Remont podłogi to skomplikowana, długa i kosztowna operacja, często wymagająca zatrudnienia majstra. A gdyby można uniknąć całego tego zamieszania? Oto kilka prostych sposobów, dzięki którym odmienimy podłogę mniejszym nakładem kosztów i pracy.
Jak odnowić podłogę?
Odświeżając mieszkania, niewiele uwagi poświęcamy podłogom. O wiele łatwiej jest odnowić ściany, czy kupić nowe meble. To zupełnie zrozumiałe – urządzając wnętrza, liczymy się z koniecznością wymiany wyposażenia. Posadzkę bierzemy raczej za pewnik – oczekujemy, że będzie trwała, niezawodna, najlepiej, jeśli jest jeszcze do tego łatwa w utrzymaniu, bezproblemowa. Z tych powodów jej wyborowi poświęcamy wiele uwagi. Niezależnie od parametrów posadzki, na którą się zdecydowaliśmy, nie można oczekiwać, że przy intensywnej eksploatacji, przetrwa ona długie lata w nienaruszonym stanie. W końcu przychodzi czas, gdy trzeba zaplanować i jej odnowę. Drewniane powierzchnie do dawnego stanu świetności przywróci cyklinowanie lub inne metody odnowy, o których można przeczytać w tym artykule.
Malowanie to chyba najprostszy sposób na odmienienie starej podłogi. Warstwa farby sprawi, że podłoga nabierze nowego charakteru. W ofertach sklepów budowlanych znajdują się emulsje nadające się do powierzchni zarówno drewnianych, betonowych, jak i ceramicznych czy z laminowanych paneli.
Jak pomalować podłogę?
Co ważne, każdy rodzaj posadzki przed malowaniem należy odpowiednio przygotować. W przypadku większości podłóg konieczne jest zeszlifowanie starej powłoki impregnującej, a następnie uzupełnienie braków i dokładne oczyszczenie oraz osuszenie podłoża.
Malowanie podłogi
Malowanie zaczynamy od położenia gruntu, dopiero później farby. Oba preparaty powinny być dopasowane do materiału, z którego wykonane jest podłoże. Przeczytaj więcej: szczegółowy poradnik na temat malowania podłóg.
Podłoga z linoleum
Kolejną możliwością szybkiego i łatwego odnowienia podłogi jest położenie na niej warstwy elastycznego linoleum. Ta „naturalna” okładzina jest tania, niezbyt trudna w układaniu a przy tym niesamowicie wytrzymała. Dobre jakościowo produkty mogą wytrzymać nawet 30-40 lat!
Materiał kupujemy w rolkach (dostępne są w różnych szerokościach, które można łatwo dostosować do wymiarów pomieszczenia), później wystarczy rozwinąć je na warstwie kleju. Co ciekawe, linoleum występuje w licznych wariantach kolorystycznych – w bogatej ofercie rynkowej znajdziemy m.in. materiały imitujące drewno lub kamień.
Podłoga z korka
W formie okładziny użyć możemy również popularnego korka. Materiał ten jest solidny i tani, całkiem łatwy w utrzymaniu i przede wszystkim niezbyt skomplikowany w ułożeniu. Odznacza się niezłą izolacją termiczną i odpornością na wilgoć. Doskonale nadaje się do pomieszczeń typowo wypoczynkowych, sypialni, salonu, pokoju dziecka – czyli tam, gdzie najczęściej chodzimy boso.
Podłogę z ułożyć można w dwóch wariantach – z płytek lub paneli. Te drugie są tańsze i nie wymagają podklejania tak jak „kafelki”. Panele z korka układamy na suchym, stabilnym, twardym i dobrze oczyszczonym podłożu.
Podłoga z paneli winylowych
Na podłogach wykonanych z płytek ceramicznych, PCW, podklejanego laminatu oraz przymocowanego do podłoża parkietu drewnianego można ułożyć również panele winylowe montowane w systemie pływającym. Na podłożach z klejonego linoleum oraz klejonego parkietu olejowanego konieczne jest zastosowanie podkładu z folii polietylenowej, zapobiegającej ewentualnym przesunięciom.