Porady domowe

Domowe triki na brudną szybę kominka. Będzie lśniła

Regularne czyszczenie kominka z sadzy zapewnia nie tylko skuteczne ogrzewanie i estetykę, ale także bezpieczeństwo. Wyjaśniamy, dlaczego szyba kominka się brudzi i jak ją wyczyścić domowymi sposobami. 

Dlaczego szyba kominka się brudzi i jak często ją czyścić? Wyjaśniamy! Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak się pozbyć sadzy?

Kominek wymaga odpowiedniej konserwacji i cyklicznych przeglądów, które zapewnią jego właściwe działanie. Czyszczenie paleniska z sadzy rozpoczynamy dopiero po ok. 12 godzinach po zgaszeniu ognia. W sezonie grzewczym usuwamy smołę i łatwopalne substancje przynajmniej raz w tygodniu. Mycie ścian z sadzy jest konieczne. W przeciwnym wypadku substancje smoliste utworzą grubą warstwę, która zmniejszy przekrój komina i może doprowadzić do pożaru.

Osad z sadzy na ściankach  można usunąć specjalnymi środkami chemicznymi, którymi spryskujemy ich powierzchnię. Po kilku minutach brud wycieramy wilgotną ściereczką. Wkład kominka, czyli szamot, ruszt, płyty żeliwne i deflektor, należy zdemontować i oczyścić przed każdym sezonem grzewczym. Czyszczenie szamotu najlepiej wykonać specjalnymi środkami do usuwania kopcia. 

Najważniejszym warunkiem prawidłowego działania kominka jest używanie suchego drewna, najlepiej liściastego. Mimo wszystko szyba kominkowa z czasem ulega zabrudzeniu i palenisko traci walory estetyczne.

brudny kominek Najważniejszym warunkiem prawidłowego działania kominka jest używanie suchego drewna Fot. 123RF/PICSEL

Czyszczenie szyby kominka — jak często je przeprowadzać?

Pielęgnacja i konserwacja szyby kominkowej zależy przede wszystkim od rodzaju posiadanego urządzenia oraz powłok, jakimi zabezpieczono skrzydło. Szyby w kominku z kurtyną powietrzną wymagają częstego mycia, nawet co kilka dni. Szyby z powłoką pirolityczną (tzw. samoczyszczącą) przeważnie czyści się rzadziej. Pokryte są one warstwą tlenków chromu, które podwyższają temperaturę powierzchni szkła, dzięki czemu osadzająca się na nim sadza jest wypalana. Sprawdź także ten artykuł o odkurzaczu do popiołu.

Czyszczenie szyby kominka — porady

Szybę samoczyszczącą czyścimy standardowymi środkami chemicznymi do szyb. Do mycia zwykłej ceramiki szklanej należy używać płynów, które są dla nich specjalnie przeznaczone. Jeśli szyba jest mocno zabrudzona sadzą i substancjami smolistymi należy użyć preparatów, które te zanieczyszczenia rozpuszczą i usuną. Szczególnie dobrze sprawdzają się preparaty w sprayu, które zmiękczają brud i nie spływają po szybie.

czyszczenie brudnej szyby kominka Czyszczenie szyby kominka z sadzy Fot. 123RF/PICSEL

Czyszczenie szyby kominka — jaka gąbka?

Do mycia szyby nie wolno używać materiałów ściernych, które mogą ją porysować. Unikajmy stosowania skrobaków, magicznych gąbek czy popularnych druciaków. Dobrze zastąpią je gąbka celulozowa lub kuchenny zmywak. Po skończonym myciu należy dokładnie wytrzeć szybę, aby nie pozostały na niej pyły, które pod wpływem temperatury mogą przywierać do szkła. 

Dlaczego szyba kominka się brudzi?

Szyba kominka może pokrywać się brudem i sadzą z wielu powodów. Do najczęstszych należą:

  • Stosowanie niewłaściwego opału — błędem jest używanie drewna drzew liściastych, które nie zostało odpowiednio wysuszone lub było zbyt krótko sezonowane. Zawilgocony opał obniża temperaturę spalania, w wyniku czego dochodzi do "wędzenia". Powstający wówczas dym osadza się nie tylko na szybie, ale w całym kominie. Z kolei drewno drzew iglastych (drewno sosnowe, świerkowe, modrzewiowe i jodłowe) spala się bardzo ciężko. Obfituje ono w lepkie żywice, które zadymiają szybę oraz zanieczyszczają przewód kominowy. Drewno używane jako opał powinno być suche, czyste i pozbawione kory. Jej obecność również może powodować osadzanie się sadzy na szybie kominka.
  • Zaduszanie płomienia – pełne spalanie opału, bez produktów ubocznych w postaci sadzy nie jest możliwe bez dostępu tlenu. Ograniczanie dostęp powietrza, np. przez szczelne zamknięcie szybra, powoduje zabrudzenia nie tylko szyby, ale tez całej instalacji. W przypadku krótkiego przewodu kominkowego należy dbać o podtrzymywanie dużego ciągu.
  • Zaniedbany kominek z kurtyną wietrzną – kopeć może się osadzać na skrzydle z powodu zatkania szczelin, które się wokół niego znajdują. To z kolei ogranicza owiewanie wewnętrznej części szyby powietrzem. 

czyszczenie szyby kominka z sadzy  Czyszczenie szyby kominka sodą nie jest dobrym pomysłem Fot. 123RF/PICSEL

Czyszczenie szyby kominka — domowe sposoby

Aby usunąć osad z sadzy z szyby kominka, można zastosować domowe sposoby:

  • Czyszczenie szyby kominka popiołem — wilgotną szmatkę maczamy w popiele z paleniska i czyścimy nią okopconą szybę. Popiół musi być pozbawiony ostrych drobinek.   
  • Czyszczenie szyby kominka octem i amoniakiem — do pół litra wody dodajemy łyżkę amoniaku i łyżkę octu i tą mieszanką spryskujemy szybę. Po minucie przecieramy ją szmatką.

Odradzamy jednak czyszczenie szyby kominka sodą oczyszczoną. Nawet po rozrobieniu z wodą ma ona drapiące drobinki, które mogą uszkodzić jej powierzchnię. 

Autor: AniaRadzi.pl / Redakcja Deccoria.pl 

Jak myć okna bez smug? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Domowe triki na brudną szybę kominka. Będzie lśniła"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.