Porady domowe

Jak czyścić i dezynfekować okulary? Co zrobić, by nie parowały?

Podstawą w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem Sars-Cov-2 jest dbanie o higienę – częste mycie i dezynfekcja dłoni, unikanie dotykania oczu i okolic nosa. Złośliwy patogen rozprzestrzenia się drogą kropelkową, ale i powietrzną. Najnowsze doniesienia wskazują też, że może on przetrwać dłuższy okres na rzeczach codziennego użytku. To oznacza, że dotykanie zakażonych powierzchni wiąże się z ryzykiem infekcji. Jednym z przedmiotów, na którym osiada aerozol z wirusem, są okulary. Jak je dezynfekować?

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

W związku z pandemią koronawirusa w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. Celem obostrzenia jest ograniczenie rozsiewania groźnego patogenu, który roznosi się między innymi za pośrednictwem aerozoli – drobnych cząstek zawieszonych w powietrzu. Noszenie maseczki, choć niezbędne, może się wiązać z kilkoma niedogodnościami. Jedną z nich jest konieczność odkażania i ciągłego przecierania parujących okularów, które nosi przecież wielu z nas. Zdejmujemy je i zakładamy, mają one bliski kontakt z wrażliwą strefą twarzy, jaką są oczy. Bardzo łatwo przenieść z nich patogen do śluzówki.

Zobacz jak zrobić maseczkę bez szycia »

Jak myć i dezynfekować okulary?

Chcąc uchronić się przed infekcją, okulary korekcyjne lub słoneczne należy myć po każdym wyjściu z domu lub kontakcie z inną osobą. Przemywamy je letnią lub zimną wodą z dodatkiem łagodnego detergentu: płynu do mycia naczyń czy mydła w płynie. Podobnie jak dłonie, okulary myjemy ok. 30 – 40 sekund. Starajmy się nie ominąć żadnego miejsca – nosków, zauszników, szkieł z dwóch stron; szczególną uwagę zwróć na łączenia. Po umyciu okularów najlepiej otrzepać z nich nadmiar wody i odłożyć je do samodzielnego wyschnięcia. Jeśli się nam śpieszy, przetrzeć je można miękkim ręcznikiem i ściereczką z mikrofibry.

Czy maseczki działają i chronią przed koronawirusem? Przeczytaj »

Nie używajmy preparatów zawierających silne detergentu lub alkohol: żeli antybakteryjnych, sprayów – te mogą uszkodzić oprawki oraz powłoki antyrefleksyjne naniesione na szkła.

okulary fot. 123RF/PICSEL

Jak zapobiec parowaniu okularów?

Powietrze, które wydychamy, jest ciepłe i wilgotne. W kontakcie z powierzchnią o niższej temperaturze — w tym wypadku ze szkłem okularów — schładza i kondensuje się, czyli osadza się na nim w skroplonej postaci, powodując wrażenie zamglenia. Problem ten nasila się szczególnie chłodniejszą porą roku. Co zrobić, by okulary nie parowały przy każdym oddechu?

Jak przygotować skuteczny płyn do dezynfekcji?

Parowaniu szkieł w okularach zapobiec można również, wcierając w nie kilka kropel gliceryny. Robimy to z użyciem miękkiego ręcznika. Później dobrze jeszcze wypolerować je ściereczką z mikrofibry. Warto dodać, że w podobny sposób można zapobiec parowaniu luster po kąpieli czy prysznicu.

Rozwiązaniem problemu zamglonych szkieł jest również odpowiednie dopasowanie maseczki, tak aby szczelnie przylegała do grzbietu nosa i okulary spoczywały na niej, a nie na skórze.

Na co dzień powstrzymujmy się od ciągłego poprawiania okularów, dosuwania ich na czubku nosa i dotykania. Jeśli już musimy się zdjąć – pamiętajmy o dezynfekcji rąk przed i po.

Deccoria.pl

Pandemia koronawirusa w Polsce - przeczytaj artykuły o zachowaniu higieny w domu: 

Bezpieczna zabawa. Jak czyścić zabawki?

Jak zrobić żel antybakteryjny w domu? Przepisy na środki do dezynfekcji

Sezon infekcji wirusowych: Koronawirus w Polsce. Jak sprzątać w domu, by się nie zarazić?

Jak prawidłowo myć dłonie? Poznaj najbrudniejsze miejsca w swoim domu

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Jorg

Jeszcze napiszcie jak dezynfekować ręcznik, którym delikatnie czyścimy okulary, gdy same wyschną po strzepnięciu z nich nadmiaru wody.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak czyścić i dezynfekować okulary? Co zrobić, by nie parowały?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.