Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Stroik na Wszystkich Świętych w 6 krokach. Nie przepłacaj, zrób samodzielnie

Stroik na Wszystkich Świętych to wyjątkowa dekoracja, która zdobi cmentarz w czasie corocznych celebracji. Stroiki kupowane w kwiaciarniach zazwyczaj jednak są dość drogie, możesz jednak wykonać je samodzielnie. Z czego zrobić stroik na Wszystkich Świętych? Sprawdź, jak zrobić kwietną ozdobę na cmentarz we własnym zakresie.

Stroik na Wszystkich Świętych w 6 krokach. Nie przepłacaj, zrób samodzielnie
Stroik na grób można zrobić samodzielnie, nie wydając przy tym dużych pieniedzy. Fot. Katarina Gondova/123RF.com

Spis treści: 

Stroik na Wszystkich Świętych – najnowsze trendy

Choć stroik na Wszystkich Świętych w każdym roku wygląda w miarę podobnie, to w tym przypadku również liczą się trendy. Zazwyczaj dotyczą kolorystyki oraz kwiatów. W tym sezonie szczególną popularnością cieszą się zasuszone kwiatki wyglądające jak żywe w stonowanych odcieniach. Wśród żywych kwiatów jak zawsze modne są chryzantemy, a także róże. Te ostatnie wyróżniają się dużą odpornością na warunki atmosferyczne, więc niestraszny im nawet duży mróz. 

Wśród kolorów prym wiedzie chryzantema w odcieniach kremowej bieli, ale na rynku dostępne jest o wiele więcej wersji kolorystycznych. Ci, którzy chcą się wyróżnić, sięgną po kwiaty w odcieniach bieli, czerwieni czy barwie herbacianej. Co ważne, trendy to jedno, drugie – fantazja i własne preferencje. Dla wielu osób większą satysfakcją okaże się wykonanie stroika na Wszystkich Świętych samodzielnie, z kwiatów dostępnych w przydomowym ogródku. Można przy tym sporo zaoszczędzić, bo za duży stroik ze sztucznych kwiatów trzeba zapłacić w tym roku minimum 200 zł. 

Przeczytaj również: Jak zrobić stroik na cmentarz? Oryginalne kompozycje na Wszystkich Świętych

Z czego zrobić stroik na Wszystkich Świętych?

Zastanawiasz się, z czego zrobić stroik na Wszystkich Świętych, mając do dyspozycji rośliny, które rosną w twoim ogrodzie? Co ważne, wiele gatunków ogrodowych świetnie sprawdzi się do stworzenia dekoracji na cmentarz. Nieocenione będą wszelkiego rodzaju gałązki iglaków, takie jak świerk, tuja czy jodła. Wyróżniają się trwałością i stanowią ciekawy zielony element lub bazę w całym stroiku. 

Do tworzenia dekoracji na cmentarz możesz wykorzystać również owoce i szyszki sosnowe czy gałązki usiane owocami jarzębiny. Do samodzielnie przygotowanego stroika nieocenione okażą się również liście roślin ozdobnych takie jak bluszcz czy bukszpan, które poza zielonym akcentem dają gwarancję trwałości.

Użyj również ozdobnych traw, owoców głogu oraz dzikiej róży, które dodadzą koloru całej kompozycji. Idealne do wykończenia stroika będą trawy pampasowe, a także sucha kora drzew. Ta ostatnia to nie tylko element dekoracyjny, ale i podstawa nadająca całości rustykalnego charakteru.

W tym sezonie modne są suszone kwiaty, nie powinno ich zabraknąć w stoikach. Fot. Katarina Gondova/123RF.com

Stroik na grób zrób samodzielnie – instrukcja krok po kroku

Chcesz przygotować stroik na cmentarz samodzielnie? Do pracy przydadzą ci się wspomniane wcześniej gałązki iglaków, np. jodły lub świerku, floret albo gąbka florystyczna z miską, wybrane kwiaty, szyszki, liście ozdobne, a także cążki, zszywacz i opcjonalne również farba w sprayu.

Stroik na grób zrób sama – instrukcja krok po kroku:

Krok 1: umieść gąbkę florystyczną lub floret w wodzie na około pół godziny. Gąbkę lub floret kupisz w hurtowniach, centrach ogrodniczych lub sklepach internetowych. Floret to wygodniejsza opcja, ale gąbkę również możesz przyciąć do kształtu, jaki będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. Należy to jednak zrobić przed namoczeniem, bo po umieszczeniu jej w wodzie, nie będzie już takiej możliwości.

Krok 2: przygotuj gałązki iglaków i przytnij je na odpowiednią długość. Pamiętaj, że jeśli nie masz ich w swoim ogródku, to nie należy ich zbierać samodzielnie w lesie. Możesz je za to kupić na targowisku lub w kwiaciarni.

Przeczytaj również: Jak samodzielnie zrobić stroik na grób? Instrukcja wykonania wiązanki na Wszystkich Świętych krok po kroku

Krok 3: wybierz kształt stroika i jego rozmiar. Jeśli chcesz, by stroik był podłużny, to na środku umieść dłuższe gałązki iglaków, a na bokach krótsze. Osadzając w gąbce sporo gałązek, sprawiasz, że całość będzie prezentowała się dorodnie. Najlepszym sposobem okaże się umieszczanie ich pod kątem, co pozwoli nadać mu wrażenia przestrzennego. Pamiętaj, by nie wyrzucać gałązek – użyj wszystkich, które były przygotowane do stroika.

Krok 4: zaufaj swojej fantazji. Każdy stroik na Wszystkich Świętych może wyglądać zupełnie inaczej. O jego ostatecznym kształcie decydują nie tylko użyte materiały, ale i wyobraźnia tworzącego. Fantazyjne stroiki oznaczają, że kolejne elementy umieścisz według własnej inwencji twórczej. Ogranicza cię tylko wielkość gąbki i kształt, który chcesz osiągnąć.

Miej jednak świadomość, że wbijanie elementów w gąbkę i ich wyciąganie sprawi, że podłoże się uszkodzi. Staraj się więc w przemyślany sposób umieszczać elementy za pierwszym razem.

Gałązki jedliny są podstawą do wykonania stroika czy wiązanki na cmentarz. Fot. fusssergei/123RF.com

Krok 5: po stworzeniu bazy przychodzi czas na elementy dekoracyjne, czyli żywe lub sztuczne kwiaty. Zamiast popularnych chryzantem możesz wykorzystać goździki, gerbery lub róże, wszystko zależy od tego, czym dysponujesz i co najbardziej ci się podoba. Pamiętaj, by najpierw przymierzać kwiat, a następnie go przycinać.

Podobnie jak w poprzednim kroku, także i tutaj zalecane jest, by nie wyciągać elementów umieszczonych już w gąbce. Jeśli zamiast żywych kwiatów, zdecydujesz się na sztuczne, to postaw na trwalsze, zamiast najtańszych. To pozwoli nie tylko stworzyć najlepszy efekt wizualny, ale i utrzymać stroik dłużej w dobrej kondycji.

Krok 6: czas na dodatki. Dla niektórych stroik jest już gotowy w 5 kroku, ale ci, którzy gustują w bogatych zdobieniach, mogą na tym etapie uzupełnić go np. o szyszki (np. spryskane kolorową farbą) lub ozdobne lotosy.

Gotowy stroik może zdobić płytę nagrobną nawet przez kilka tygodni.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak usunąć plamy po wosku na pomniku? Metody na stare plamy i zaschnięty wosk

Jak wyczyścić nagrobek z piaskowca, granitu i lastryko? Domowe sposoby, najlepsze metody

Jak wyczyścić nagrobek z mchu i pleśni? Domowe i profesjonalne metody

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.