Porady domowe

Jak pozbyć się z domu skulic, prosionków i stonóg murowych?

Muchy, pająki, rybiki, mole to nie jedyne zwierzęta, jakie mogą osiedlić się w naszych domach. Zimą, ciepłe i wilgotne warunki panujące w większości domostw przyciągają również mniej znane szkodniki: skulice pospolite, stonogi murowe i prosionki szorstkie. Jak się ich pozbyć?

Jak pozbyć się z domu skulic, prosionków i stonóg murowych?

fot. 123RF/PICSELL

Nie tylko pająki czy rybiki mogą zagnieździć się w naszych „czterech ścianach”. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym z ogrodem, w nasze progi zawitać mogą m.in. skulice pospolite, stonogi murowe i prosionki szorstkie. Czym różnią się te stworzenia i jak je zwalczyć?

Skulica pospolita, czyli skulica obrzeżona jest niewielkim dwuparcem z rodziny skulicowatych. Owady te są niewielkie — samice dorastają od 8 do 20 mm, samce są mniejsze — osiągają od 7 do 5 mm. Żeńskie i męskie osobniki mają imponującą liczbę odnóży: kolejno po 17 i 19 par. Ich grzbiety są połyskująco czarne, poprzedzielane płytkami grzbietowymi, które są częściowo białe. Kiedy są zagrożone, zwijają się w małą kulkę.

fot. Skulica pospolita //  123RF/PICSELL

Głowy skulic są niewielkie, odchodzą od nich dwie czułki. Skulice nie rozpoznają złożonych obrazów, dostrzegają jedynie źródło światła. Owady żywią się materią organiczną, grzybami, mchem, padliną, butwiejącym listowiem i drewnem. Ich obecność nie stanowi zagrożenia dla ludzi, są one jednak uciążliwe, gdy zadomawiają się w naszych mieszkaniach i zaczynają się licznie rozmnażać. Ich obecności sprzyja wilgoć – jeśli dostrzeżemy je w domu, może to sygnalizować problem ze stanem powietrza w domu.

fot. Stonoga murowa // 123RF/PICSELL

Stonoga murowa jest skorupiakiem z rodziny Oniscidae. Przedstawiciele tego gatunku osiągają niewielkie rozmiary: 18 mm długości i 6-10 mm szerokości. Mają jajowaty, spłaszczony kształt. Ubarwione są szaro, z jasnymi plamkami na chitynowych pancerzach. Ich cechą charakterystyczną są długie czułki, składające się z trzech segmentów. W środowisku naturalnym stonogi żyją w miejscach wilgotnych, nienasłonecznionych: w lasach i parkach, w zgłębieniach przy kamieniach, pod korą, w butwiejących drzewach, skąd mają łatwy dostęp do wody. Intensywne promienie słoneczne i suche powietrze zagrażają życiu tych stworzeń. Najlepiej czują się one w wilgotnych warunkach, przy zawilgoceniu powietrza sięgającemu ok. 86% i więcej. Zamieszkują często piwnice i szklarnie, ale pojawiają się też w mieszkaniach – osiedlają się pod boazerią, w drewnianej podłodze i innych zakamarkach, w których panują odpowiednie warunki. Skorupiaki te żywią się podobnie jak skulice, resztkami roślin, padliną, ale też składnikami organicznymi zawartymi w… materiałach budowlanych – betonie, cemencie. Rzadziej sięgają również po rośliny, m.in. storczyki czy resztki surowych warzyw.

fot.  Prosionek szorstki // 123RF/PICSELL

Ze stonogą murową często mylony jest prosionek szorstki, skorupiak z rodziny Porcellionidae. Prowadzi nocny tryb życia i podobnie jak wcześniej opisywane stworzenia, żyją głównie w wilgotnych warunkach. W ciągu dnia ukrywają się w ciemnych zakamarkach – wystawione na promienie słoneczne mogą… nawet „wyparować” na śmierć (utracić zupełnie wodę nagromadzoną w organizmie). Osiągają do 17 mm długości, a ich owalne, spłaszczone ciała są wyraźnie posegmentowane i pokryte twardym oskórkiem, przypominającym pancerz. Mają długie, modularne, jakby łamiące się czułki. Samce są koloru ciemnego, niebieskiego szarego, osobniki żeńskie mają jasne plamki. Prosionki bardzo często żyją blisko skupisk ludzkich, np. w ogrodach. Szczególnie uciążliwe stają się zimą i latem, kiedy przedostają się do wnętrz domów. Skorupiaki te żywią się przede wszystkim rozkładającymi się resztkami roślin.

fot. 123RF/PICSELL

Jak zwalczać skulice, stonogi i prosionki?

Aby skutecznie zwalczyć te szkodniki, trzeba reagować szybko, tuż po ich dostrzeżeniu. Przede wszystkim należy zacząć od wyeliminowania czynników, które sprzyjają ich namnażaniu. Konieczne będzie zlokalizowanie obszaru, w którym głównie się gromadzą. Miejsca, w których je dostrzegliśmy, trzeba osuszyć, dogrzać i regularnie wietrzyć. Warto skontrolować stan wilgotności powietrza w domu i jeśli okaże się, że jest zbyt wilgotne, trzeba podjąć kroki majce na celu poprawę stanu powietrza. Skontrolujmy również stan wyposażenia mieszkania – sprawdzajmy przede wszystkim drewniane konstrukcje i meble – podłogi, schody, szafki, boazerie. Zbutwiałe elementy trzeba w miarę możliwości wyrzucić lub wymienić na nowe.

Nie zamykajmy się jedynie na pomieszczenia wewnątrz domu – osuszenia i wyczyszczenia wymagają również takie elementy jak rynny, pobliskie rynsztoki, szamba, kompostowniki i inne zbiorniki wodne w pobliżu budynku. Regularnie wyrzucajmy odpady zielone i nie pozwalajmy, by warstwa odpadłych liści zalegała na trawniku w ogrodzie.

Dobrym pomysłem jest zastawianie pułapek. W miejscach występowania szkodników umieścić można arkusze tektury falistej, gazety lub umieszczone w pojemniku warzywa (ziemianki, marchewkę), płatki owsiane, nasączone wodą trociny lub wióry drzewne. Zwabią one szkodniki, co da nam okazję do ich zebrania i wyrzucenia.

Do zwalczenia prosionków, stonóg i skulic wykorzystać można też konwencjonalne środki owadobójcze. Opryski trzeba jednak wykonywać późnym wieczorem, czyli porą, w której szkodniki zaczynają żerowanie.

Deccoria.pl

Zobacz koniecznie: Nietypowe dekorajce

Zobacz koniecznie: Koty i choinki

Zobacz koniecznie: Wnętrzarskie porażki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.