Poradniki

Tych roślin lepiej nie trzymaj w domu

Z roślinami domowymi wiąże się wiele przesądów. Są gatunki, które przynoszą szczęście, ale są i takie, które na swoich właścicieli sprowadzają wyłącznie pecha. Tych roślin lepiej nie trzymaj w domu. Nie chcesz przecież, by nowy rok był gorszy niż 2020, prawda?

REKLAMA

fot. Pixabay.com

Rośliny w domu – ogólne zasady odganiania pecha

Wiele przesądów wskazuje, że w domu nie należy trzymać ani roślin z kolcami (głównie kaktusów), ani roślin ogółem zaniedbanych i obumarłych.

Dla większości z nas (tej większości, która nie ma ręki do roślin) kaktusy to prawdziwe błogosławieństwo — wymarzeni towarzysze, którzy nie potrzebują zbyt wiele uwagi do zdrowego i pięknego wzrostu. Niestety, niektóre przesądy wskazują, że rośliny posiadające kolce (z wyjątkiem róż) ściągają za sobą całe pokłady negatywnej energii i pecha. Podobne wierzenie dotyczy roślin, które zwiędły lub uschły. Zapomnieliśmy o podlewaniu i roślinka obumarła? Odsuńmy na bok wszelkie sentymenty i pozbądźmy się jej bez mrugnięcia okiem. Co więcej, niektórzy wierzą, że samo trzymanie w dłoni uschniętego bukietu poskutkuje nieszczęśliwym wydarzeniem! Romantyczne bukiety z zasuszonej hortensji? Nie do pomyślenia w szczęśliwym domu.

Jakie rośliny przynoszą pecha?

Zobacz więcej zdjęć

Wrzosy

Wrzosy to jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Już z początkiem września pojawiają się licznie na parapetach, tarasach i w ogrodach.  O wrzosach utarło się mówić, że przynoszą nieszczęście domowi, w którym się pojawią. Nie do końca jest jasne, skąd się wzięły takie przesądy – ich przyczyn jest co najmniej parę. Dawniej uważano, że z roślin tych wiedźmy robiły swoje miotły. Niepokojąca może też być pora ich kwitnienia, przypadająca na okres jesienny — spotkać je jeszcze można w listopadzie, miesiącu kojarzonym ze świętem zmarłych.

Róża chińska – ketmia (hibiskus)

Róża chińska należy do rodziny ślazowatych. Wyróżnia się przede wszystkim okazałymi, czerwonymi kwiatami, które pojawiają się wczesną wiosną i utrzymują się do lata. To doskonała roślina dla tych, którzy nie posiadają jeszcze ogrodniczego doświadczenia. Doniczkowy hibiskus wiele przebacza: spadki temperatur, suszę, okresowe niedobory światła i przeciągi. O ketmii utarło się mówić, że swoim właścicielom przynosi pecha i powoduje problemy zdrowotne. Ponoć przesąd ten wynika z chęci chronienia ozdobnych krzewów tej rośliny – dawniej bardzo chętnie ścinano z nich kwiaty, co sprawiało, że parkowe alejki i klomby wyglądały na ogołocone. Nigdy nie udowodniono rzekomej szkodliwości rośliny, ale w miejskich legendach zawsze jest ziarnko prawdy.

Zobacz więcej zdjęć

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to pnącze o ozdobnych liściach. Nietrudne w uprawie, dobrze rośnie w warunkach mieszkaniowych. Ładnie rośnie w cieniu, ale preferuje, by podłoże było stale lekko wilgotne. Roślina jest trująca – wszystkie jej części zawierają saponiny. W kontakcie skórnym działają drażniąco na skórę, a po zjedzeniu wywołują dolegliwości układu pokarmowego. Bluszcz, choć urokliwy, nie cieszy się dobrą sławą. Ma przynosić pecha w miłości i powodować problemy w związkach.

 fot. Pixabay.com

Fiołki

Nie tylko bluszcz zwiastuje porażki w życiu miłosnym. Podobne przesądy dotyczą fiołków. Rośliny te są bardzo łatwe w uprawie i kwitną niemal cały rok. Niestety, wg. przesądów naszych wschodnich sąsiadów, roślin tych nie powinny uprawiać single - inaczej nie znajdą swojej drugiej połówki. Jeśli się nie boisz, przeczytaj o uprawie fiołków afrykańskich w domu.


Fot.123RF.com

Monstera

Monstera jest silnie płożącym się pnączem, osiągającym nawet do 10 metrów wysokości. Tworzy liczne korzenie powietrzne, dzięki którym pnie się ku górze. Jej ozdobnym walorem są ciemnozielone, skórzaste liście – u młodszych egzemplarzy sercowate, u starszych duże (nawet o średnicy 60 cm), jakby ręcznie powycinane, z charakterystycznymi dziurami. Czy ktoś wyobraża sobie modne mieszkanie bez olbrzymiej monstery stojącej w rogu? Roślina ta już od kilku sezonów cieszy się popularnością zarówno jako okaz doniczkowy, jak i w formie nieożywionej: jej liście to szalenie popularny print nadrukowany na tekstylia i tapety. Niestety – monstera rzekomo wytwarza negatywną energię, która sprawia, że ludzie przybywający w jej otoczeniu czują się niespokojni, rozdrażnieni.

 fot. 123RF/PICSEL

Bawełna

Bawełnę traktowano wyłącznie jako roślinę przemysłową, do produkcji tkanin. Ostatnimi czasy wpadła jednak w oko florystom i stylistom wnętrz, dzięki czemu znacznie zyskała na popularności. Szczególnie pożądane (bo bardzo atrakcyjne) są owoce tej rośliny. Bawełna jest rośliną jednoroczną, o przeciętnych wymaganiach – należy ją trzymać w ciepłym, nasłonecznionym miejscu i często podlewać. Zgodnie z indyjskimi wierzeniami bawełna na domy, w których się pojawia, sprowadza pecha i biedę.

Zobacz więcej zdjęć

Hoja

Hoja nie dość, że pięknie pachnie, to jeszcze świetnie wygląda – pnącza hoi tworzą bukieciki małych, gwiazdkowatych kwiatów. Zapach tej rośliny można porównać do zapachu landrynek i goździków. Lubi półcień i długo może rosnąć bez przesadzania. Trzeba uważać, żeby jej nie przelać, bo wtedy niestety obumiera. Jest bardzo odporna i łatwa w hodowli. O hoi można często usłyszeć, że to „roślina biedy” – im ładniej kwitnie, tym biedniejszy dom, w którym jest trzymana.

Deccoria.pl

Reklama

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (4)

CZECHU

Co trzeba mieć w głowie, żeby wypisywać takie brednie?

Nefertari

No nie. Serio??? Myślałam, że Deccoria to poważny portal, a tu zonk - artykuł rodem z jakiejś "Wróżki" czy innych gazetek o zjawiskach paranormalnych... Litości!

REKLAMA
jobas1

Jak się splunie trzy razy przez lewe ramie to te rośliny staja się wręcz potrzebne w domu

Zorza

CO TO ZA ŚREDNIOWIECZNE PRZESĄDY pisane jeszcze z błędami (po wg nie stawiamy kropki)

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Tych roślin lepiej nie trzymaj w domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.