Podczas cyklu wirowania pralki pracują na szybkich obrotach, zatem niezbyt intensywne drgania nie powinno wzbudzać naszych podejrzeń. To efekt działania siły odśrodkowej, która „wyciąga” wodę z tkanin. Co innego, jeśli urządzenie zaczyna podskakiwać i niebezpiecznie wędrować po całej łazience. Co można z tym zrobić?
Przyczyn podskakiwania pralki może być wiele. Jeśli podczas pracy nowe urządzenie zaczyna dziwnie wibrować i przesuwać się, warto sprawdzić, czy właściwie (lub czy w ogóle) usunięto z niego specjalne blokady — śruby transportowe zabezpieczające bęben i inne elementy ruchome na czas przewozu sprzętu. Ich umiejscawianie różni się w zależności od modelu i producenta pralki, warto zatem przeczytać w instrukcji, gdzie zostały umieszczone i jak należy je usunąć. Zazwyczaj są to cztery śruby, które z łatwością odkręcimy z pomocą standardowego śrubokręta. W większości przypadków trzeba je zastąpić plastikowymi naczepami, które producenci dołączają do urządzenia. Nieusunięcie blokad jest sporym zaniedbaniem, nie tylko skutkuje podskakiwaniem pralki, ale może też prowadzić do jej uszkodzenia.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Jak skutecznie ukryć pralkę w małej łazience? Zobacz!
Kolejną częstą przyczyną przesuwania się urządzenia, jest błędne wypoziomowanie, czyli niezapewnienie urządzeniu odpowiedniej stabilizacji. Jest to „usterka”, z którą łatwo poradzimy sobie samodzielnie. Pralki posiadają nóżki o regulowanej wysokości, umożliwiające dostosowanie ich do powierzchni podłogi. Zanim jednak zaczniemy je ustawiać, z użyciem poziomicy sprawdźmy odchylenie sprzętu od płaszczyzny posadzki. W tym celu układamy przyrząd pomiarowy na górnej płycie sprzętu. Podstawki pralki regulujemy tak, by pęcherzyk znajdował się dokładnie na środku wskaźnika. Po skończeniu regulacji skontrolujmy czy sprzęt stoi pewnie i nie chybota się w żadną ze stron.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Raz na jakiś czas sprawdźmy, czy regulowane nóżki są mocno przykręcone do urządzenia. Ich obluzowanie również może powodować hałasy i podskakiwanie.
Pralki odpowiednio przygotowane do użytkowania również mogą delikatnie podskakiwać. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku uruchamiania niemal pustego urządzenia, przeładowania bębna, a także prania ciężkich i obszernych tkanin, np. kurtek, płaszczy, pościeli. Wtedy pomoże podzielnie prania na mniejsze, mniej obciążające partie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Czasami zdarza się również, że pralka posuwa się po łazience, ponieważ jej nóżki po prostu ślizgają się po gładkiej powierzchni płytek. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest obmycie ich acetonem (można wykorzystać zmywacz do paznokci na bazie acetonu) lub płynem do mycia okien. Pomocna okazać się może także specjalna płyta antywibracyjna lub nakładki na podstawki, które można nabyć w sklepach budowlanych i z wyposażeniem łazienkowym. Raczej nie podkładajmy pod urządzenie „stabilizujących” przedmiotów – pozginanych kartek, przepołowionych piłeczek tenisowych etc.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Problemy z przesuwaniem się i nadmiernym wibrowaniem urządzenia mogą powstawać na skutek poważniejszych awarii – uszkodzonego, zużytego amortyzatora albo rozciągniętej, czy też pękniętej sprężyny. Jeśli zastosowanie powyższych wskazówek nie przyniosło pozytywnych rezultatów, skontaktujmy się ze specjalistami.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Przeczytaj również:
TOP 10 najtrudniejszych plam i 10 sposobów, by się ich pozbyć
Jak walczyć z pleśnią w domu (wymiana sylikonu)
Tego się wystrzegaj! 10 błędów w urządzaniu łazienki
Jak skutecznie ukryć pralkę w małej łazience
Jak wybrać pralkę? Sprawdzone wskazówki