Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak powstaje czarny osad na garnkach
- Jak czyścić garnki sodą oczyszczoną
- Jak czyścić patelnie pastą do zębów
Czarny osad na garnkach — jak się go pozbyć i skąd się bierze?
Tłuszcz i resztki jedzenia zbierają się na zewnętrznych ściankach garnków i patelni podczas gotowania. Jeśli niedokładnie myjemy naczynia, tego typu zanieczyszczenia będą się nawarstwiać. Nagromadzony brud pod wpływem wysokiej temperatury lub płomieni kuchenki gazowej zapieka się i utwardza. W efekcie na spodach naczyń powstaje trudny do usunięcia czarny nalot.
Chcąc uniknąć powstawania osadu oraz czyszczenia garnków z sadzy przede wszystkim należy pamiętać o:
- dokładnym myciu patelni i garnków,
- regularnym czyszczeniu płyty kuchenki, jej rusztu oraz palników,
- zapobieganiu kipienia gotowanych potraw.
Czyszczenie garnków emaliowanych i ze stali nierdzewnej
Zewnętrzne ścianki garnków stalowych i emaliowanych z powodzeniem wyczyścimy magicznymi gąbkami lub gąbkami-skrobakami. W drugim przypadku warto wyposażyć się w dwa rodzaje skrobaków: mocniej ścierający, który przyda się do bardziej zaniedbanych naczyń oraz miększy, elastyczny, który nie zarysuje delikatnych powierzchni.
Czyszczenie garnków — soda oczyszczona
Do czyszczenia spodów patelni lub garnków należy przygotować:
- pół szklanki sody oczyszczonej;
- wrzątek – taka ilość, jaka wypełni zlew lub inne naczynie, w którym zabrudzone garnki będą odmakać.
Czyszczenie garnków emaliowanych z sadzy i tłuszczu zaczynamy od przesypania sody do zlewu lub dużej miski i zalania jej wrzątkiem. Do tak przygotowanej „kąpieli” przekładamy zabrudzone rondle i namaczamy je przez minimum 15 minut. Czas ten warto wydłużyć, jeśli zmagamy się z naprawdę starymi zabrudzeniami. Myte naczynia można też namaczać kilkukrotnie, np. po zdjęciu pierwszej warstwy brudu, ponownie zanurzamy garnek w wodzie, tym razem na ok. 5-10 minut.
src: Jak wyczyścić garnki i patelnie z zewnątrz / How to clean outer side of your pots and pans, Kanał: Uporządkowana
Aby usunąć czarny osad na garnkach, po namakaniu przecieramy każdy z nich magiczną gąbką lub skrobakiem. Do wyczyszczenia mniejszych elementów, np. wytłoczeń w garnkach stalowych możemy użyć miękkiej szczoteczki do zębów lub małej szczotki typu żelazko. Roztwór wody i sody rozmiękcza sadzę na garnkach i odkleja ją od powierzchni naczyń, tak więc ich szorowanie nie powinno sprawiać większych problemów. Czyszczenie garnków ze stali nierdzewnej i patelni przeprowadzamy w podobny sposób — namaczamy je w we wrzątku z sodą i szorujemy skrobakiem lub gąbką.
Czyszczenie garnków — domowe sposoby z kwaskiem cytrynowym
Oczyszczenie garnków z zewnątrz umożliwia również kwasek cytrynowy. Używa się go podobnie jak sody. Należy rozpuścić go w ciepłej wodzie, a następnie zanurzyć w niej brudne naczynia. Po kilkunastominutowym namaczaniu gąbką lub szczotką zdejmujemy rozmokłe zabrudzenia.
Rada: Jeśli szukasz sposobu na czyszczenie garnków miedzianych, do roztworu dodaj jeszcze garść soli kuchennej. Trzeba je myć bardzo delikatnie — najlepiej miękką ścierką.
Czyszczenie garnków sodą i octem
Do czyszczenia garnków i patelni od spodu można użyć też octu, który ma kwaśny odczyn, dzięki czemu dobrze rozpuszcza rdzę oraz tłuszcz. Nie używajmy go jednak do czyszczenia garnków emaliowanych i patelni ceramicznych, ponieważ mogą się uszkodzić. Brudne naczynia należy namaczać w roztworze ciepłej wody i octu (proporcja 1:1) przez ok. 30 minut. Po upływie tego czasu, gdy osad namięknie, łatwo usuniemy go gąbką lub szczotką.
Uwaga! Nie należy łączyć sody i octu — obie te substancje w wyniku reakcji chemicznej zobojętniają się, co oznacza, że tracą swoje czyszczące właściwości.
Czyszczenie garnków z zewnątrz ułatwia soda oczyszczona, kwasek cytrynowi i ocet Fot. 123RF/PICSEL
Czyszczenie garnków Coca-colą
Popularny, słodki napój ma w składzie kwasy, które również pomogą w czyszczeniu patelni na spodzie i zewnętrznych części garnków. Wystarczy go podgrzać, a później namaczać w nim brudne naczynia przez ok. godzinę. Po upływie tego czasu przecieramy je gąbką i myjemy jak zwykle — płynem do mycia naczyń.
Czyszczenie patelni pastą do zębów
Do czyszczenia garnków i patelni z zewnątrz użyć można także pasty do mycia zębów. Należy nałożyć ją na zabrudzenia i zwilżyć wodą. Aby pozbyć się czarnego osadu, dokładnie szorujemy zabrudzone powierzchnie. Nie zaleca się jednak czyszczenia patelni ceramicznej i teflonowej w ten sposób. Pasty do zębów zawierają drobinki, które mogą je uszkodzić. W ich przypadku lepiej użyć roztworu sody oczyszczonej lub zwykłego płynu do mycia naczyń.
Przeczytaj również: Jak doczyścić przypalone spody naczyń? Jest prosty sposób!
Redakcja Deccoria.pl
Najszybszy sposób na wyczyszczenie przypalonego garnka na INTERIA.TV.