Jak powstaje czad? Ochrona przed tlenkiem węgla
Czad, czyli tlenek węgla to gaz, który powstaje podczas niepełnego spalania paliw w warunkach niedoboru tlenu. Nie ma zapachu ani barwy, jest silnie trujący i nieco lżejszy od powietrza, przez co łatwiej się z nim miesza i rozprzestrzenia. Każde urządzenie, którego działanie opiera się na spalaniu gazu, węgla czy innych paliw (kominki, piece gazowe, piece łazienkowe, kaflowe) może stać się źródłem emisji czadu. Pojawia się on, jeśli do palenisk nie jest dostarczana wystarczająca ilość świeżego powietrza. Najczęstszą przyczyną zaczadzeń jest wadliwa praca instalacji grzewczej oraz usterki wentylacji czy przewodów kominowych.
Jakie są objawy zaczadzenia?
Co roku w sezonie jesienno-zimowym z powodu zaczadzenia umiera kilkadziesiąt osób. Tlenek węgla to cichy i podstępny zabójca – osoby podtruwane często nie są tego świadome.
Jakie są objawy zaczadzenia?
- Odczuwane dolegliwości zależą od zawartości groźnego gazu w powietrzu:
- pierwszymi symptomami są bóle i zawroty głowy,
- poczucie oszołomienia,
- osłabienie, duszność.
Jeśli stężenie tlenku węgla jest wysokie, następuje nagła utrata przytomności, a po krótkiej chwili – śmierć. Czad jest szkodliwy nawet w niewielkich ilościach. Regularne podtruwanie tlenkiem węgla powoduje bóle głowy, pogorszenie apetytu, problemy z węchem, pogorszenie pamięci i zdolności logicznego myślenia.
Czujniki czadu stale monitorują poziom stężenia tlenku węgla w powietrzu. Fot.123RF.com
Co wykrywa czujnik czadu?
Jedną z najbardziej podstawowych zasad przeciwdziałania zatruciu tlenkiem węgla jest posiadanie czujnika, wykrywającego jego obecność. Czujniki czadu to niewielkie urządzenia, które stale monitorują poziom czadu w powietrzu – jeśli wykryją, że jest go więcej, niż to dopuszczalne, uruchamiają optyczną i głosową sygnalizację alarmową.
Czujnik czadu - jak działa?
Ich działanie opiera się zwykle o sensory elektrochemiczne lub półprzewodnikowe. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą powiadać o zagrożeniu, wysyłając SMS oraz zarządzać wentylacją w domu. Popularne modele działają średnio ok. 2-5 lat, po tym czasie należy je wymienić. Przy zakupie czujnika tlenku węgla upewnijmy się, że wybrany przez nas model ma certyfikat zgodności Unii Europejskiej. Zastanawiasz się dlaczego czujnik czadu piszczy? Po za standardowym ostrzeganiem przed niebezpieczeństwem, może to być spowodowane również rozładowaniem baterii, którymi wiekszośc czujników domowych jest zasilana. Gdy bateirie się rozładowują, urządzenie wydaje dźwięki ostrzegawcze
Dlaczego włącza sie czujnik czadu?
W przypadku przekroczonej dopuszczalnej normy tlenku węgla pojawia się podwójne ostrzeżenie, zazwyczaj w formie dźwiękowej - pulsacyjnego i głośnego dźwięku na poziomie 80-90 dB, którego trudno byłoby nie usłyszeć. Często czujniki wyposażone są także w sygnalizację optyczną, czyli migocącą czerwoną diodą LED.
Gdzie zamontować czujnik tlenku węgla?
Szczegółowe informacje o tym, jak obchodzić się z czujnikiem czadu znajdziemy w instrukcji, dołączonej do urządzenia. To właśnie zawartych w niej wskazówek powinniśmy się trzymać, umiejscawiając detektor w domu.
Czujnik czadu, jak go zamontować?
Czujniki tlenku węgla umieszcza się przeważnie w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko zwiększenia stężenia groźnego gazu – tam, gdzie znajduje się kominek lub piec, ale nie w bezpośrednim sąsiedztwie potencjalnych emiterów (należy zachować odległość min. 2 m). W pobliżu paleniska stężenie czadu może chwilowo się zwiększać. Poza tym warto mieć je także przy kuchenkach gazowych oraz biokominkach opalanych etanolem, które uchodzą za względnie bezpieczne.
Czujnik czadu należy umieścić w widocznym miejscu, w pobliżu instalacji grzewczych: kominika lub pieca. Fot.123RF.com
Czujnik czadu — na jakiej wysokości go umieścić?
Przeważnie czujnik tlenku węgla umieszcza się na wysokości ok. 0,7 – 1 m nad podłogą, w miejscach, z których łatwo je dostrzec (sygnalizacja świetlna) i nie są przysłonięte zasłoną lub meblami. Nieodpowiednimi miejscami dla czujników tlenku węgla są parapety, w sąsiedztwie kratek wentylacyjnych czy drzwi – mogą one przekłamywać pomiar.
Czujnik czadu - co ile wymieniać ile kosztuje?
Na rynku znajdziemy wiele modeli czyjników, które różnią się od siebie ceną, czy dostepnymi funkcjami.Oferta rynkowa uwzględnia również czujniki 2w1, oraz 3w1: czujnik czadu i gazu, czujnik czadu i dymu, czujnik czadu, dymu i gazu. Te najprostsze modele wyposażone są w czujnik fotoelektryczny, który odpowiada za wykrycie obecność CO w pomieszczeniu.
Bezpieczeństwo nasze i bliskich w domu powinno stanowić dla nas priorytet. Dlatego oszczędzanie na tym nie jest dobrym pomysłem. Ceny czujników czadu i dymu sie są zbyt wygórowane i zpewnościa znajdziemy w naszym domowym budżetcie 80-200 zł (tyle właśnie kosztują czujnik czadu i dymu dobrej jakości i z atestami), które zagwarantuje komfort i poczucie bezpieczeństwa domowników.
Modele mogą różnić się czasem działania. Dla niektórych będą to 2 lata, dla innych 5 lat.
Zatrucie czadem — pierwsza pomoc
Niosąc pomoc, pamiętajmy, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. W przypadku podejrzenia zatrucia czadem poszkodowanemu należy przede wszystkim zapewnić dostęp do świeżego powietrza. Otwieramy drzwi i okna, by powstał przeciąg i do wnętrza dostało się więcej tlenu. Podtrutą osobę trzeba wynieść na zewnątrz i rozluźnić jej ubranie, by ułatwić oddychanie. Koniecznie przeprowadźmy pierwszą pomoc – skontrolujmy, czy ofiara zaczadzenia jest przytomna i czy oddycha. Wezwijmy pomoc: zadzwońmy na numer alarmowy lub na Pogotowie ratunkowe (numer 999) oraz Straż Pożarną (998). Jeśli poszkodowany nie oddycha, należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Czujnik czadu może być częścią domowej instalacji alarmowej, przestrzegającej przed uwalnianiem się czadu, gazu oraz pożarem. Detektory dymu i czadu konstruowane są tak, by rozpoznać różnicę między poszczególnymi produktami spalania oraz parą wodną. Wybierajmy urządzenia, które odznaczają się wysoką częstotliwością przeprowadzania pomiarów oraz zostały wyposażone w funkcję testowania sprawności.
Czad — jak uchronić się przed zatruciem? Zasady bezpieczeństwa
- Zakup i zamontuj w odpowiednich miejscach czujniki czadu;
- Urządzeń grzewczych używaj zgodnie z zaleceniami producenta;
- Pamiętaj o regularnych, okresowych przeglądach i kontrolach technicznych instalacji grzewczych, wentylacji i przewodów kominowych;
- Nie zasłaniaj kratek wentylatorów ani nawiewników okiennych. Przeczytaj, co robić, gdy przedostaje się przez nie zbyt dużo zimnego powietrza.
Czujniki czadu i dymu nie są zamiennikiem dla prawidłowo działających instalacji grzewczych, które wymagają regularnej konserwacji.
SPRAWDŹ: Błąd, który zwiększa rachunek za prąd. Popełniamy go na potęgę
Nie przepłacaj jesienią za prąd! Tak szybko obniżysz rachunki. Fot.123RF.com
Deccoria.pl