i środek ochrony roślin 

Są jeszcze dwa ciekawe zastosowania jodyny w ogrodzie, o których warto pamiętać. Pierwsze to przygotowanie nawozu z dodatkiem tej substancji, zapewniającego roślinie przyspieszony wzrost.  

Stworzenie nawozu na bazie jodyny pozwoli uzyskać też bujniejsze uprawy, a co za tym idzie, również bogatsze zbiory. Jod nadaje się do niemal wszystkich roślin uprawnych, bo w naturze stanowi składnik występujący w ziemi i pobudzający do rozwoju.  

Nie w każdej glebie jest go na tyle dużo, by roślina mogła czerpać go tyle, ile potrzebuje. Najbardziej obfite w jod są żyzne gleby. W przypadku mniej urodzajnego podłoża wzbogacaj ziemię o ten pierwiastek, by rośliny nie cierpiały na jego niedobór. W tym celu podlewaj je przy użyciu mieszanki z jodyną raz na 3–4 tygodnie. Do jej stworzenia użyj 40 kropli jodyny i 10 litrów wody. 

Jeszcze jednym sposobem na użycie jodyny w ogrodzie jest traktowanie jej jako środka ochrony roślin. W ten sposób można nie tylko ochronić roślinę przed często pojawiającymi się chorobami, ale i zaradzić atakom szkodników.  

Właściwości odkażające tej substancji pozwolą z kolei uchronić korzenie rośliny przed gniciem. Jodyna pomaga również w dezynfekcji nasion przed wysiewem, w przygotowaniu bulw przed sadzeniem oraz w ochronie roślin przed drobnoustrojami i w walce z istniejącymi.  

ogród bez szkodników

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.