Porady domowe

Gdzie zamontować czujnik czadu? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Sezon grzewczy trwa w najlepsze, a to oznacza, że coraz częściej będziemy słyszeć w mediach o przypadkach podtrucia czadem. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych domowników. Na jakiej wysokości zamontować czujnik tlenku węgla?

fot. Czad jest przeźroczystym gazem bez zapachu. Pojawia się w przypadku nieprawidłowej pracy instalacji grzewczej / 123RF/PICSEL
REKLAMA

Jak powstaje czad? Ochrona przed tlenkiem węgla

Czad, czyli tlenek węgla to gaz, który powstaje podczas niepełnego spalania paliw w warunkach niedoboru tlenu. Nie ma zapachu ani barwy, jest silnie trujący i nieco lżejszy od powietrza, przez co łatwiej się z nim miesza i rozprzestrzenia. Każde urządzenie, którego działanie opiera się na spalaniu gazu, węgla czy innych paliw (kominki, piece gazowe, piece łazienkowe, kaflowe) może stać się źródłem emisji czadu. Pojawia się on, jeśli do palenisk nie jest dostarczana wystarczająca ilość świeżego powietrza. Najczęstszą przyczyną zaczadzeń jest wadliwa praca instalacji grzewczej oraz usterki wentylacji czy przewodów kominowych.

Objawy zatrucia czadem

Co roku w sezonie jesienno-zimowym z powodu zaczadzenia umiera kilkadziesiąt osób. Tlenek węgla to cichy i podstępny zabójca – osoby podtruwane często nie są tego świadome. Jakie są objawy zaczadzenia? Odczuwane dolegliwości zależą od zawartości groźnego gazu w powietrzu: pierwszymi symptomami są bóle i zawroty głowy, poczucie oszołomienia, osłabienie, duszność. Jeśli stężenie tlenku węgla jest wysokie, następuje nagła utrata przytomności, a po krótkiej chwili – śmierć. Czad jest szkodliwy nawet w niewielkich ilościach. Regularne podtruwanie tlenkiem węgla powoduje bóle głowy, pogorszenie apetytu, problemy z węchem, pogorszenie pamięci i zdolności logicznego myślenia.

czujnik czadu fot. Czujniki czadu stale monitorują poziom stężenia tlenku węgla w powietrzu 123RF/PICSEL

Jedną z najbardziej podstawowych zasad przeciwdziałania zatruciu tlenkiem węgla jest posiadanie czujnika, wykrywającego jego obecność. Czujniki czadu to niewielkie urządzenia, które stale monitorują poziom czadu w powietrzu – jeśli wykryją, że jest go więcej, niż to dopuszczalne, uruchamiają optyczną i głosową sygnalizację alarmową.

Jak działa czujnik czadu?

Ich działanie opiera się zwykle o sensory elektrochemiczne lub półprzewodnikowe. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą powiadać o zagrożeniu, wysyłając SMS oraz zarządzać wentylacją w domu. Popularne modele działają średnio ok. 2-5 lat, po tym czasie należy je wymienić. Przy zakupie czujnika  tlenku węgla upewnijmy się, że wybrany przez nas model ma certyfikat zgodności Unii Europejskiej.

Gdzie zamontować czujnik tlenku węgla?

Szczegółowe informacje o tym, jak obchodzić się z czujnikiem czadu znajdziemy w instrukcji, dołączonej do urządzenia. To właśnie zawartych w niej wskazówek powinniśmy się trzymać, umiejscawiając detektor w domu.

Czujniki tlenku węgla umieszcza się przeważnie w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko zwiększenia stężenia groźnego gazu – tam, gdzie znajduje się kominek lub piec, ale nie w bezpośrednim sąsiedztwie potencjalnych emiterów (należy zachować odległość min. 2 m). W pobliżu paleniska stężenie czadu może chwilowo się zwiększać. Poza tym warto mieć je także przy kuchenkach gazowych oraz biokominkach opalanych etanolem, które uchodzą za względnie bezpieczne

Odpowiedni montaż czujnika czadu gwarantuje bezpieczeństwo przed zatruciem fot. Czujnik czadu należy umieścić w widocznym miejscu, w pobliżu instalacji grzewczych: kominika lub pieca / 123RF/PICSEL

Czujnik czadu — na jakiej wysokości go umieścić?

Przeważnie czujnik tlenku węgla umieszcza się na wysokości ok. 0,7 – 1 m nad podłogą, w miejscach, z których łatwo je dostrzec (sygnalizacja świetlna) i nie są przysłonięte zasłoną lub meblami. Nieodpowiednimi miejscami dla czujników tlenku węgla są parapety, w sąsiedztwie kratek wentylacyjnych czy drzwi – mogą one przekłamywać pomiar.

Zatrucie czadem — pierwsza pomoc

Niosąc pomoc, pamiętajmy, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. W przypadku podejrzenia zatrucia czadem poszkodowanemu należy przede wszystkim zapewnić dostęp do świeżego powietrza. Otwieramy drzwi i okna, by powstał przeciąg i do wnętrza dostało się więcej tlenu. Podtrutą osobę trzeba wynieść na zewnątrz i rozluźnić jej ubranie, by ułatwić oddychanie. Koniecznie przeprowadźmy pierwszą pomoc – skontrolujmy, czy ofiara zaczadzenia jest przytomna i czy oddycha. Wezwijmy pomoc: zadzwońmy na numer alarmowy lub na Pogotowie ratunkowe (numer 999) oraz Straż Pożarną (998). Jeśli poszkodowany nie oddycha, należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Czujnik czadu może być częścią domowej instalacji alarmowej, przestrzegającej przed uwalnianiem się czadu, gazu oraz pożarem. Detektory dymu i czadu konstruowane są tak, by rozpoznać różnicę między poszczególnymi produktami spalania oraz parą wodną. Wybierajmy urządzenia, które odznaczają się wysoką częstotliwością przeprowadzania pomiarów oraz zostały wyposażone w funkcję testowania sprawności.

Czad — jak uchronić się przed zatruciem? Zasady bezpieczeństwa

- Zakup i zamontuj w odpowiednich miejscach czujniki czadu;

- Urządzeń grzewczych używaj zgodnie z zaleceniami producenta;

- Pamiętaj o regularnych, okresowych przeglądach i kontrolach technicznych instalacji grzewczych, wentylacji i przewodów kominowych;

- Nie zasłaniaj kratek wentylatorów ani nawiewników okiennych. Przeczytaj, co robić, gdy przedostaje się przez nie zbyt dużo zimnego powietrza.

Czujniki czadu i dymu nie są zamiennikiem dla prawidłowo działających instalacji grzewczych, które wymagają regularnej konserwacji.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Nicki1234

Właśnie - to urządzenie trzeba mieć !!! Pieniądze wydane na jego zakup to nic w stosunku do ŻYCIA. Miałam już podobną historię (dot. zatrucia czadem) to wiem, jak CENNE. WAŻNE i MIŁE jest życie. Po prostu dbajmy o nie kupując czujnik czadu !!!

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Gdzie zamontować czujnik czadu? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.