Spis treści:
- Jakie są oznaki źle działającej kratki wentylacyjnej?
- Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną?
- Czyszczenie kratki wentylacyjnej bez zdejmowania
- Jak często należy czyścić kratkę wentylacyjną?
Jakie są oznaki źle działającej kratki wentylacyjnej?
Zanieczyszczona kratka wentylacyjna wpływa na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, co może negatywnie odbić się na zdrowiu. Bóle głowy, zmęczenie, podrażnienie gardła czy częsta infekcja dróg oddechowych, a w dłuższej perspektywie astma to realne niebezpieczeństwo, na jakie narażeni są mieszkańcy domu, w którym kratki wentylacyjne są zaniedbane.
Jednym z pierwszych objawów nieprawidłowo działającej kratki wentylacyjnej jest nadmierna wilgoć w mieszkaniu, a skutkiem tego są zaparowane szyby w oknach. Takie warunki sprzyjają rozwojowi pleśni w domu. Najpierw pojawiają się w narożnikach, zwłaszcza tych ukrytych za meblami, kanapami, w okolicy ram okiennych, później rozprzestrzeniają się dalej. Jest to zjawisko wyjątkowo nieestetyczne, stwarzające spore zagrożenie, szczególnie dla alergików i astmatyków, ale także osób starszych i małych dzieci.
Brudna kratka wentylacyjna może powodować również brzydki zapach stęchlizny. Jeśli czuć unoszący się w powietrzu przykry zapach, a opary z gotowania są wyczuwalne w sąsiednich pomieszczeniach, to możemy mieć pewność, że kratki wentylacyjne działają źle. Problem z zanieczyszczonymi kratkami wentylacyjnymi to również ciąg wsteczny w kanałach objawiający się nadmuchem zimnego powietrza.
Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną?
Czyszczenie kratki wentylacyjnej nie jest skomplikowaną czynnością. Aby zrobić to dokładnie, w pierwszej kolejności powinniśmy przystąpić do demontażu kratki wentylacyjnej, a następnie wypłukać ją w wodzie z płynem do naczyń lub mydłem. Do czyszczenia warto użyć małego pędzelka, a do zakamarków kratki - patyczków higienicznych. Na koniec kratkę trzeba starannie wypłukać, wysuszyć i finalnie zamontować z powrotem.
Kratkę wentylacyjną wykonaną z metalu można śmiało wyczyścić w zmywarce. Wystarczy ustawić podstawowy program w urządzeniu i gotowe. Alternatywną formą czyszczenia metalowej kratki wentylacyjnej jest metoda tradycyjna, którą opisaliśmy powyżej.
Czyszczenie kratki wentylacyjnej bez zdejmowania
Niekiedy zdarza się, że kratka wentylacyjna została przymocowana w sposób, który utrudnia jej ściągnięcie. Istnieje wówczas ryzyko uszkodzenia farby lub tynku. Są jednak sposoby na czyszczenie kratki wentylacyjnej bez zdejmowania jej ze ściany.
W pierwszej kolejności należy przygotować stabilną drabinę, dzięki której uzyskamy swobodny dostęp do czyszczonej powierzchni. Następnie mały i cienki nożyk owijamy bawełnianą szmatką.
Tak przygotowane narzędzie trzeba zamoczyć w wodzie z płynem do naczyń lub sodą oczyszczoną. Czyścimy wszystkie części kratki, zaczynając od góry i kierując się do jej dolnych partii. Na koniec wystarczy wytrzeć kratkę wentylacyjną do suchości i gotowe.
Jak często należy czyścić kratkę wentylacyjną?
Kratki wentylacyjne należy czyścić przynajmniej raz na pół roku. Zanieczyszczona kratka wentylacyjna sprawia, że właściwa cyrkulacja powietrza w domu zostaje zaburzona. Efekt to wilgoć i nieprzyjemny zapach, które zaczynają unosić się w mieszkaniu. Czyszczenie kratki wentylacyjnej jest bardzo ważną rzeczą z punktu widzenia nie tylko samej estetyki, ale również naszego zdrowia.
Czytaj też:
Jak przygotować szklarnię do nowego sezonu? Odkażanie szklarni to podstawa
Czym wyczyścić kabinę prysznicową? Trzy domowe sposoby działają cuda