Porady domowe

Błędy, które skracają żywotność AGD i windują rachunek za prąd

Artykuły gospodarstwa domowego psują się z rozmaitych powodów. Czasem winny jest przypadek, czasem wiek sprzętu i zaprogramowane usterki. Niezależnie od tych czynników, do psucia się lodówek i pralek bardzo często sami przykładamy rękę.

Błędy, które skracają żywotność AGD i windują rachunek za prąd
Fot.123RF.com

Dlaczego AGD przestaje działać?

To właśnie my i nasze niewłaściwe nawyki przyczyniamy się do skracania żywotności AGD. Jasne – czasem można winić złośliwość rzeczy martwych, czy też celowe postarzanie produktów, ale gdybyśmy odpowiednio obchodzili się z posiadanymi urządzeniami, usterkę pewnie odwleklibyśmy w czasie. Co skraca życie AGD? Dlaczego urządzenia gospodarstwa domowego przestają działać?

Gdy pralka nie działa... 

Pralka jest prosta w obsłudze? To zależy! Istnieje wiele błędów, które nieświadomie popełniamy, korzystając z tego urządzenia. Tym, który przydarza się najczęściej, jest przeładowanie bębna – upchnięcie w nim więcej tkanin, niż powinien przyjąć. Każdy model pralki ma określony, właściwy dla siebie wymiar załadunku. Nagminne przekraczanie dopuszczalnej wartości może powodować nie tylko problemy takie jak niedoprane ubrania, ale też szybszego zużywania bębna, łożyska, amortyzatorów i innych części urządzenia. Taka praktyka doprowadzić może nawet do przegrzania lub spalenia silnika.

REKLAMA

Czego jeszcze nie należy robić w przypadku pralek?

Jeśli podczas wirowania pralka lekko podskakuje, nie dociążajmy jej – nie siadajmy na niej, ani nie stawiajmy ciężkich przedmiotów. Zobacz, dlaczego pralka skacze i co zrobić, gdy wędruje po całej łazience »

Przed każdym praniem dokładnie opróżniajmy kieszenie ubrań. Chusteczki higieniczne i lub inne drobne przedmioty, np. monety, mogą uszkodzić wnętrze pralki lub zapchać filtry.

Dlaczego odkurzacz nie ma ciągu

Współczesne odkurzacze są wielozadaniowymi i bardzo zaawansowanymi technologicznie urządzeniami – warto więc wiedzieć, jak posługiwać się nimi poprawnie. Co ciekawe, producenci wielu modeli odradzają odkurzanie sypkich produktów takich jak mąka, sól, cukier i im podobnych. Drobinki mogą szczelnie zatkać filtr i worek na kurz, co prowadzi do słabszego wciągania zabrudzeń i przegrzewania sprzętu. Jeśli już odkurzamy takie zanieczyszczenia, pamiętajmy o wymianie worka i oczyszczeniu filtrów. Nie każde urządzenie nadaje się do odkurzania mokrych powierzchni czy większych i twardszych resztek zbitego szkła lub gwoździ. Mogą one uszkodzić wnętrze odkurzacza.

Odkurzając, starajmy się nie nadeptywać na rurę urządzenia, nie ciągnijmy jej zbyt mocno.

REKLAMA

Jak dbać o lodówkę? 

Lodówki postrzegane są jako najbardziej zawodne sprzęty. Ich naprawa bywa kosztowna, a zakup nowej wiąże się ze sporym wydatkiem. Ograniczenie kilku zgubnych praktyk wpłynie na przedłużenie jej żywotności. Nigdy nie wkładajmy do nich gorących dań – to przyczynia się do zbierania się grubszych warstw szronu na ścianach urządzenia, co ma szkodliwy wpływ na pracę agregatu oraz powoduje zwiększony pobór prądu. Sprzęt pobierze więcej energii, by schłodzić swoje wnętrze do danej temperatury.

Kuchnia — lodówka obok piekarnika

Lodówka wymaga odpowiedniego umiejscowienia w kuchni. Nie powinna stać w pobliżu innych źródeł ciepła – piekarnika czy kuchenki. Emitowane przez nie ciepło zaburza pracę termostatu. Warto też nie dosuwać urządzenia do ściśle do ścian, tak aby zapewnić mu prawidłową cyrkulację powietrza.

Przeczytaj: Ile prądu pobiera lodówka i jak obniżyć rachunki »

Nawet jeśli posiadamy urządzenie typu no-frost, raz na 2-3 miesiące starajmy się myć wnętrza, jak i zewnętrza lodówki – szczególnie jej kratek wentylacyjnych.

REKLAMA

Zmywarka działa ale nie zmywa

Przed załadowaniem urządzenia starajmy się oczyścić talerze i naczynia z dużych resztek pożywienia, ponieważ doprowadzają one do zatykania odpływu i spryskiwaczy. Z tego samego powodu nie zapominajmy, by z nowych naczyń usuwać naklejki i etykietki. Raz w miesiącu koniecznie nastawmy puste urządzenie na płukanie, tak by ją przemyć. Używajmy w tym celu jedynie płynów przeznaczonych do zmywarek, a nie np. płynu do mycia naczyń.

Dla prawidłowego działania zmywarki równie istotne jest, by odpowiednio układać w niej brudne naczynia. Mniejsze powinny trafić do górnych koszy, te większe – do dolnych. Przedmioty nie mogą się stykać, zapewni to lepsza dystrybucje wody. Szklanki i sztućce powinny być unieruchomione, inaczej podczas płukania mogą się porysować lub obijać o siebie.

Jak dbać o mikrofalówkę?

Aby nie dopuścić do przegrzania mikrofali, należy unikać układania różnych przedmiotów na urządzeniu. Nigdy nie uruchamiajmy pustego sprzętu — to prosta metoda, by uszkodzić magnetron, emitujący mikrofale, które podgrzewają pożywienie. Pod żadnym pozorem w mikrofalówkach nie wolno podgrzewać zamkniętych pojemników, mogą bowiem eksplodować.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.